Ειδήσεις ΤΖΟΚΕΡ· ΣΕΙΣΜΟΣ· ΟΜΠΑΜΑ· ΤΕΛΗ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ 2017 Συννεφιά 10 Αθήνα Αναλυτικά

Η νεα Βουλή με μια ματιά - Όλο το διαδικαστικό της ορκωμοσίας - Η δύναμη των κομμάτων

Η νεα Βουλή με μια ματιά - Όλο το διαδικαστικό της ορκωμοσίας - Η δύναμη των κομμάτων
Διαδώστε αυτό το άρθρο

 

Επιλογή κατηγορίας

Τελευταία ενημέρωση: 16.05.2012 | 13:03
Πρώτη δημοσίευση: 16.05.2012 | 12:58

Ελάχιστα 24ωρα πριν από την επίσημη έναρξη της νέας προεκλογικής περιόδου θα έχουν όσοι αναδείχθηκαν βουλευτές, από τις εκλογές της 6ης Μαΐου, προκειμένου να “απολαύσουν” τα τυπικά προνόμια και την ικανοποίηση που απορρέει από την εκλογική τους επιτυχία και τη βουλευτική ιδιότητα.

Έστω και αν η Βουλή που αναδείχθηκε από τις εκλογές της 6ης Μαΐου θα είναι εξαιρετικά βραχύβια, οι υπηρεσίες του Κοινοβουλίου έχουν προχωρήσει σε όλες τις απαραίτητες διαδικασίες για την υποστήριξη των βουλευτών που μετά την ορκωμοσία τους θα παραλάβουν τον Κανονισμό και θα κληθούν να συμπληρώσουν όλα τα έγγραφα που είναι απαραίτητα για τους ίδιους και τους συνεργάτες που δικαιούνται, καθώς και την ασφαλιστική τους κάλυψη, αλλά και την βουλευτική αποζημίωση που δικαιούνται και η οποία «τρέχει» από την 6η Μαΐου.

Τις τελευταίες ώρες, πάντως, από πολλές πλευρές διατυπώνονται προτάσεις να μην εισπραχθεί το αναλογούν ποσό από τους βουλευτές και να παραμείνει αδιάθετο το σχετικό κονδύλι, κάτι για το οποίο αναζητείται πρακτικός τρόπος για να γίνει και να ισχύσει για όλους.

Στο κλίμα αυτό αναμένεται κατά την αυριανή ορκωμοσία να γίνεται στο αδιαχώρητο στα θεωρεία καθώς το ενδιαφέρον που καταγράφεται για την εξασφάλιση άδειας παρακολούθησης της τελετής ορκωμοσίας είναι εξαιρετικά μεγάλο από συγγενικά ιδίως πρόσωπα όσων εξελέγησαν βουλευτές αναγκάζοντας τις υπηρεσίες της Βουλής να προσθέσουν καθίσματα στα θεωρεία.

Επειδή, ωστόσο, οι νέες εκλογές θα γίνουν με λίστα, η πλειονότητα των εκλεγέντων μπορεί να θεωρεί εδραιωμένη τη θέση της, αν και υπάρχουν αρκετοί που ανησυχούν, επειδή θα βρεθούν βρίσκονται σε οριακά εκλόγιμες θέσεις. Εφόσον, όμως, αλλάξει η σειρά κατάταξης των κομμάτων, όπως αυτή διαμορφώθηκε στην τελευταία αναμέτρηση, μπορεί να υπάρξουν μεγάλες ανατροπές που μπορεί να επηρεάσουν έως και το 1/3 όσων εξελέγησαν.

Με προεδρεύοντα τον Β. Πολύδωρα η ορκωμοσία

Στις 11 το πρωί της Πέμπτης προγραμματίστηκε η ορκωμοσία της Βουλής που αναδείχθηκε από τις βουλευτικές εκλογές της 6ης Μαΐου.

