Ειδήσεις ΤΖΟΚΕΡ· ΣΕΙΣΜΟΣ· ΟΜΠΑΜΑ· ΤΕΛΗ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ 2017 12 Αθήνα Αναλυτικά

Όλοι οι ηγέτες της Ελλάδας από την σύσταση του Ελληνικού Κράτους

Διαδώστε αυτό το άρθρο

 

Επιλογή κατηγορίας

Τελευταία ενημέρωση: 30.03.2012 | 14:00
Πρώτη δημοσίευση: 30.03.2012 | 18:22

Από τον Αλέξανδρο Μαυροκορδάτο στον Γιώργο Παπανδρέου και τον Λουκά Παπαδήμο.

Πρόεδρος του Εκτελεστικού/Πρόεδρος της Διοικητικής Επιτροπής της Ελλάδος

Αλέξανδρος Μαυροκορδάτος  13 Ιανουαρίου 1822 – 10 Μαΐου 1823
Αθανάσιος Κανακάρης                                    1822
Πετρόμπεης Μαυρομιχάλης                            1823
Γεώργιος Κουντουριώτης                    1823 – 1826
Ανδρέας Ζαΐμης                                   1826 – 1827


Bασίλειον της Ελλάδος. Απόλυτη μοναρχία. Επίσημο ανεξάρτητο κράτος

Πρόεδρος του υπουργικού συμβουλίου

Σπυρίδων Τρικούπης  25 Ιανουαρίου 1833 – 3 Απριλίου 1833
Σπυρίδων Τρικούπης  3 Απριλίου 1833 – 12 Οκτωβρίου 1833
Αλέξανδρος Μαυροκορδάτος 12 Οκτωβρίου 1833 – 31 Μαΐου 1834
Ιωάννης Κωλέττης 12 Ιουνίου 1834 – 20 Μαΐου 1835 Γαλλικό Κόμμα

Αρχιγραμματέας της Επικράτειας

Κόμης Ιωσήφ Λουδοβίκος Άρμανσμπεργκ  20 Μαΐου 1835 – 2 Φεβρουαρίου 1837
Ιγνάτιος φον Ρούτχαρτ 2 Φεβρουαρίου 1837 – 8 Δεκεμβρίου 1837
Βασιλεύς Όθων 8 Δεκεμβρίου 1837 – 10 Φεβρουαρίου 1841
Αλέξανδρος Μαυροκορδάτος 10 Φεβρουαρίου 1841 – 10 Αυγούστου 1841
Βασιλεύς Όθων, Αντώνιος Κριεζής 10 Αυγούστου 1841 – 3 Σεπτεμβρίου 1843

