Πέμπτη, 18 Απρ.

Ζορίστηκε αλλά έκανε το 9 στα 9 ο Ολυμπιακός

Το Ρέθυμνο ζόρισε τον Ολυμπιακό για ένα ημίχρονο, με τους “ερυθρόλευκους” να ανεβάζουν την απόδοση τους στην επανάληψη και να φτάνουν στην ένατη νίκη τους σε ισάριθμα ματς στο πρωτάθλημα με 78-64.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να ελέγξουν τον ρυθμό του ματς από τα πρώτα λεπτά, αλλά το Ρέθυμνο κατάφερε από το 8′ μέχρι το 12′ να περάσει μπροστά στο σκορ. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα βελτιώθηκαν με την είσοδο των Κάιλ Χάινς, Έισι Λο και βρέθηκαν στο ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 29-37.

Στην επανάληψη ο Ολυμπιακός διατήρησε το προβάδισμα του, βρήκε λύσεις από την περιφέρεια (η διαφορά έφτασε και τους 21 πόντους, 49-70 στο 37′) και δεν δυσκολεύτηκε να φτάσει στο θετικό αποτέλεσμα.

Από τους Πειραιώτες ο Κάιλ Χάινς σημείωσε 15 πόντους, ενώ ο Γιώργος Πρίντεζης πέτυχε 13. Για το Ρέθυμνο ο Μπρεντ Πέτγουεϊ τελείωσε τον αγώνα με 16 πόντους, ενώ ο Κάρτερ πρόσθεσε 13.

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 29-37, 42-56, 64-78.

Ρέθυμνο (Κουφός): Χορν, Καλλινικίδης, Κόλιμον 2, Αγγελόπουλος 7(1), Τσόχλας 5(1), Ντούβνιακ 7, Κόμματος 11(1), Κάρτερ 13, Λάτοβιτς 3(1), Πέτγουεϊ 16(2).

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 15, Λο 8, Άντιτς, Σπανούλης 11(2), Περπέρογλου, Σλούκας 7(1), Μαυροειδής 1, Πάουελ 7, Γκετσεβίτσιους 5(1), Πρίντεζης 13(1), Παπανικολάου 6, Μάντζαρης 5(1).