Όπως ορίζει ο Κανονισμός της Βουλής, ο Βύρων Πολύδωρας θα ασκήσει καθήκοντα προσωρινού Προέδρου καθώς ήταν αντιπρόεδρος στην προηγούμενη Βουλή και επανεξελέγη. Αντιπρόεδρος της προηγούμενης Βουλής που επανεξελέγη είναι και ο βουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ Τάσος Κουράκης αλλά δεν είναι εκείνος που θα ασκήσει καθήκοντα προσωρινού Προέδρου καθώς προσωρινός Πρόεδρος ορίζεται κατά την τάξη εκλογής.

Ο κ. Πολύδωρας αμέσως μόλις κηρυχθεί η έναρξη των εργασιών της πρώτης συνεδρίασης της βουλευτικής περιόδου, θα ανακοινώσει στη Βουλή τον κατάλογο των βουλευτών που ανακηρύχθηκαν σύμφωνα με το νόμο και στη συνέχεια θα καλέσει τους βουλευτές να δώσουν το οριζόμενο από το Σύνταγμα όρκο ο οποίος είναι ο ακόλουθος:

«Ορκίζομαι στο όνομα της Αγίας Ομοούσιας και Αδιαίρετης Τριάδας να είμαι πιστός στην Πατρίδα και το δημοκρατικό πολίτευμα, να υπακούω στο Σύνταγμα και τους νόμους και να εκπληρώνω ευσυνείδητα τα καθήκοντά μου».

Χωριστά θα ορκιστούν στο Κοράνι οι τρεις μουσουλμάνοι βουλευτές Αχμέτ Χατζηοσμάν (ΠΑΣΟΚ), Χουσεϊν Ζεϊμπέκ και Αϊχάν Καρά Γιουσούφ (ΣΥΡΙΖΑ).

Αρνήσεις ή αντιρρήσεις για τη δόση του όρκου δεν επιτρέπονται. Οι τυχόν επιφυλάξεις διατυπώνονται με σύντομη γραπτή δήλωση, που θα πρέπει να κατατεθεί στο Προεδρείο της Βουλής πριν από τη δόση του όρκου.

Εκλογή Προεδρείου

Την Παρασκευή είναι προγραμματισμένο να εκλεγεί το Προεδρείο της νέας Βουλής που με τον υφιστάμενο Κανονισμό απαρτίζεται από τον Πρόεδρο, επτά Αντιπροέδρους, τρεις Κοσμήτορες και έξι Γραμματείς.

Πρόεδρος εκλέγεται, κατ΄αρχήν, ο υποψήφιος που θα λάβει την απόλυτη πλειοψηφία των παρόντων και εφόσον αυτή δεν συγκεντρωθεί, αρκεί η απλή πλειοψηφία.

Από τον Κανονισμό του Σώματος, προβλέπεται τα υπόλοιπα μέλη του Προεδρείου να προέρχονται από συγκεκριμένο κόμμα, ως εξής:

*Ο πρώτος, ο δεύτερος και ο τρίτος αντιπρόεδροι, δύο κοσμήτορες και τέσσερις γραμματείς προέρχονται από την πρώτη σε δύναμη Κοινοβουλευτική Ομάδα (ΝΔ).

*Ο τέταρτος αντιπρόεδρος, ένας κοσμήτορας και ένας γραμματέας προέρχονται από την πρώτη σε δύναμη Κοινοβουλευτική Ομάδα της Αντιπολίτευσης (ΣΥΡΙΖΑ).

*Ο πέμπτος αντιπρόεδρος και ένας γραμματέας προέρχονται από τη δεύτερη σε δύναμη Κοινοβουλευτική Ομάδα της αντιπολίτευσης (ΠΑΣΟΚ).

*Ο έκτος αντιπρόεδρος προέρχεται από την τρίτη σε δύναμη Κοινοβουλευτική Ομάδα της Αντιπολίτευσης (Ανεξάρτητοι Έλληνες).

*Ο έβδομος αντιπρόεδρος προέρχεται από την τέταρτη σε δύναμη Κοινοβουλευτική Ομάδα της αντιπολίτευσης (ΚΚΕ).