Βασίλειον της Ελλάδος. Συνταγματική μοναρχία

Πρωθυπουργός

Ανδρέας Μεταξάς 3 Σεπτεμβρίου 1843 – 16 Φεβρουαρίου 1844
Κωνσταντίνος Κανάρης 16 Φεβρουαρίου 1844 – 30 Μαρτίου 1844
Αλέξανδρος Μαυροκορδάτος 30 Μαρτίου 1844 – 6 Αυγούστου 1844
Ιωάννης Κωλέττης  6 Αυγούστου 1844 – 5 Σεπτεμβρίου 1847
Κίτσος Τζαβέλας  5 Σεπτεμβρίου 1847 – 8 Μαρτίου 1848
Γεώργιος Κουντουριώτης 8 Μαρτίου 1848 – 15 Οκτωβρίου 1848
Κωνσταντίνος Κανάρης 15 Οκτωβρίου 1848 – 12 Δεκεμβρίου 1849
Αντώνιος Κριεζής 12 Δεκεμβρίου 1849 – 16 Μαΐου 1854
Κωνσταντίνος Κανάρης 16 Μαΐου 1854 – 17 Ιουλίου 1854
Αλέξανδρος Μαυροκορδάτος 17 Ιουλίου 1854 – 22 Σεπτεμβρίου 1855
Δημήτριος Βούλγαρης 22 Σεπτεμβρίου 1855 – 13 Νοεμβρίου 1857
Αθανάσιος Μιαούλης 13 Νοεμβρίου 1857 – 26 Μαΐου 1862
Ιωάννης (Γενναίος) Κολοκοτρώνης 26 Μαΐου 1862 – 11 Οκτωβρίου 1862
Δημήτριος Βούλγαρης 11 Οκτωβρίου 1862 – 9 Φεβρουαρίου 1863
Αριστείδης Μωραϊτίνης 9 Φεβρουαρίου 1863 – 13 Φεβρουαρίου 1863
Ζηνόβιος Βάλβης 13 Φεβρουαρίου 1863 – 27 Μαρτίου 1863
Διομήδης Κυριακός 27 Μαρτίου 1863 – 29 Απριλίου 1863
Μπενιζέλος Ρούφος 29 Απριλίου 1863 – 25 Οκτωβρίου 1863
Δημήτριος Βούλγαρης 25 Οκτωβρίου 1863 – 5 Μαρτίου 1864
Κωνσταντίνος Κανάρης 5 Μαρτίου 1864 – 16 Απριλίου 1864
Ζηνόβιος Βάλβης 16 Απριλίου 1864 – 26 Ιουλίου 1864
Κωνσταντίνος Κανάρης 26 Ιουλίου 1864 – 9 Φεβρουαρίου 1865
Μπενιζέλος Ρούφος  9 Φεβρουαρίου 1865 – 2 Μαρτίου 1865
Αλέξανδρος Κουμουνδούρος  2 Μαρτίου 1865 – 20 Οκτωβρίου 1865
Επαμεινώνδας Δεληγεώργης 20 Οκτωβρίου 1865 – 3 Νοεμβρίου 1865
Δημήτριος Βούλγαρης  3 Νοεμβρίου 1865 – 6 Νοεμβρίου 1865
Αλέξανδρος Κουμουνδούρος  6 Νοεμβρίου 1865 – 13 Νοεμβρίου 1865
Επαμεινώνδας Δεληγεώργης  13 Νοεμβρίου 1865 – 28 Νοεμβρίου 1865
Μπενιζέλος Ρούφος 28 Νοεμβρίου 1865 – 9 Ιουνίου 1866
Δημήτριος Βούλγαρης  9 Ιουνίου 1866 – 18 Δεκεμβρίου 1866
Αλέξανδρος Κουμουνδούρος  18 Δεκεμβρίου 1866 – 20 Δεκεμβρίου 1867
Αριστείδης Μωραϊνίτης  20 Δεκεμβρίου 1867 – 25 Ιανουαρίου 1868
Δημήτριος Βούλγαρης  25 Ιανουαρίου 1868 – 25 Ιανουαρίου 1869
Θρασύβουλος Ζαΐμης  25 Ιανουαρίου 1869 – 9 Ιουλίου 1870
Επαμεινώνδας Δεληγεώργης  9 Ιουλίου 1870 – 3 Δεκεμβρίου 1870
Αλέξανδρος Κουμουνδούρος  3 Δεκεμβρίου 1870 – 28 Οκτωβρίου 1871
Θρασύβουλος Ζαΐμης  28 Οκτωβρίου 1871 – 25 Δεκεμβρίου 1871
Δημήτριος Βούλγαρης  25 Δεκεμβρίου 1871 – 8 Ιουλίου 1872
Επαμεινώνδας Δεληγεώργης  8 Ιουλίου 1872 – 9 Φεβρουαρίου 1874
Δημήτριος Βούλγαρης 9 Φεβρουαρίου 1874 – 27 Απριλίου 1875
Χαρίλαος Τρικούπης  27 Απριλίου 1875 – 15 Οκτωβρίου 1875
Αλέξανδρος Κουμουνδούρος  15 Οκτωβρίου 1875 – 26 Νοεμβρίου 1876
Επαμεινώνδας Δεληγεώργης  26 Νοεμβρίου 1876 – 1 Δεκεμβρίου 1876
Αλέξανδρος Κουμουνδούρος  1 Δεκεμβρίου 1876 – 26 Φεβρουαρίου 1877
Επαμεινώνδας Δεληγεώργης  26 Φεβρουαρίου 1877 – 19 Μαΐου 1877
Αλέξανδρος Κουμουνδούρος  19 Μαΐου 1877 – 26 Μαΐου 1877
Κωνσταντίνος Κανάρης  26 Μαΐου 1877 – 2 Σεπτεμβρίου 1877
Αλέξανδρος Κουμουνδούρος  11 Ιανουαρίου 1878 – 21 Οκτωβρίου 1878
