Ειδήσεις ΤΖΟΚΕΡ· ΣΕΙΣΜΟΣ· ΟΜΠΑΜΑ· ΤΕΛΗ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ 2017 Συννεφιά 11 Αθήνα Αναλυτικά

149 νέοι βουλευτές και 23 που επέστρεψαν από το παρελθόν

149 νέοι βουλευτές και 23 που επέστρεψαν από το παρελθόν
Διαδώστε αυτό το άρθρο

 

Επιλογή κατηγορίας

Τελευταία ενημέρωση: 08.05.2012 | 18:51
Πρώτη δημοσίευση: 08.05.2012 | 18:35

Πρόκειται για τη μεγαλύτερη ανανέωση του Κοινοβουλίου από την εκλιογική αναμέτρηση του 1974, οπότε εισήλθαν για πρώτη φορά στο κοινοβούλιο 190 νέοι βουλευτές, ενώ μετά τις εκλογές του Ιουνίου του 1989, οι νέοι βουλευτές ήταν 139.

Ξεπερνά το 50% η ανανέωση της κοινοβουλευτικής σύνθεσης που προέκυψε από τις κάλπες της Κυριακής και οι οποίοι οδηγούν στη Βουλή 146 πρόσωπα που θα ορκιστούν βουλευτές για πρώτη φορά, ενώ άλλοι 23 επιστρέφουν στα έδρανα μετά από μικρή ή μεγαλύτερη "ανάπαυλα".

Σύμφωνα με την εικόνα που διαμορφώνεται από τα, ανεπίσημα μέχρι στιγμής, αποτελέσματα για τα πρόσωπα που εισέρχονται στη Βουλή, οι επανεκλεγέντες από την τελευταία κοινοβουλευτική σύνθεση αποτελούν μειοψηφία, καθώς μόνον 130 από τα μέλη της τελευταίας Βουλής υπερασπίστηκαν αποτελεσματικά τις έδρες τους, ενώ στους 132 φθάνουν οι αποτυχόντες να επανεκλεγούν, στους οποίους πρέπει να προστεθούν και άλλοι 35 που δεν έθεσαν υποψηφιότητα.

Ειδικότερα, από τους 108 βουλευτές που εκλέγει η ΝΔ, προηγούμενη θητεία στα βουλευτικά έδρανα έχουν οι 70, ενώ 38 βουλευτές είναι οι νεοεκλεγέντες. Τη μεγαλύτερη ανανέωση παρουσιάζει η κοινοβουλευτική ομάδα του ΣΥΡΙΖΑ που απαρτίζεται από 52 βουλευτές, εκ των οποίων 39 είναι νέα πρόσωπα.

Μεγάλο ποσοστό επανεκλεγέντων βουλευτών βρίσκεται στη συρρικνωμένη κοινοβουλευτική ομάδα του ΠΑΣΟΚ, καθώς από τους 41 βουλευτές που εκλέγει το πρώην κυβερνητικό κόμμα οι 34 επανεκλέγονται και μόνον 7 είναι όσοι θα καθίσουν στα βουλευτικά έδρανα για πρώτη φορά. Από τους 33 βουλευτές που εξελέγησαν με τους Ανεξάρτητους Έλληνες, οι 12 -στην πλειονότητά τους προερχόμενοι από τη ΝΔ- επανεκλέγονται και οι 21 είναι νέοι.

Από το ΚΚΕ, στους 26 βουλευτές που εκλέγονται, οι 14 είναι επανεκλεγέντες και 12 εκλέγονται για πρώτη φορά. Από τους 19 βουλευτές της ΔΗΜΑΡ, εξάλλου, οι 6 επανεκλέγονται (ορισμένοι προερχόμενοι από το ΠΑΣΟΚ) και οι 11 υπόλοιποι θα καθίσουν για πρώτη φορά στα βουλευτικά έδρανα, ενώ στους πρωτοείσακτους ανήκουν και οι 21 βουλευτές της Χρυσής Αυγής.

Ανάμεσα στους βουλευτές που επανεκλέγονται, υπάρχουν και βουλευτές που επιστρέφουν στη Βουλή μετά από χρόνια καθώς δεν είχαν καταφέρει να εκλεγούν στις βουλευτικές εκλογές του 2009. Πρόκειται για 23 βουλευτές, εκ των οποίων οι 14 έχουν εκλεγεί με τη ΝΔ (Αντώνης Μπέζας, Ευάγγελος Μπασιάκος, Κυριάκος Γεροντόπουλος, Γιώργος Καλαντζής, Γιώργος Ορφανός, Θεόδωρος Σολδάτος, Γιώργος Δεικτάκης, Κυριάκος Βιρβιδάκης, Μανούσος Βολουδάκης, Νικήτας Κακλαμάνης, Σοφία Βούλτεψη, Κατερίνα Παπακώστα, Άδωνις Γεωργιάδης και Μάκης Βορίδης που επιστρέφουν μετά την παραίτηση που υπέβαλαν αποχωρώντας από τον ΛΑΟΣ), τρεις με τον ΣΥΡΙΖΑ (Μανώλης Γλέζος, Βαγγέλης Αποστόλου, Γιάννης Δραγασάκης), δύο από το ΠΑΣΟΚ (Φώφη Γεννηματά, Χάρης Τσιόκας), τρεις με το ΚΚΕ (Ελπίδα Παντελάκη, Αχιλλέας Κανταρτζής, Ευάγγελος Μπούτας), δύο με τους Ανεξάρτητους Έλληνες (Γιάννης Μανώλης και Γιάννης Κουράκος) και μια βουλευτής με τη ΔΗΜΑΡ (Ασημίνα Ξηροτύρη).

Από το σύνολο των 300 της νέας Βουλής μόνον το ένα έκτο είναι γυναίκες καθώς φαίνεται να εκλέγονται 53 γυναίκες. Ανάμεσα τους πολλές νεοεκλεγείσες, ιδίως μετά τις δραματικές αλλαγές στην Α΄ και Β΄ Αθήνας που άφησαν εκτός Βουλής πολλές γυναίκες.