Ωστόσο, δεν έχει ακόμη διευκρινισθεί αν η νέα Βουλή θα χρειαστεί να εκλέξει όλα τα μέλη του προεδρείου, δεδομένου ότι θα διαλυθεί άμεσα και θα προκηρυχθούν νέες εκλογές.

Η δύναμη των κομμάτων

Η δύναμη των κομμάτων, όπως διαμορφώθηκε από την κάλπη της 6ης Μαΐου, έχει ως εξής:

*ΝΔ: 108 βουλευτές, εκ των οποίων οι 37 εκλέγονται για πρώτη, 14 επανέρχονται στα έδρανα, στα οποία θήτευσαν κατά το παρελθόν, αλλά δεν ήταν στην τελευταία Βουλή και 57 επανεκλέγονται

*ΣΥΡΙΖΑ: 52 βουλευτές, εκ των οποίων 39 νέα πρόσωπα, τρεις επανελθόντες και 10 παραμένοντες

*ΠΑΣΟΚ: 41 βουλευτές, εκ των οποίων 32 νέοι,

Ανεξάρτητοι Έλληνες: 33 βουλευτές, εκ των οποίων 21 νέοι, δύο επανελθόντες και 10 παραμένοντες.

*ΚΚΕ: 26 βουλευτές, εκ των οποίων 11 νέοι, δύο επανελθόντες και 12 παραμένοντες.

*Χρυσή Αυγή: 21 βουλευτές, όλοι νεοκλεγέντες.

*ΔΗΜΑΡ: 19 βουλευτές, εκ των οποίων 13 νέοι, μια επανελθούσα και 5 παραμένοντες.

Συγκεντρωτικά, οι νέοι είναι 149, οι επαενελθόντες 25 και οι παραμένοντες 126.

Αναλυτικά, η σύνθεση των επτά Κοινοβουλευτικών Ομάδων της Βουλής που ορκίζεται αύριο έχει ως εξής:

ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

1. Σαμαράς Αντώνης (Μεσσηνίας)

2. Δημήτρης Αβραμόπουλος (Α΄Αθηνών)

3. Αθανασίου Χαράλαμπος (Επικρατείας)

4. Ανδριανός Γιάννης (Αργολίδος)

5. Αντωνίου Μαρία (Καστοριάς)

6. Αραμπατζή Φωτεινή (Σερρών)

7. Αρβανιτόπουλος Κωνσταντίνος (Α΄ Πειραιά)

8. Αυγερινοπούλου Διονυσία-Θεοδώρα (Ηλείας)

9. Βαρβιτσιώτης Μιλτιάδης (Β΄Αθηνών)

10. Βιρβιδάκης Κυριάκος (Χανίων)

11. Βλαχβέης Μενέλαος (Σερρών)

12. Βλαχογιάννης Ηλίας (Τρικάλων)

13. Βλάχος Γεώργιος (Αττικής)

14. Βογιατζής Παύλος (Λέσβου)

15. Βολουδάκης Μανούσος-Κωνσταντίνος (Χανίων)

16. Βορίδης Μαυρουδής (Αττικής)

17. Βούλτεψη Σοφία (Β΄Αθηνών)

18. Βρούτσης Ιωάννης (Κυκλάδων)

19. Γάσπαρος Διονύσιος (Ζακύνθου)

20. Γεροντόπουλος Κυριάκος (Έβρου)

21. Γεωργαντάς Γεώργιος (Κιλκίς)

22. Γεωργιάδης Σπυρίδων-'Αδωνις (Β΄Αθηνών)

23. Γιακουμάτος Γεράσιμος (Β΄Αθηνών)

24. Γκιουλέκας Κωνσταντίνος (Α΄Θεσσαλονίκης)

25. Γύπαρος Κωνσταντίνος (Χανίων)

26. Δαβάκης Αθανάσιος (Λακωνίας)

27. Δεικτάκης Γεώργιος (Ηρακλείου)

28. Δένδιας Νικόλαος (Κέρκυρας)

29. Δερμεντζόπουλος Αλέξανδρος (Έβρου)