Χαρίλαος Τρικούπης  21 Οκτωβρίου 1878 – 26 Οκτωβρίου 1878
Αλέξανδρος Κουμουνδούρος  26 Οκτωβρίου 1878 – 10 Μαρτίου 1880
Χαρίλαος Τρικούπης  10 Μαρτίου 1880 – 13 Οκτωβρίου 1880
Αλέξανδρος Κουμουνδούρος  13 Οκτωβρίου 1880 – 3 Μαρτίου 1882
Χαρίλαος Τρικούπης  3 Μαρτίου 1882 – 19 Απριλίου 1885
Θεόδωρος Δηλιγιάννης  19 Απριλίου 1885 – 30 Απριλίου 1886
Δημήτριος Βάλβης  30 Απριλίου 1886 – 9 Μαΐου 1886
Χαρίλαος Τρικούπης  9 Μαΐου 1886 – 24 Οκτωβρίου 1890
Θεόδωρος Δηλιγιάννης  24 Οκτωβρίου 1890 – 18 Φεβρουαρίου 1892
Κωνσταντίνος Κωνσταντόπουλος  18 Φεβρουαρίου 1892 – 10 Ιουνίου 1892
Χαρίλαος Τρικούπης  10 Ιουνίου 1892 – 3 Μαΐου 1893
Σωτήριος Σωτηρόπουλος  3 Μαΐου 1893 – 30 Οκτωβρίου 1893
Χαρίλαος Τρικούπης  30 Οκτωβρίου 1893 – 12 Ιανουαρίου 1895
Νικόλαος Δηλιγιάννης  12 Ιανουαρίου 1895 – 31 Μαΐου 1895
Θεόδωρος Δηλιγιάννης  31 Μαΐου 1895 – 18 Απριλίου 1897
Δημήτριος Ράλλης  18 Απριλίου 1897 – 21 Σεπτεμβρίου 1897
Αλέξανδρος Ζαΐμης  21 Σεπτεμβρίου 1897 – 2 Απριλίου 1899
Γεώργιος Θεοτόκης  2 Απριλίου 1899 – 12 Νοεμβρίου 1901
Αλέξανδρος Ζαΐμης  12 Νοεμβρίου 1901 – 24 Νοεμβρίου 1902
Θεόδωρος Δηλιγιάννης  24 Νοεμβρίου 1902 – 14 Ιουνίου 1903
Γεώργιος Θεοτόκης  14 Ιουνίου 1903 – 28 Ιουνίου 1903
Δημήτριος Ράλλης  28 Ιουνίου 1903 – 6 Δεκεμβρίου 1903
Γεώργιος Θεοτόκης  6 Δεκεμβρίου 1903 – 16 Δεκεμβρίου 1904
Θεόδωρος Δηλιγιάννης  16 Δεκεμβρίου 1904 – 31 Μαΐου 1905
Δημήτριος Ράλλης  9 Ιουνίου 1905 – 8 Δεκεμβρίου 1905
Γεώργιος Θεοτόκης  8 Δεκεμβρίου 1905 – 7 Ιουλίου 1909
Δημήτριος Ράλλης  7 Ιουλίου 1909 – 15 Αυγούστου 1909
Κυριακούλης Π. Μαυρομιχάλης  15 Αυγούστου 1909 – 18 Ιανουαρίου 1910
Στέφανος Δραγούμης  18 Ιανουαρίου 1910 – 6 Οκτωβρίου 1910
Ελευθέριος Βενιζέλος  6 Οκτωβρίου 1910 – 25 Φεβρουαρίου 1915
Δημήτριος Γούναρης  25 Φεβρουαρίου 1915 – 10 Αυγούστου 1915
Ελευθέριος Βενιζέλος  10 Αυγούστου 1915 – 24 Σεπτεμβρίου 1915
Αλέξανδρος Ζαΐμης  24 Σεπτεμβρίου 1915 – 25 Οκτωβρίου 1915
Στέφανος Σκουλούδης  25 Οκτωβρίου 1915 – 9 Ιουνίου 1916
Αλέξανδρος Ζαΐμης 9 Ιουνίου 1916 – 3 Σεπτεμβρίου 1916
Νικόλαος Καλογερόπουλος  3 Σεπτεμβρίου 1916 – 27 Σεπτεμβρίου 1916
Ελευθέριος Βενιζέλος  19 Σεπτεμβρίου 1916 – 27 Ιουνίου 1917
Σπυρίδων Λάμπρος  27 Σεπτεμβρίου 1916 – 21 Απριλίου 1917
Αλέξανδρος Ζαΐμης  21 Απριλίου 1917 – 14 Ιουνίου 1917
Ελευθέριος Βενιζέλος 14 Ιουνίου 1917 – 4 Νοεμβρίου 1920
Δημήτριος Ράλλης  4 Νοεμβρίου 1920 – 24 Ιανουαρίου 1921
Νικόλαος Καλογερόπουλος  24 Ιανουαρίου 1921 – 8 Απριλίου 1921
Δημήτριος Γούναρης 1 26 Μαρτίου 1921 – 3 Μαΐου 1922
Νικόλαος Στράτος  3 Μαΐου 1922 – 9 Μαΐου 1922
Πέτρος Πρωτοπαπαδάκης  9 Μαΐου 1922 – 28 Αυγούστου 1922
Νικόλαος Τριανταφυλλάκος  28 Αυγούστου 1922 – 16 Σεπτεμβρίου 1922
Αναστάσιος Χαραλάμπης  16 Σεπτεμβρίου 1922 – 17 Σεπτεμβρίου 1922
Σωτήριος Κροκιδάς  17 Σεπτεμβρίου 1922 – 14 Νοεμβρίου 1922
Στυλιανός Γονατάς  27 Νοεμβρίου 1922 – 11 Ιανουαρίου 1924.
Ελευθέριος Βενιζέλος  11 Ιανουαρίου 1924 – 6 Φεβρουαρίου 1924
Γεώργιος Καφαντάρης  6 Φεβρουαρίου 1924 – 12 Μαρτίου 1924

