Ειδήσεις ΣΕΙΣΜΟΣ· ΒΑΣΕΙΣ 2017· ΤΖΟΚΕΡ· ΚΑΙΡΟΣ Μερικά Σύννεφα 29 Αθήνα ΚΑΙΡΟΣ

Rrezik për shëndetin e njerëzve,nëse ulet në tokë tymi i vullkanit

Rrezik për shëndetin e njerëzve,nëse ulet në tokë tymi i vullkanit
Διαδώστε αυτό το άρθρο

 

Επιλογή κατηγορίας

Στην ίδια κατηγορία

Τελευταία ενημέρωση: 16.04.2010 | 16:45
Πρώτη δημοσίευση: 16.04.2010 | 16:45

Pasoja të mëdha shëndetësore do të kenë europjanët nëse tymi i vullkanit të Islandës ulet në tokë.Shqipëria anulon fluturimet ajrore që ishin programuar për në shumë kryeqytete të Europës.

"Specialistët nuk janë të sigurtë të shprehin pasojat shëndtësore të tymit të vullkanit "deklaroi Devit Epstain,oficer i Organizatës Ndërkombëtare Shëndtësore.Ndërkaq besohet se nëse tymi ulet në tokë pasojat shëndetësore do të jenë të mëdha.

Copëzat e pluhurit-tym  janë akoma shumë lartn në atmosferë dhe do vonohen të zbresin në tokë,sipas të dhënave të fundit.

"Është shumë e rrezikshme për shëndetin pasi copëzat kur janë afër një njeriu dhe ai merr frymë,kalojnë në mushkëri dhe njeriu do të ketë probleme serioze në frymëmarrje"theksuan specialistët.

Ndërkohë që masa të rrepta janë marrë në aeroportin e Shqipërisë dhe të Athinës, ku janë anoluar të gjitha fluturimet ajrore drejt vendeve të mbuluara nga tymi.   Διαδώστε αυτό το άρθρο