Στη νέα σύνθεση της Βουλής μετέχουν και τρεις μουσουλμάνοι βουλευτές. Πρόκειται για τους Ζεϊμπέκ Χουσεΐν που εκλέχθηκε με τον ΣΥΡΙΖΑ στην Ξάνθη, τον Αχμέτ Χατζή Οσμάν που επανεκλέγεται με το ΠΑΣΟΚ επίσης στη Ροδόπη και Καρά Γιουσούφ Αϊχαν που εξελέγη στη Ροδόπη με τον ΣΥΡΙΖΑ

Βουλευτές που επανεκλέγονται ή επιστρέφουν μετά από χρόνια

• Κώστας Τασούλας (ΝΔ Ιωάννινα)
• Σταύρος Καλογιάννης (ΝΔ Ιωάννινα)
• Αντώνης Μπέζας επιστρέφει στη Βουλή (ΝΔ Θεσπρωτία)
• Δημήτρης Τσουμάνης (ΝΔ Πρέβεζα)
• Χρήστος Γκόκας (ΠΑΣΟΚ Άρτα)
• Χρήστος Αηδόνης (ΠΑΣΟΚ Δράμα)
• Κυριάκος Γεροντόπουλος, επιστράφει στη Βουλή (ΝΔ Έβρος)
• Αλέξανδρος Δερμεντζόπουλος (ΝΔ Έβρος)
• Γιώργος Ντόλιος (ΠΑΣΟΚ Έβρος)
• Μιχάλης Τιμοσίδης (ΠΑΣΟΚ Καβάλα)
• Νίκος Παναγιωτόπουλος (ΝΔ Καβάλα)
• Γιώργος Καλαντζής, επιστρέφει στη Βουλή (ΝΔ Καβάλα)
• Αλέξανδρος Κοντός (ΝΔ Ξάνθη)
• Χατζηοσμάν Αχμέτ (ΠΑΣΟΚ Ροδόπη)
• Ευρυπίδης Στυλιανίδης (ΝΔ Ροδόπη)
• Γιώργος Κασαπίδης (ΝΔ Κοζάνη)
• Πάρις Κουκουλόπουλος (ΠΑΣΟΚ Κοζάνη)
• Ευστάθιος Κωνσταντινίδης (ΝΔ Φλώρινα)
• Ιωάννης Ιωαννίδης (ΝΔ Α' Θεσσαλονίκης)
• Κώστας Γκιουλέκας (ΝΔ Α' Θεσσαλονίκης)
• Σταύρος Καλαφάτης (ΝΔ Α' Θεσσαλονίκης)
• Έλενα Ράπτη (ΝΔ Α' Θεσσαλονίκης)
• Κώστας Καραμανλής (ΝΔ Α' Θεσσαλονίκης)
• Γιώργος Ορφανός επιστρέφει στη Βουλή (ΝΔ Α' Θεσσαλονίκης)
• Αναστάσιος Κουράκης (ΣΥΡΙΖΑ 'Α Θεσσαλονίκης)
• Ιωάννης Ζιώγας (ΚΚΕ Α' Θεσσαλονίκης)
• Ασημίνα Ξηροτύρη - Αικατερινάρη, επιστρέφει στη Βουλή (ΔΗΜΑΡ Α' Θεσσαλονίκης)
• Θεόδωρος Καράογλου (ΝΔ Β΄Θεσσαλονίκης)
• Χάρης Τσιόκας επιστρέφει στη Βουλή (ΠΑΣΟΚ Β΄ Θεσσαλονίκης)
• Λίτσα Αμμανατίδου (ΣΥΡΙΖΑ Β΄ Θεσσαλονίκης)
• Άγγελος Τόλκας (ΠΑΣΟΚ Ημαθία)
• Θεόδωρος Παραστατίδης (ΠΑΣΟΚ Κιλκίς)
• Γιώργος Καρασμάνης (ΝΔ Πέλλα)
• Θεοδώρα Τζάκρη (ΠΑΣΟΚ Πέλλα)
• Κωνσταντίνος Κουκοδήμος (ΝΔ Πιερία)
• Γιώργος Κωνσταντόπουλος, επιστρέφει στη Βουλή (ΝΔ-Πιερία)
• Θεόφιλος Λεονταρίδης (ΝΔ Σέρρες)
• Μάρκος Μπόλαρης (ΠΑΣΟΚ Σέρρες)
• Μαρία Κόλλια Τσαρουχά (Ανεξάρτητοι Έλληνες Σέρρες)
• Γιάννης Δριβελέγκας (ΠΑΣΟΚ Χαλκιδική)
• Μάριος Σαλμάς (ΝΔ Αιτωλοακαρνανία)
• Κωνσταντίνος Καραγκούνης (ΝΔ Αιτωλοακαρνανίας)
• Θανάσης Μωραϊτης (ΠΑΣΟΚ Αιτωλοακαρνανία)
• Δημήτρης Σταμάτης (Ανεξάρτητοι Έλληνες Αιτωλοακαρνανίας)
• Νίκος Μωραϊτης (ΚΚΕ Αιτωλοακαρνανίας)
• Αλέξης Τσίπρας (ΣΥΡΙΖΑ Αχαΐα)
• Νίκος Νικολόπουλος (ΝΔ Αχαΐα)
