Ειδήσεις ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ 2017· SURVIVOR· ΤΖΟΚΕΡ· ΣΕΙΣΜΟΣ· ΚΑΙΡΟΣ Μερικά Σύννεφα 32 Αθήνα ΚΑΙΡΟΣ

Mbërrin sot në Himarë busti i Aristotel Gumës, Bashkia e refuzon për të shmangur përplasjet etnike

Mbërrin sot në Himarë busti i Aristotel Gumës, Bashkia e refuzon për të shmangur përplasjet etnike
Διαδώστε αυτό το άρθρο

 

Επιλογή κατηγορίας

Στην ίδια κατηγορία

Τελευταία ενημέρωση: 07.08.2011 | 12:39
Πρώτη δημοσίευση: 07.08.2011 | 12:39

OMONIA, shoqata që përfaqëson interesat e minoritetit grek në Shqipëri, ka kërkuar...

që Aristotel Guma, i aksidentuar vitin e kaluar dhe i vrarë për arsye të përdorimit të gjuhës greke, të lartësohet në qendër të qytetit të Himarës si “hero minoritar”.

Mësohet se busti për të ndjerin është porositur në Greqi, me material special e shumë i madh dhe sot do të jetë në Himarë gati për t’u lartësuar. Megjithëse shoqata “OMONIA” me kryetarin e saj, ish-kryebashkiakun Vasil Bollanon, ka dërguar një kërkesë në Bashkinë e Himarës, Këshilli Bashkiak nuk e ka miratuar atë.

E refuzuar, shoqata ka vendosur gjithsesi ta vendosë diku atë bust. Gjithsesi, busti pritet që të shpërngulet aty ku ndodhi aksidenti, në Fshat-Himarë, që korrespondon me rrugën nacionale, aty ku askush nuk mundet të kalojë pa e parë. Për të vendosur bustin e Gumës, pritet që të vijnë personazhe të njohur nga politika greke.

Megjithatë, ende nuk dihet nëse do të ndodhi diçka e tillë, në një kohë kur tensioni nacionalist është ndezur ashpër në Shqipëri, edhe për arsye të regjistrimit të popullsisë.   Διαδώστε αυτό το άρθρο