30. Δήμας Χρήστος (Κορινθίας)

31. Ιωαννίδης Ιωάννης (Α΄ Θεσσαλονίκης)

32. Κακλαμάνης Νικήτας (Α΄ Αθηνών)

33. Καλαντζής Γεώργιος (Καβάλας)

34. Καλαφάτης Σταύρος (Α΄ Θεσσαλονίκης)

35. Καλογιάννης Σταύρος (Ιωαννίνων)

36. Καραγκούνης Κωνσταντίνος (Αιτωλοακαρνανίας)

37. Καραμανλή 'Αννα (Β΄Αθηνών)

38. Καραμανλής Κωνσταντίνος (Α΄ Θεσσαλονίκης)

39. Καράμπελας Ιωάννης (Βοιωτίας)

40. Καρανάσιος Ευθύμιος (Χαλκιδικής)

41. Καράογλου Θεόδωρος (Β΄Θεσσαλονίκης)

42. Καρασμάνης Γεώργιος (Πέλλης)

43. Κασαπίδης Γεώργιος (Κοζάνης)

44. Κέλλας Χρήστος (Λαρίσης)

45. Κεφαλογιάννη Όλγα (Α΄ Αθηνών)

46. Κεφαλογιάννης Εμμανουήλ (Ηρακλείου)

47. Κικίλιας Βασίλειος (Α΄ Αθηνών)

48. Κόνσολας Εμμανουήλ (Δωδεκανήσου)

49. Κοντογεώργιος Κωνσταντίνος (Ευρυτανίας)

50. Κοντός Αλέξανδος (Ξάνθης)

51. Κουκοδήμος Κωνσταντίνος (Πιερίας)

52. Κουτσούμπας Ανδρέας (Βοιωτίας)

53. Κοψαχείλης Τιμολέων (Γρεβενών)

54. Κυριαζίδης Δημήτριος (Δράμας)

55. Κωνσταντινίδης Ευστάθιος (Φλωρίνης)

56. Κωνσταντόπουλος Γεώργιος (Πιερίας)

57. Λαζαρίδης Χρύσανθος (Επικρατείας)

58. Λαμπρόπουλος Ιωάννης (Μεσσηνίας)

59. Λεονταρίδης Θεόφιλος (Σερρών)

60. Λυκουρέντζος Ανδρέας (Αρκαδίας)

61. Μανδρέκα Ασπασία (Φωκίδος)

62. Μαρτίνου Γεωργία (Αττική)

63. Μεϊμαράκης Ευάγγελος (Β΄Αθηνών)

64. Μηταράκης Παναγιώτης (Α΄Αθηνών)

65. Μητσοτάκης Κυριάκος (Β΄ Αθηνών)

66. Μιχελάκης Γιάννης (Επικρατείας)

67. Μουσουρούλης Κωνσταντίνος (Χίου)

68. Μπασιάκος Ευάγγελος (Βοιωτίας)

69. Μπέζας Αντώνιος (Θεσπρωτίας)

70. Μπούρας Αθανάσιος (Αττικής)

71. Νάκος Αθανάσιος (Μαγνησίας)

72. Νικολόπουλος Νικόλαος (Αχαϊας)

73. Νταβλούρος Αθανάσιος (Αχαϊας)

74. Ντινόπουλος Αργύρης (Β΄ Αθηνών)

75. Ορφανός Γεώργιος (Α΄Θεσσαλονίκης)

76. Παναγιωτόπουλος Πάνος (Β΄ Αθηνών)

77. Παναγιωτόπουλος Νικόλαος (Καβάλας)

78. Παπαθανασίου Ιωάννης (Β΄ Αθηνών)

79. Παπακώστα Σιδηροπούλου Αικατερίνη (Β΄ Αθηνών)

80. Παππάς Γιάννης (Δωδεκανήσου)

81. Πασχαλίδης Ιωάννης (Καβάλας)

82. Παυλόπουλος Προκόπης (Α΄Αθηνών)