• Γιώργος Παπανδρέου (ΠΑΣΟΚ Αχαΐα)
• Νίκος Καραθανασόπουλος (ΚΚΕ Αχαΐα)
• Νίκος Τσούκαλης (ΔΗΜΑΡ Αχαΐα)
• Κώστας Τζαβάρας (ΝΔ Ηλεία)
• Διονυσία Αυγερινοπούλου (ΝΔ Ηλεία)
• Γιάννης Κουτσούκος (ΠΑΣΟΚ Ηλεία)
• Ευάγγελος Μπασιάκος, επιστρέφει (ΝΔ Βοιωτία)
• Κώστας Μαρκόπουλος (Ανεξάρτητοι Έλληνες Εύβοια)
• Γιώργος Μαρίνος (ΚΚΕ Εύβοια)
• Συμεών Κεδίκογλου (ΠΑΣΟΚ Εύβοια)
• Βαγγέλης Αποστόλου, επιστρέφει στη Βουλή (ΣΥΡΙΖΑ Εύβοια)
• Χρήστος Σταϊκούρας (ΝΔ Φθιώτιδα)
• Νίκος Τσώνης (ΠΑΣΟΚ Φθιώτιδα)
• Αλέξης Τσίπρας (ΣΥΡΙΖΑ Α΄Αθήνας)
• Όλγα Κεφαλογιάννη (ΝΔ Α΄Αθήνας)
• Δημήτρης Αβραμόπουλος (ΝΔ Α΄Αθήνας)
• Νικήτας Κακλαμάνης, επιστρέφει στη Βουλή (ΝΔ Α΄Αθήνας)
• Φωτεινή Πιπιλή (ΝΔ Α΄Αθήνας)
• Προκόπης Παυλόπουλος (ΝΔ Α΄Αθήνας)
• Κώστας Σκανδαλίδης (ΠΑΣΟΚ Α΄Αθήνας)
• Έλενα Κουντουρά (Ανεξάρτητοι Α΄Αθήνας)
• Λιάνα Κανέλλη (ΚΚΕ Α΄Αθήνας)
• Σοφία Σακοράφα (ΣΥΡΙΖΑ Β΄Αθήνας )
• Παναγιώτης Κουρουμπλής (ΣΥΡΙΖΑ Β΄Αθήνας )
• Δημήτρης Παπαδημούλης (ΣΥΡΙΖΑ Β΄Αθήνας )
• Γιάννης Δραγασάκης, επιστρέφει στη Βουλή (ΣΥΡΙΖΑ Β΄Αθήνας )
• Κυριάκος Μητσοτάκης (ΝΔ Β΄Αθήνας )
• Κώστας Χατζηδάκης (ΝΔ Β΄Αθήνας )
• Σοφία Βούλτεψη επιστρέφει (ΝΔ Β΄Αθήνας )
• Μιλτιάδης Βαρβιτσιώτης (ΝΔ Β΄Αθήνας )
• Αργύρης Ντινόπουλος (ΝΔ Β΄Αθήνας)
• Άδωνης Γεωργιάδης, επιστρέφει μετά την παραίτηση από τη βουλευτική έδρα (ΝΔ Β΄Αθήνας )
• Βαγγέλης Μεϊμαράκης (ΝΔ Β΄Αθήνας )
• 'Αρης Σπηλιωτόπουλος (ΝΔ Β΄Αθήνας )
• Γεράσιμος Γιακουμάτος (ΝΔ Β΄Αθήνας)
• Πάνος Παναγιωτόπουλος (ΝΔ Β' Αθήνας )
• Βύρων Πολύδωρας (ΝΔ Β΄Αθήνας )
• Κατερίνα Παπακώστα, επιστρέφει στη Βουλή (ΝΔ Β΄Αθήνας)
• Γιάννης Παπαθανασίου (ΝΔ Β΄Αθήνας)
• Γιάννης Μανώλης, επιστρέφει στη Βουλή (Ανεξάρτητοι Έλληνες Β΄Αθήνας)
• Γιάννης Δημαράς (Ανεξάρτητοι Έλληνες Β΄Αθήνας)
• Πάνος Καμμένος (Ανεξάρτητοι Έλληνες Β΄Αθήνας)
• Αλέκα Παπαρήγα (ΚΚΕ, Β΄ Αθήνας)
• Σπύρος Χαλβατζής (ΚΚΕ-Β΄Αθήνας)
• Ανδρέας Λοβέρδος (ΠΑΣΟΚ Β΄Αθήνας)
• Μιχάλης Xρυσοχοϊδης (ΠΑΣΟΚ Β΄Αθήνας)
• Μίμης Ανδρουλάκης (ΠΑΣΟΚ Β΄Αθήνας)
• Απόστολος Κακλαμάνης (ΠΑΣΟΚ Β΄Αθήνας)
• Φώτης Κουβέλης (ΔΗΜΑΡ, πιθανότατα στη Β' Αθήνας, αν δεν επιλέξει την Αιτωλοακαρνανία)
• Γρηγόρης Ψαριανός (ΔΗΜΑΡ Β΄ Αθήνας)
• Οδυσσέας Βουδούρης (ΔΗΜΑΡ Β΄Αθήνας)
• Γρηγόρης Ψαριανός (ΔΗΜΑΡ- Β΄Αθήνας)
• Μάκης Βορίδης, επιστρέφει μετά την παραίτηση από βουλευτής (ΝΔ Αττική)
• Θανάσης Μπούρας (ΝΔ Αττική)
• Γιώργος Βλάχος (ΝΔ Αττική)
• Γιάννης Γκιόκας (ΚΚΕ Αττική)
• Εύη Χριστοφιλοπούλου (ΠΑΣΟΚ Αττική)
• Βασίλης Οικονόμου (ΔΗΜΑΡ Αττική)
• Θόδωρος Δρίτσας (ΣΥΡΙΖΑ Α΄Πειραιά)
• Παναγιώτης Μελάς (Ανεξάρτητοι Έλληνες Πειραιά)
• Ελπίδα Παντελάκη επιστρέφει στη Βουλή (ΚΚΕ Α Πειραιά)
• Παναγιώτης Λαφαζάνης (Β’ Πειραιά ΣΥΡΙΖΑ)
• Διαμάντω Μανωλάκου (Β΄Πειραιά ΚΚΕ)
• Γιάννης Τραγάκης (Β΄Πειραιά ΝΔ )
• Δημήτρης Λιντζέρης (Β΄Πειραιά ΠΑΣΟΚ )
• Γιάννης Κουράκος, επιστρέφει στη Βουλή (Ανεξάρτητοι Έλληνες Β΄ Πειραιά)
• Κώστας Τσιάρας (ΝΔ Καρδίτσα)
• Σπύρος Ταλιαδούρος (ΝΔ Καρδίτσα)
• Ευάγγελος Μπούτας ,επιστρέφει στη Βουλή (ΚΚΕ Καρδίτσα)
• Μάξιμος Χαρακόπουλος (ΝΔ Λάρισα)
• Φίλιππος Σαχινίδης (ΠΑΣΟΚ Λάρισα)
• Ηρώ Διώτη (ΣΥΡΙΖΑ Λάρισα)
• Χρήστος Ζώης (Ανεξάρτητοι Έλληνες Λάρισα)
• Θανάσης Νάκος (ΝΔ Μαγνησία)
• Απόστολος Νάνος (ΚΚΕ Μαγνησία)
• Αχιλλέας Κανταρτζής, επιστρέφει στη Βουλή (ΚΚΕ Τρίκαλα)
• Γιάννης Ανδριανός (ΝΔ Αργολίδα)
• Γιάννης Μανιάτης (ΠΑΣΟΚ Αργολίδα)
• Ανδρέας Λυκουρέντζος (ΝΔ Αρκαδία)
• Οδυσσέας Κωνσταντινόπουλος (ΠΑΣΟΚ Αρκαδία)
• Λεωνίδας Γρηγοράκος (ΠΑΣΟΚ Λακωνία)
• Θανάσης Δαβάκης (ΝΔ Λακωνία)
• Γιάννης Λαμπρόπουλος (ΝΔ Μεσσηνία)
• Δημήτρης Σαμπαζιώτης, επιστρέφει στη Βουλή εφόσον επιλέξει την έδρα της Μαγνησίας ο Αντώνης Σαμαράς (ΝΔ Μεσσηνία)
• Αντώνης Σαμαράς (ΝΔ, πιθανότατα στη Μεσσηνία ή στη Μεσσηνία)
• Νάντια Γιαννακοπούλου (ΠΑΣΟΚ Μεσσηνία)
• Νίκος Δένδιας (ΝΔ Κέρκυρα)
• Χαράλαμπος Χαραλάμπους (ΚΚΕ Κέρκυρα)
• Θεόδωρος Σολδάτος, επιστρέφει στη Βουλή (ΝΔ Λευκάδα)
• Κώστας Μουσουρούλης (Χίος ΝΔ)
• Γιάννης Βρούτσης (ΝΔ Κυκλάδες)
• Μίκα Ιατρίδη (Ανεξάρτητοι Έλληνες Δωδεκάνησα)
• Δημήτρης Κρεμαστινός (ΠΑΣΟΚ Δωδεκάνησα)
• Μανώλης Κεφαλογιάννης (ΝΔ Ηράκλειο)
• Γιώργος Δεικτάκης, επιστρέφει στη Βουλή (ΝΔ Ηράκλειο)
• Βασίλης Κεγκέρογλου (ΠΑΣΟΚ Ηράκλειο)
• Μιχάλης Κριτσωτάκης (ΣΥΡΙΖΑ Ηράκλειο)
• Ιωάννης Μιχελογιαννάκης (ΔΗΜΑΡ Ηράκλειο)
• Μανούσος Βολουδάκης, επιστρέφει στη Βουλή (ΝΔ Χανιά)
• Κυριάκος Βιρβιδάκης, επιστρέφει στη Βουλή (ΝΔ Χανιά)
• Μανώλης Όθωνας (ΠΑΣΟΚ Ρέθυμνο)
• Μιχάλης Καρχιμάκης (ΠΑΣΟΚ Λασίθι)
• Γιάννης Πλακιωτάκης (ΝΔ Λασίθι)
• Θανάσης Παφίλης (ΚΚΕ Επικρατείας)
• Μανώλης Γλέζος επιστρέφει στη Βουλή (ΣΥΡΙΖΑ Επικρατείας)
• Φώφη Γεννηματά, επιστρέφει στη Βουλή (ΠΑΣΟΚ Επικρατείας)
• Μιχάλης Γιαννάκης (Ανεξάρτητοι Έλληνες Επικρατείας)