83. Πιπιλή Φωτεινή (Α΄ Αθηνών)

84. Πλακιωτάκης Ιωάννης (Λασιθίου)

85. Πολύδωρας Βύρων (Β΄ Αθηνών)

86. Ράπτη Ελένη (Α΄Θεσσαλονίκης)

87. Σαλμάς Μάριος (Αιτωλοακαρνανία)

88. Σενετάκης Μάξιμος (Ηρακλείου)

89. Σκόδνρα Ασημίνα (Καρδίτσας)

90. Σκρέκας Κωνσταντίνος (Τρικάλων)

91. Σολδάτος Θεόδωρος (Λευκάδας)

92. Σπηλιωτόπουλος 'Αρης (Β΄ Αθηνών)

93. Σταϊκούρας Χρήστος (Φθιώτιδος)

94. Σταμενίτης Διονύσης (Πέλλης)

95. Στυλιανίδης Ευριπίδης (Ροδόπης)

96. Στύλιος Γεώργιος ('Αρτας)

97. Ταγαράς Νικόλαος (Κορινθίας)

98. Ταλιαδούρος Σπύρος (Καρδίτας)

99. Τασούλας Κωνσταντίνος (Ιωαννίνων)

100. Τζαβάρας Κωνσταντίνος (Ηλείας)

101. Τραγάκης Ιωάννης (Β΄Πειραιώς)

102. Τσιάρας Κωνσταντίνος (Καρδίτας)

103. Τσουμάνης Δημήτριος (Πρεβέζης)

104. Υψηλάντης Βασίλειος (Δωδεκανήσου)

105. Χαρακόπουλος Μάξιμος (Λαρίσης)

106. Χατζηδάκης Κωνσταντίνος (Β΄ Αθηνών)

107. Χριστογιάννης Δημήτρης (Πιερίας)

108. Ψυχάρης Ανδρέας (Α΄ Αθήνας)

ΣΥΡΙΖΑ

1. Τσίπρας Αλέξης (Α΄Αθηνών)

2. Γλέζος Μανώλης (Επικρατείας)

3. Φωτίου Θεανώ (Επικρατείας)

4. Κωνσταντοπούλου Ζωή (Α΄Αθηνών)

5. Βούτσης Νίκος (Α΄ Αθηνών)

6. Σακοράφα Σοφία (Β΄ Αθηνών)

7. Κουρουμπλής Παναγιώτης (Β΄ Αθηνών)

8. Παπαδημούλης Δημήτρης (Β΄ Αθηνών)

9. Δραγασάκης Ιωάννης (Β΄ Αθηνών)

10. Δούρου Ρένα (Β΄ Αθηνών)

11. Στρατούλης Δημήτρης (Β΄ Αθηνών)

12. Βαλαβάνης Νάντια (Β΄ Αθηνών)

13. Τατσόπουλος Πέτρος (Β΄ Αθηνών)

14. Τσακαλώτος Ευκλείδης (Β΄ Αθηνών)

15. Δρίτσας Θοδωρής (Α΄ Πειραιά)

16. Λαφαζάνης Παναγιώτης (Β΄ Πειραιά)

17. Βαμβακά Τζένη (Β΄ Πειραιά)

18. Μητρόπουλος Αλέξης (Αττικής)

19. Αθανασίου Νάσος (Αττικής)

20. Βαρεμένος Γιώργος (Αιτωλοακαρνανίας)

21. Κουράκης Τάσος (Α΄ Θεσσαλονίκης)

22. Αμανατίδης Γ. (Α΄ Θεσσαλονίκης)

23. Χαραλαμπίδου Δ. (Α΄ Θεσσαλονίκης)

24. Αμμανατίδου-Πασχαλίδου Ευαγγελία (Β΄ Θεσσαλονίκης)

25. Γεροβασίλη Όλγα (Άρτα)

26. Κανελλοπούλου Μ. (Αχαΐα)

27. Χατζηλάμπρου Β. (Αχαΐα)

28. Κοδέλας Δημήτρης (Αργολίδα)