Νεοεκλεγέντες


o Αλκιβιάδης Νουσηκύρου (ΝΔ Πέλλα)
o Αθανάσιος Γραμματικόπουλος (Ανεξάρτητοι Έλληνες)
o Ειρήνη - Ελένη Αγαθοπούλου (ΣΥΡΙΖΑ Κιλκίς)
o Κωνσταντίνος Στύλιος (ΝΔ Άρτα),
o Όλγα Γεροβασίλη (ΣΥΡΙΖΑ Άρτα)
o Χρήστος Μαντάς (ΣΥΡΙΖΑ Ιωάννινα)
o Νίκος Έξαρχος (ΚΚΕ Ιωάννινα)
o Μιχάλης Κασσής (ΠΑΣΟΚ Ιωάννινα)
o Βασίλης Ιωάννου (ΠΑΣΟΚ Πρέβεζα)
o Δημήτρης Κυριαζίδης (ΝΔ Δράμα)
o Νίκος Σμολοκτός (Ανεξάρτητοι Έλληνες Δράμα)
o Μαρίνος Ουζουνίδης (Ανεξάρτητοι Έλληνες Έβρος, εφόσον ο Πάνος Καμμένος δεν επιλέξει την έδρα)
o Γιάννης Πασχαλίδης (ΝΔ Καβάλα)
o Δημήτρης Εμμανουηλίδης (ΣΥΡΙΖΑ Καβάλα)
o Δημήτρης Σαλτούρος (ΠΑΣΟΚ Ξάνθη)
o Ζεϊμπεκ Χουσεΐν (ΣΥΡΙΖΑ Ξάνθη)
o Καρα Γιουσούφ Αϊχάν (ΣΥΡΙΖΑ Ροδόπη)
o Τιμολέων Κοψαχείλης (ΝΔ Γρεβενά)
o Μαρία Αντωνίου (ΝΔ Καστοριά)
o Συμεών Κουμπάνης (Ανεξάρτητοι Έλληνες Καστοριά)
o Ραχήλ Μακρή (Ανεξάρτητοι Έλληνες Κοζάνη)
o Κώστας Σταμπολίδης (ΚΚΕ Κοζάνης)
o Θεοδώρα Τσικαρδάκη (ΔΗΜΑΡ Κοζάνη)
o Νίκος Σαμαράς (ΠΑΣΟΚ Φλώρινα)
o Γιάννης Αμμανατίδης (ΣΥΡΙΖΑ Α' Θεσσαλονίκης)
o Γιώργος Αρχοντόπουλος (ΣΥΡΙΖΑ Α΄ Θεσσαλονίκης)
o Θεοδόσιος Κωνσταντινίδης (ΚΚΕ Α' Θεσσαλονίκης)
o Χρυσούλα Γιαταγάνα (Ανεξάρτητοι Έλληνες Α' Θεσσαλονίκης)
o Χαράλαμπος Αηδονόπουλος (Ανεξάρτητοι Έλληνες Α' Θεσσαλονίκης)
o Αντώνης Γρέγος (Χρυσή Αυγή Α' Θεσσαλονίκης)
o Ελένη Γερασιμίδου (ΚΚΕ Β΄Θεσσαλονίκης)
o Απόστολος Χαρουπάκης (Ανεξάρτητοι Έλληνες Β΄Θεσσαλονίκης)
o Αικατερίνη Μάρκου (ΔΗΜΑΡ Β΄Θεσσαλονίκης)
o Πολύβιος Ζησιμόπουλος (Χρυσή Αυγή Β΄ Θεσσαλονίκης)
o Ξανθίππη Καρανίκα (ΣΥΡΙΖΑ Ημαθία)
o Κωνσταντίνος Γιοβανόπουλος (Ανεξάρτητοι Έλληνες Ημαθία)
o Ιωάννα Ταμπάκη Σοφρόνωφ (ΚΚΕ Ημαθία)
o Γιώργος Γεωργαντάς (ΝΔ Κιλκίς)
o Δημήτρης Χριστογιάννης (ΝΔ Πιερία)
o Ευγένιος Παπαδόπουλος (Ανεξάρτητοι Έλληνες Πιερία)
o Μενέλαος Βλαχβέης (ΝΔ Σέρρες)
o Φωτεινή Αραμπατζή (ΝΔ Σέρρες)
o Νικήτας Σιώης (Χρυσή Αυγή Σέρρες)
o Ευάγγελος Φωτίου (ΔΗΜΑΡ Σέρρες)
o Ευθύμιος Καρανάσιος (ΝΔ Χαλκιδική)
o Αικατερίνη Ιγγλέζη (ΣΥΡΙΖΑ Χαλκιδική)
o Κώστας Μπαρμπαρούσης (Χρυσή Αυγή Αιτωλοακαρνανία)
o Παύλος Θεοδωρίδης ή Βασίλης Πατρώνης (ΔΗΜΑΡ Αιτωλοακαρνανίας, εφόσον ο Φ. Κουβέλης επιλέξει τη Β΄Αθήνας)
o Θανάσης Νταβλούρος (ΝΔ Αχαΐα)
o Γιώργος Νταβρής (Ανεξάρτητοι Έλληνες Αχαΐα)
o Μιχάλης Αρβανίτης (Χρυσή Αυγή Αχαΐα)
o Γιάννης Κωνσταντόπουλος (Ανεξάρτητοι Έλληνες Ηλεία)
o Έφη Γεωργοπούλου - Σάλταρη (ΣΥΡΙΖΑ Ηλεία)
o Νίκος Κρέσπης (Χρυσή Αυγή Ηλεία)
o Γιάννης Καράμπελας (ΝΔ Βοιωτία)
o Ανδρέας Κουτσούμπας (ΝΔ Βοιωτία)
o Γιάννης Σταθάς (ΣΥΡΙΖΑ Βοιωτία)
o Νίκος Μίχος (Χρυσή Αυγή Εύβοια)
o Δημήτρης Αναγνωστάκης (ΔΗΜΑΡ Εύβοια)
o Βασίλης Κυριακάκης (ΣΥΡΙΖΑ Φθιώτιδα)
o Θεόδωρος Χειμάρας (Ανεξάρτητοι Έλληνες Φθιώτιδα)
o Απόστολος Γκλέτσος (Χρυσή Αυγή Φθιώτιδα)
o Κωνσταντίνος Κοντογεώργος (ΝΔ Ευρυτανία)
o Ασπασία Μανδρέκα (ΝΔ Φωκίδα)
o Ζωή Κωνσταντοπούλου (ΣΥΡΙΖΑ Α΄Αθήνας)
o Νίκος Βούτσης (ΣΥΡΙΖΑ Α΄ Αθήνας)
o Βασίλης Κικίλιας (ΝΔ Α΄Αθήνας)
o Ανδρέας Ψυχάρης (ΝΔ Αθήνας)
o Νίκος Μιχαλολιάκος (Χρυσή Αυγή Α΄Αθήνας)
o Ιωάννης Βουλδής (Χρυσή Αυγή Α΄Αθήνας)
o Γιάννης Πανούσης (ΔΗΜΑΡ Α΄Αθήνας)
o Δημήτρης Στρατούλης (ΣΥΡΙΖΑ Β΄Αθήνας)
o Νάντια Βαλαβάνη (ΣΥΡΙΖΑ Β΄Αθήνας)
o Νίκος Μιχαλολιάκος (Χρυσή Αυγή Α΄Αθήνας)
o Ρένα Δούρου (ΣΥΡΙΖΑ Β΄Αθήνας)
o Νάντια Βαλαβάνη (ΣΥΡΙΖΑ Β΄Αθήνας)
o Πέτρος Τατσόπουλος (ΣΥΡΙΖΑ Β΄Αθήνας)
o Ευκλείδης Τσακαλώτος (ΣΥΡΙΖΑ Β΄Αθήνας)
o Άννα Καραμανλή (ΝΔ Β΄Αθήνας)
o Βασίλης Καπερνάρος (Ανεξάρτητοι Έλληνες Β΄Αθήνας)
o Παύλος Κοντογιαννίδης (Ανεξάρτητοι Έλληνες Β΄Αθήνας)
o Λίνα Κροκίδη (ΚΚΕ Β΄Αθήνας)
o Χρήστος Κατσιώτης (ΚΚΕ Β΄Αθήνας)
o Ελένη Ζαρούλια (Χρυσή Αυγή Β΄Αθήνας)
o Γιώργος Γερμένης (Χρυσή Β΄Αθήνας)
o Ηλίας Παναγιώταρος (Χρυσή Αυγή Β΄Αθήνας)
o Αλέξης Μητρόπουλος (ΣΥΡΙΖΑ Αττική)
o Νάσος Αθανασίου (ΣΥΡΙΖΑ Αττική)
o Γεωργία Μαρτίνη (ΝΔ Αττική)
o Παύλος Χαϊκάλης (Ανεξάρτητοι Έλληνες Αττική)
o Ευγενία Αρβανίτη - Πρεβεζάνου (Ανεξάρτητοι Έλληνες Αττική)
o Ηλίας Κασιδιάρης (Χρυσή Αυγή Αττική)
o Κωνσταντίνος Αρβανιτόπουλος (ΝΔ Α Πειραιά)
o Νίκος Κουζήλος (Χρυσή Αυγή Α Πειραιά)
o Μαρία Ρεπούση (ΔΗΜΑΡ Α Πειραιά)
o Ευγενία Βαμβακά (ΣΥΡΙΖΑ Β΄Πειραιά)
o Ιωάννης Λαγός (Χρυσή Αυγή Β΄Πειραιά)
o Μαρία Γιαννακάκη (ΔΗΜΑΡ Β΄Πειραιά)
o Ασημίνα Σκόνδρα (ΝΔ Καρδίτσα)
 Νίκος Μιχαλάκης (ΣΥΡΙΖΑ Καρδίτσα)
o Χρήστος Κέλλας (ΝΔ Λάρισα)
o Γιώργος Λαμπρούλης (ΚΚΕ Λάρισα)
o Θωμάς Ψύρρας (ΔΗΜΑΡ Λάρισα)
o Χρυσοβαλάντης Αλεξόπουλος (Χρυσή Αυγή Λάρισα)
o Παρίσης Μουτσινάς (ΔΗΜΑΡ Μαγνησία)
o Μαρίνα Χρυσοβελώνη (Ανεξάρτητοι Έλληνες Μαγνησία)
o Π. Ηλιόπουλος (Χρυσή Αυγή Μαγνησία)
o Γιώργος Οικονόμου (ΠΑΣΟΚ Τρίκαλα)
o Ηλίας Βλαχογιάννης (ΝΔ Τρίκαλα)
o Γιώργος Κυρίτσης (ΔΗΜΑΡ Τρίκαλα)
o Δημήτρης Κοδέλλας (ΣΥΡΙΖΑ Αργολίδα)
o Κώστας Ζαχαριάς (ΣΥΡΙΖΑ Αρκαδία)
o Νίκος Ταγαράς (ΝΔ Κορινθία)
o Χρήστος Δήμας (ΝΔ Κορινθία)
o Μαρία Θελερίτη (ΣΥΡΙΖΑ Κορινθία)
o Ευστάθιος Μπούκουρας (Χρυσή Αυγή Κορινθία)
o Σπύρος Αραχωβίτης (ΣΥΡΙΖΑ Λακωνία)
o Θανάσης Πετράκος (ΣΥΡΙΖΑ Μεσσηνία)
o Δημήτρης Κουκούτσης (Χρυσή Αυγή Μεσσηνία)
o Διονύσης Γάσπαρος (ΝΔ Ζάκυνθος)
o Στέφανος Σαμοϊλης (ΣΥΡΙΖΑ Κέρκυρα)
o Παναγής Δρακουλόγκονας (ΣΥΡΙΖΑ Κεφαλονιά)
o Παύλος Βογιατζής (ΝΔ Λέσβος)
o Δημήτρης Καραγιάννης (ΚΚΕ Λέσβος)
o Γιάννης Ζερβελλής (ΣΥΡΙΖΑ Λέσβος)
o Δημήτρης Μαυρατζιώτης (ΚΚΕ Σάμος)
o Κώστας Τριαντάφυλλος (ΠΑΣΟΚ Χίος)
o Μάριος Βουτσίνος (Ανεξάρτητοι Κυκλάδες)
o Νίκος Συρμαλένιος (ΣΥΡΙΖΑ Κυκλάδες)
o Βασίλης Υψηλάντης (ΝΔ Δωδεκάνησα)
o Γιάννης Παππάς (ΝΔ Δωδεκάνησα)
o Μάνος Κόνσολας (ΝΔ Δωδεκάνησα)
o Μάξιμος Σενετάκης (ΝΔ Ηράκλειο)
o Μ. Συντυχάκης (ΚΚΕ Ηράκλειο)
o Νότης Μαριάς (Ανεξάρτητοι Έλληνες Ηράκλειο)
o Κώστας Σκρέκας (ΝΔ Τρίκαλα)
o Κώστας Γύπαρης (ΝΔ Χανιά)
o Γιώργος Σταθάκης (ΣΥΡΙΖΑ Χανιά)
o Αν. Ξανθός (ΣΥΡΙΖΑ Ρέθυμνο)
o Χαράλαμπος Αθανασίου (ΝΔ Επικρατείας)
o Χρύσανθος Λαζαρίδης (ΝΔ Επικρατείας)
o Γιάννης Μιχελάκης (ΝΔ Επικρατείας)
o Θεανώ Φωτίου (ΣΥΡΙΖΑ Επικρατείας)
o Πύρρος Δήμας (ΠΑΣΟΚ Επικρατείας)
o Τέρενς Κουϊκ (Ανεξάρτητοι Έλληνες Επικρατείας)
o Χρήστος Παππάς (Χρυσή Αυγή Επικρατείας)
o Σπύρος Λυκούδης (ΔΗΜΑΡ Επικρατείας)