29. Ζαχαρίας Κ. (Αρκαδία)

30. Αραχωβίτης Στ. (Λακωνία)

31. Πετράκος Θανάσης (Μεσσηνία)

32. Γεωργοπούλου Έφη (Ηλεία)

33. Θελερίτη Μαρία (Κορινθία)

34. Στάθας Γ. (Βοιωτία)

35. Αποστόλου Ευάγγελος. (Εύβοια)

36. Καρανίκα Ξ. (Ημαθία)

37. Ιγγλέζη Κατερίνα (Χαλκιδική)

38. Κριτσωτάκης Μ. (Ηράκλειο)

39. Μαντάς Χρήστος (Ιωάννινα)

40. Εμμανουηλίδης Δ. (Καβάλα)

41. Μιχαλάκης Ν. (Καρδίτσα)

42. Διώτη Ηρώ (Λάρισα)

43. Σαμοϊλης Στ. (Κέρκυρα)

44. Θεοπεφτάτου Αφροδίτη (Κεφαλονιά)

45. Αγαθοπούλου Ειρήνη (Κιλκίς)

46. Συρμαλένιος Ν. (Κυκλάδες)

47. Ζερδέλης Γ. (Λέσβου)

48. Ζεϊμπέκ Χουσεϊν (Ξάνθης)

49. Ξάνθου Ανδρ. (Ρεθύμνου)

50. Αϊχάν Καρά Γιουσούφ (Ροδόπη)

51. Κυριακάκης Β. (Φθιώτιδα)

52. Σταθάκης Γ. (Χανιά)

ΠΑΣΟΚ

1. Βενιζέλος Ευάγγελος (Α΄ Θεσσαλονίκης)

2. Αηδόνης Χρήστος (Δράμας)

3. Ανδρουλάκης Μίμης (Β΄ Αθηνών)

4. Γεννηματά Φωτεινή (Επικρατείας)

5. Γιαννακοπούλου Κωνσταντίνα (Μεσσηνία)

6. Γκόκας Χρήστος ('Αρτας)

7. Γρηγοράκος Λεωνίδας (Λακωνίας)

8. Δήμας Πύρος (Επικρατείας)

9. Δριβελέγκας Ιωάννης (Χαλκιδικής)

10. Ιωάννου Βασίλης (Πρέβεζας)

11. Κακλαμάνης Απόστολος (Β΄ Αθήνας)

12. Καρχιμάκης Μιχάλης (Λασιθίου)

13. Κασσής Μιχάλης (Ιωαννίνων)

14. Κεγκέρογλου Βασίλης (Ηρακλείου)

15. Κεδίκογλου Συμεών (Ευβοίας)

16. Κουκουλόπουλος Πάρις (Κοζάνης)

17. Κουτσούκος Ιωάννης (Ηλείας)

18. Κρεμαστινός Δημήτρης (Δωδεκανήσου)

19. Κωνσταντινόπουλος Οδυσσέας (Αρκαδίας)

20. Λιντζέρης Δημήτρης (Β΄ Πειραιώς)

21. Λοβέρδος Ανδρέας (Β΄Αθηνών)

22. Μανιάτης Ιωάννης (Αργολίδος)

23. Μπόλαρης Μάρκος (Σερρών)

24. Μωραϊτης Αθανάσιος (Αιτωλοακαρνανίας)

25. Ντόλιος Γεώργιος (Έβρου)

26. Όθωνας Μανώλης (Ρεθύμνης)

27. Οικονόμου Γιώργος (Τρικάλων)

28. Γιώργος Παπανδρέου (Αχαϊας)

29. Παραστατίδης Θεόδωρος (Κιλκίς)

30. Σαλτούρος Δημήτρης (Ξάνθης)

31. Σαμαράς Νίκος (Φλώρινα)

32. Σαχινίδης Φίλιππος (Λάρισα)

33. Σκανδαλίδης Κώστας (Α΄ Αθήνας)

34. Τζάγκρη Θεοδώρα (Πέλλα)

35. Τόλκας 'Αγγελος (Ημαθίας)

36. Τριαντάφυλλος Κωνσταντίνος (Χίου)

37. Τσιόκας Θεοχάρης (Β΄Θεσσαλονίκης)

38. Τσώνης Νικόλαος (Φθιώτιδα)

39. Χατζή Οσμάν Αχμέτ (Ροδόπη)

40. Χριστοφιλοπούλου Εύη (Αττικής)

41. Χρυσοχοϊδης Μιχάλης (Β΄ Αθηνών)

ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ

1. Ιατρίδη Μίκα (Δωδεκάνησα)

2. Πάνος Καμμένος (Έβρος)

3. Μαρκόπουλος Κωνσταντίνος (Εύβοια)

4. Κωνσταντόπουλος Ιωάννης (Ηλεία)

5. Γιοβανόπουλος Κώστας (Ημαθία)

6. Μαριάς Νότης (Ηράκλειο)

7. Κουμπάνης Συμεών (Καστοριά)

8. Μακρή Ραχήλ (Κοζάνη)

9. Βουτσίνος Μάριος (Κυκλάδες)

10. Ζώης Χρήστος (Λάρισα)

11. Χρυσοβελώνη Μαρίνα (Μαγνησία)

12. Γραμματικόπουλος Αθανάσιος (Πέλλα)

13. Παπαδόπουλος Ευγένιος (Πιερία)

14. Κόλλια Τσαρουχά Μαρία (Σερρών)

15. Χειμάρας Θεόδωρος (Φθιώτιδα)

16. Βουλβουκέλη Ραφαέλα (Β΄ Αθήνας)

17. Κουϊκ Τέρενς (Επικρατείας)

18. Γιαννάκης Μιχαήλ (Επικράτεια)

19. Κουντουρά Έλενα (Α΄ Αθηνών)

20. Μανώλης Γιάννης (Β΄ Αθηνών)

21. Δημαράς Ιωάννης (Β΄ Αθηνών)

22. Καπερνάρος Βασίλης (Β΄ Αθηνών)

23. Κοντογιαννίδης Παύλος (Β΄ Αθηνών)

24. Χαϊκάλης Παύλος (Αττική)

25. Αρβανίτη Πρεβεζάνου Ευγενία (Αττικής)

26. Μελάς Παναγιώτης (Α΄ Πειραιά)

27. Κουράκος Γιάννης (Β΄ Πειραιά)

28. Αβραμίδης Γαβριήλ (Α΄Θεσσαλονίκης)

29. Γιαταγάνα Χρυσούλα (Α΄Θεσσαλονίκης)

30. Ξουλίδου Σταυρούλα (Θεσσαλονίκης)

31. Σταμάτης Δημήτρης (Αιτωλοακαρνανίας)

32. Ντάβρης Γιώργος (Αχαϊας)

33. Σμολοκτός Νίκος (Δράμας)

ΚΚΕ

1. Παπαρήγα Αλεξάνδρα (Β΄ Αθήνας)

2. Παφίλης Θανάσης (Επικρατείας)

3. Κανέλλη Γαρυφαλλιά (Α΄ Αθήνας)

4. Χαλβατζής Σπύρος (Β΄ Αθήνας)

5. Κατσώτης Σπύρος (Β΄ Αθήνας)

6. Κροκίδη Λίνα (Β΄ Αθήνας)

7. Παντελάκη Ελπίδα (Α΄ Πειραιά)

8. Μανωλάκου Διαμάντω (Β΄ Πειραιά)

9. Γκιόκας Γιάννης (Αττικής)

10. Κωνσταντινίδης Θεοδόσης (Α΄ Θεσσαλονίκης)

11. Ζιώγας Γιάννης (Α΄ Θεσσαλονίκης)

12. Γερασιμίδου Ελένη (Β΄ Θεσσαλονίκης)

13. Μωραϊτης Νικόλαος (Αιτωλοακαρνανίας)

14. Έξαρχος Νικόλαος (Ιωαννίνων)

15. Καραθανασόπουλος Νίκος (Αχαϊας)