Μένουν εκτός Βουλής

Από το ΠΑΣΟΚ είναι στην πλειονότητά τους τα μέλη της προηγούμενης Βουλής που απέτυχαν να επανεκλεγούν. Δεν λείπουν, ωστόσο, και υποψήφιοι άλλων κομμάτων που έμειναν εκτός είτε γιατί οι συνδυασμοί με τους οποίους εκτέθηκαν δεν κατέλαβαν έδρα, είτε επειδή οι ίδιοι υστέρησαν στη μάχη του σταυρού που έδωσαν με συν υποψήφιους. Ειδικότερα, τα έδρανα του Κοινοβουλίου, εκτός των 35 που αποχώρησαν οικειοθελώς, μη θέτοντας υποψηφιότητα, με βάση τα αποτελέσματα της κάλπης καλούνται να εγκαταλείψουν οι ακόλουθοι 132 βουλευτές της τελευταίας κοινοβουλευτικής σύνθεσης (στην παρένθεση το κόμματα και η περιφέρεια που πολιτεύθηκαν, διεκδικώντας επανεκλογή):

• Ηλίας Θεοδωρίδης (ΔΗΜΑΡ Πέλλα)
• Βασίλης Γιουματζίδης (ΠΑΣΟΚ Πέλλα)
• Κώστας Κιλτίδης (ΛΑΟΣ Α΄Θεσσαλονίκης)
• Γιώργος Φραγγίδης (ΠΑΣΟΚ Κιλκίς)
• Κωνσταντίνος Παπασιώζος (ΝΔ Άρτα)
• Δημήτρης Τσιρώνης (ΠΑΣΟΚ Άρτα)
• Μιχάλης Παντούλας (ΠΑΣΟΚ Ιωάννινα)
• Θανάσης Οικονόμου (ΠΑΣΟΚ Ιωάννινα)
• Χρήστος Κατσούρας (ΠΑΣΟΚ Θεσπρωτία)
• Μαργαρίτης Τζίμας (ΝΔ Δράμα)
• Χαρά Κεφαλίδου (ΠΑΣΟΚ Δράμα)
• Ελένη Τσιαούση (ΠΑΣΟΚ Έβρος)
• Όλγα Ρενταρή - Τέντε (ΠΑΣΟΚ Έβρος)
• Δημήτρης Παπουτσής (ΠΑΣΟΚ Καβάλα)
• Σάββας Εμινίδης (ΠΑΣΟΚ Καβάλα)
• Γιώργος Πεταλωτής (ΠΑΣΟΚ Ροδόπη)
• Φίλιππος Πετσάλνικος (ΠΑΣΟΚ Καστοριά)
• Ζήσης Τζηκαλάγιας (ΝΔ Καστοριά)
• Μιχάλης Παπαδόπουλος (ΝΔ Κοζάνη)
• Ιωάννης Βλατής (ΠΑΣΟΚ Κοζάνη)
• Χρύσα Αράπογλου (ΠΑΣΟΚ Α' Θεσσαλονίκης)
• Ιωάννης Μαγκριώτης (ΠΑΣΟΚ 'Α Θεσσαλονίκης)
• Εύα Καϊλή (ΠΑΣΟΚ Α' Θεσσαλονίκης)
• Κυριακή Τεκτονίδου (Κοινωνική Συμφωνία Α' Θεσσαλονίκης)
• Σοφία Καλαντίδου (ΚΚΕ Κιλκίς)
• Γιώργος Αρβανιτίδης (ΠΑΣΟΚ Β΄Θεσσαλονίκης)
• Σάββας Αναστασιάδης (ΝΔ Β΄Θεσσαλονίκης)
• Θεόδωρος Ιγνατιάδης (ΚΚΕ Β΄ Θεσσαλονίκης)
• Κυριάκος Βελόπουλος (ΛΑΟΣ Β΄Θεσσαλονίκης)
• Αναστάσιος Σιδηρόπουλος (ΠΑΣΟΚ Ημαθία)
• Αθανάσιος Γικόνογλου (ΠΑΣΟΚ Ημαθία)
• Θανάσης Παπαγεωργίου (ΠΑΣΟΚ Πιερία)
• Γιάννης Αμοιρίδης (ΔΗΜΑΡ Πιερία)
• Μαρία Μίχου (ΠΑΣΟΚ Πιερία)
 Ευστάθιος Κουτμερίδης (ΠΑΣΟΚ Σέρρες)
• Μιχάλης Τζελέπης (ΠΑΣΟΚ Σέρρες)
• Αναστάσιος Καρυπίδης (ΝΔ Σέρρες)
• Ηλίας Πολατίδης (ΛΑΟΣ Σέρρες)
• Άννα Κατσαρού (ΠΑΣΟΚ Χαλκιδική)
• Ανδρέας Μακρυπίδης (ΠΑΣΟΚ Αιτωλοακαρνανία)
• Σοφία Γιαννακά (ΠΑΣΟΚ Αιτωλοακαρνανία)
• Κώστας Σπηλιόπουλος (ΠΑΣΟΚ Αιτωλοακαρνανία)
• Θανάσης Παπαδόπουλος (ΠΑΣΟΚ Αχαΐα)
• Ανδρέας Τριανταφυλλόπουλος (Κοινωνική Συμφωνία Αχαΐα)
• Μαρία Κυριακοπούλου (Κοινωνική Συμφωνία Αχαΐα)
• Μιχάλης Μπεκίρης (ΝΔ Αχαΐα)
• Αλέξανδρος Χρυσανθακόπουλος (ΛΑΟΣ Αχαΐα)
• Μιχάλης Κατρίνης (ΠΑΣΟΚ Ηλεία)
• Παναγιώτης Αντωνακόπουλος (ΠΑΣΟΚ Ηλεία)
• Τάκης Δημητρουλόπουλος (κοινωνική Συμφωνία Ηλεία)
• Γιώργος Κοντογιάννης (ΔΗΣΥ Β΄Αθήνας)
• Βασιλική Τσόνογλου (ΠΑΣΟΚ Βοιωτία)
• Άρια Αγάτσα (ΝΔ Βοιωτία)
• Κατερίνα Περλεπέ Σηφουνάκη (ΠΑΣΟΚ Εύβοια)
• Σίμος Κεδίκογλου (ΝΔ Εύβοια)
• Ουρανία Παπανδρέου Παπαδάκη (ΛΑΟΣ Εύβοια)
• Κατερίνα Μπατζελή (ΠΑΣΟΚ Φθιώτιδα)
• Τόνια Αντωνίου (ΠΑΣΟΚ Φθιώτιδα)
• Θανάσης Γιαννόπουλος (ΝΔ Β΄Αθήνας)
• Ηλίας Καρανίκας (ΠΑΣΟΚ Ευρυτανία)
• Αφροδίτη Παπαθανάση (ΠΑΣΟΚ Φωκίδα)
• Άννα Διαμαντοπούλου (ΠΑΣΟΚ Α΄Αθήνας)
• Χρήστος Παπουτσής (ΠΑΣΟΚ Α΄Αθήνας)
• Νάσος Αλευράς (ΠΑΣΟΚ Α΄Αθήνας)
• Παντελής Οικονόμου (ΠΑΣΟΚ Α΄Αθήνας)
• Ντόρα Μπακογιάννη (Δημοκρατική Συμμαχία Α΄Αθήνας)
• Θανάσης Πλεύρης (ΛΑΟΣ Α΄Αθήνας)
• Μιλένα Αποστολάκη (ΠΑΣΟΚ Β΄Αθήνας)
• Μαριλίζα Ξενογιαννακοπούλου (ΠΑΣΟΚ Β΄Αθήνας)
• Πέτρος Ευθυμίου (ΠΑΣΟΚ Β΄Αθήνας)
• Τηλέμαχος Χυτήρης (ΠΑΣΟΚ Β΄Αθήνας)
• Γιώργος Κουτρουμάνης (ΠΑΣΟΚ Β΄Αθήνας)
• Άννα Νταλάρα (ΠΑΣΟΚ Β΄Αθήνας)
• Γιάννης Βούρος (ΠΑΣΟΚ Β΄Αθήνας)
• Γιώργος Χαραλαμπόπουλος (ΠΑΣΟΚ Β΄Αθήνας)
• Χρήστος Πρωτόπαπας (ΠΑΣΟΚ Β΄Αθήνας)
• Μίχος Λάμπρος (Κοινωνική Συμφωνία Β΄Αθήνας)
• Γιώργος Μαυρίκος (ΚΚΕ Α΄Αθήνας)
• Νίκος Παπακωνσταντίνου (ΚΚΕ Β΄Αθήνας)
• Γιάννης Πρωτούλης (ΚΚΕ Β΄ Αθήνας)
• Γιώργος Καρατζαφέρης (ΛΑΟΣ Β΄Αθήνας)
• Κώστας Αϊβαλιώτης (ΛΑΟΣ Β΄Αθήνας)
• Μανούσος Ντουκάκης (ΛΑΟΣ Β΄Αθήνας)
• Παντελής Ασπραδάκης (ΠΑΣΟΚ Αττική)
• Ντίνος Βρετός (ΠΑΣΟΚ Αττική)
• Νίκος Καντερές (ΝΔ Αττική)
• Χρήστος Καλαποθαράκος (ΛΑΟΣ Αττική)
• Θανάσης Λεβέντης (ΔΗΜΑΡ Αττική)
• Δημήτρης Καρύδης (ΠΑΣΟΚ Α΄Πειραιά)
• Βαϊτσης Αποστολάτος (ΛΑΟΣ Α' Πειραιά)
• Γρηγόρης Νιώτης (ΠΑΣΟΚ Β' Πειραιά)
• Γιάννης Διαμαντίδης ΠΑΣΟΚ Β' Πειραιά)
• Αναστάσιος Νεράντζης (ΝΔ Β΄Πειραιά)
• Βέρα Νικολαϊδου (ΚΚΕ Επικρατείας)
• Γιώργος Ανατολάκης (ΛΑΟΣ Β΄Πειραιά)
• Μαρία Θεοχάρη (ΠΑΣΟΚ Καρδίτσα)
• Βασίλης Έξαρχος (ΠΑΣΟΚ Λάρισα)
• Βασιλική Αλεξανδρίδου (ΠΑΣΟΚ Λάρισα)
• Αντώνης Σκυλλάκος (ΚΚΕ Επικρατείας)
• Αστέριος Ροντούλης (ΛΑΟΣ Λάρισα)
• Κώστας Καρτάλης (ΠΑΣΟΚ Μαγνησία)
• Ροδούλα Ζήση (ΠΑΣΟΚ Β΄Αθήνας
• Παύλος Μαρκάκης (ΛΑΟΣ, Μαγνησία)
• Χρήστος Μαγκούφης (ΠΑΣΟΚ Τρικάλων)
• Δημήτρης Ρέππας (ΠΑΣΟΚ Β΄Αθήνας
• Πάνος Μπεγλίτης (ΠΑΣΟΚ Κορινθία)
• Κατερίνα Φαρμάκη (ΠΑΣΟΚ Κορινθία)
• Κωνσταντίνος Κόλλιας (ΝΔ Κορινθία)
• Γρηγόρης Αποστολάκος (ΝΔ Λακωνία)
• Δημήτρης Κουσελάς (ΠΑΣΟΚ Μεσσηνία)
• Μαρία Κλαυδιανού (ΠΑΣΟΚ Ζάκυνθος)
• Σπύρος Μοσχόπουλος (ΠΑΣΟΚ Κεφαλληνία)
• Νίκος Σηφουνάκης (ΠΑΣΟΚ Λέσβος)
• Σπύρος Γαληνός (Ανεξάρτητοι Έλληνες Λέσβος)
• Πυθαγόρας Βαρδίκος (ΠΑΣΟΚ Σάμου)
• Ελπίδα Τσουρή (ΠΑΣΟΚ Χίος)
• Παναγιώτης Ρήγας (ΠΑΣΟΚ Κυκλάδες)
• Γιώργος Παπαμανώλης (ΔΗΜΑΡ Κυκλάδες)
• Νίκος Ζωϊδης (ΠΑΣΟΚ Δωδεκάνησα)
• Γιώργος Κασσάρας (Κοινωνική Συμφωνία Δωδεκάνησα)
• Γιώργος Νικητιάδης (ΠΑΣΟΚ Δωδεκάνησα)
• Μαρία Σκραφνάκη (ΠΑΣΟΚ Ηρακλείου)
• Φραγκίσκος Παρασύρης (ΠΑΣΟΚ Ηρακλείου)
• Λευτέρης Αυγενάκης (ΔΗΣΥ Ηρακλείου)
• Ευαγγελία Κουρουπάκη (ΠΑΣΟΚ Χανίων)
• Σήφης Βαλυράκης (ΠΑΣΟΚ Χανίων)
• Ευτύχης Δαμιανάκης (ΠΑΣΟΚ Χανίων)
• Γιάννης Ραγκούσης (ΠΑΣΟΚ Β΄Αθήνας)
• Ευάγγελος Αντώναρος (ΝΔ Β΄Αθήνας)
• Ευγενία Τσουμάνη Σπέντζα (ΝΔ Α΄Αθήνας)
• Κώστας Καζάκος (ΚΚΕ Ηλείας)
• Βασίλης Μουλόπουλος (ΣΥΡΙΖΑ Α΄Αθήνας)

ΟΛΕΣ ΟΙ ΕΞΕΛΙΞΕΙΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ ΤΗΣ 6ΗΣ ΜΑΙΟΥ ΣΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΤΟΥ NEWSIT


   Διαδώστε αυτό το άρθρο
close button

Κάντε Like: Newsit.gr στο Facebook