16. Χαραλάμπους Χαράλαμπος (Κέρκυρας)

17. Μαρίνος Γιώργος (Ευβοίας)

18. Ταμπάκη Σοφρόνωφ Γιάννα (Ημαθίας)

19. Σταμπολίδης Κωνσταντίνος (Κοζάνης)

20. Λαμπρούλης Γιώργος (Λάρισα)

21. Νάνος Απόστολος (Μαγνησίας)

22. Κανταρτζής Αχιλλέας (Τρικάλων)

23. Μπούτας Ευάγγελος (Καρδίτσας)

24. Συντυχάκης Εμμανουήλ (Ηρακλείου)

25. Καραγιάννης Δημήτρης (Λέσβου)

26. Μαυρατζώτης Δημήτρης (Σάμου-Ικαρίας)

ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ

1. Μιχαλολιάκος Νικόλαος (Α΄Αθηνών)

2. Μπαρπαρούσης Κωνσταντίνος (Αιτωλοακαρνανίας)

3. Μπούκουρας Ευστάθιος (Κορινθίας)

4. Κουκούτσης Δημήτριος (Μεσσηνίας)

5. Κρέσπης Νικόλαοος (Ηλείας)

6. Σιώης Νικήτας (Σερρών)

7. Κουζηλός Νικόλαος (Α΄ Πειραιώς)

8. Λαγός Ιωάννης (Β΄ Πειραιώς)

9. Ηλιόπουλος Παναγιώτης (Μαγνησίας)

10. Αλεξόπουλος Χρυσοβαλάντης (Λαρίσης)

11. Γρέγος Αντώνιος (Α΄Θεσσαλονίκης)

12. Ζησιμόπουλος Πολύβιος (Β΄Θεσσαλονίκης)

13. Μίχος Νικόλαος (Ευβοίας)

14. Βουλδής Ιωάννης (Α΄ Αθηνών)

15. Ζαρούλια Ελένη (Β΄Αθηνών)

16. Γερμενής Γεώργιος (Β΄ Αθηνών)

17. Παναγιώταρος Ηλίας (Β΄ Αθηνών)

18. Παππάς Χρήστος (Επικρατείας)

19. Κασιδιάρης Ηλίας (Αττικής)

20. Γκλέτσος Απόστολος (Φθιώτιδας)

21. Αρβανίτης -Αβράμης Μιχαήλ (Αχαΐας).

ΔΗΜΑΡ

1. Κουβέλης Φώτης (Β΄ Αθήνας)

2. Πανούσης Γιάννης (Α΄ Αθήνας)

3. Λυκούδης Σπύρος (Επικρατείας)

4. Ψαριανός Γρηγόρης (Β΄ Αθήνας)

5. Βουδούρης Οδυσσέας (Β΄ Αθήνας)

6. Ρεπούση Μαρία (Α΄ Πειραιά)

7. Γιαννακάκη Μαρία (Β΄ Πειραιά)

8. Οικονόμου Βασίλης (Αττική)

9. Τσούκαλης Νίκος (Αχαϊας)

10. Αναγνωστάκης Δημήτρης (Εύβοια)

11. Μιχελογιαννάκης Γιάννης (Ηράκλειο)

12. Ξηροτύρη Ασημίνα (Α΄ Θεσσαλονίκης)

13. Μάρκου Κατερίνα (Β΄ Θεσσαλονίκης)

14. Τσικαρδάνη Ντόρα (Κοζάνης)

15. Ψύρρας Θωμάς (Λάρισα)

16. Μουτσινάς Πάρις (Μαγνησία)

17. Φωτίου Βαγγέλης (Σέρρες)

18. Κυρίτσης Γεώργιος (Τρίκαλα)

19. Φούντα Νίκη (Αιτωλοακαρνανία).

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ:

Την Πέμπτη η ορκωμοσία των βουλευτών και την Παρασκευή η εκλογή...πρόεδρου!



   Διαδώστε αυτό το άρθρο
close button

Κάντε Like: Newsit.gr στο Facebook