Β' Ελληνική Δημοκρατία

Πρωθυπουργός

Αλέξανδρος Παπαναστασίου  12 Μαρτίου 1924 – 24 Ιουλίου 1924
Θεμιστοκλής Σοφούλης  24 Ιουλίου 1924 – 7 Οκτωβρίου 1924
Ανδρέας Μιχαλακόπουλος  7 Οκτωβρίου 1924 – 26 Ιουνίου 1925
Θεόδωρος Πάγκαλος  25 Ιουνίου 1925 – 19 Ιουλίου 1926
Αθανάσιος Ευταξίας  19 Ιουλίου 1926 – 23 Αυγούστου 1926
Γεώργιος Κονδύλης  23 Αυγούστου 1926 – 4 Δεκεμβρίου 1926
Αλέξανδρος Ζαΐμης  4 Δεκεμβρίου 1926 – 4 Ιουλίου 1928
Ελευθέριος Βενιζέλος  4 Ιουλίου 1928 – 26 Μαΐου 1932
Αλέξανδρος Παπαναστασίου  26 Μαΐου 1932 – 5 Ιουνίου 1932
Ελευθέριος Βενιζέλος  5 Ιουνίου 1932 – 3 Νοεμβρίου 1932
Παναγής Τσαλδάρης  3 Νοεμβρίου 1932 – 16 Ιανουαρίου 1933
Ελευθέριος Βενιζέλος  Ιανουαρίου 1933 – 6 Μαρτίου 1933
Αλέξανδρος Οθωναίος  6 Μαρτίου 1933 – 10 Μαρτίου 1933
Παναγής Τσαλδάρης  10 Μαρτίου 1933 – 10 Οκτωβρίου 1935

Βασίλειον της Ελλάδος

Παλινόρθωση της μοναρχίας

Πρωθυπουργός

Γεώργιος Κονδύλης  10 Οκτωβρίου 1935 – 30 Νοεμβρίου 1935
Κωνσταντίνος Δεμερτζής 30 Νοεμβρίου 1935 – 12 Απριλίου 1936
Ιωάννης Μεταξάς  13 Απριλίου 1936 – 29 Ιανουαρίου 1941
Αλέξανδρος Κορυζής  29 Ιανουαρίου 1941 – 18 Απριλίου 1941

Γερμανική κατοχή (Β' Παγκόσμιος Πόλεμος)

Εξόριστη κυβέρνηση στο Κάιρο Κατοχική κυβέρνηση διορισμένη από τους κατακτητές Πολιτική Επιτροπή Εθνικής Απελευθέρωσης. Κυβέρνηση του ΕΑΜ στην "Ελεύθερη Ελλάδα"

Απελευθέρωση

Βασίλειον της Ελλάδος
Περιλαμβάνεται και μια περίοδος της προηγούμενης κυβέρνησης Εθνικής Ενότητας από τις 12 Οκτωβρίου 1944 και μετά)

Νικόλαος Πλαστήρας 3 Ιανουαρίου 1945 – 8 Απριλίου 1945 Απόστρατος στρατηγός προερχόμενος από τον χώρο του κόμματος του Ε. Βενιζέλου
Πέτρος Βούλγαρης 8 Απριλίου 1945 – 11 Αυγούστου 1945
Πέτρος Βούλγαρης 11 Αυγούστου 1945 – 17 Οκτωβρίου 1945
Αρχιεπίσκοπος Δαμασκηνός  17 Οκτωβρίου 1945 – 1 Νοεμβρίου 1945
Παναγιώτης Κανελλόπουλος  1 Νοεμβρίου 1945 – 22 Νοεμβρίου 1945
Θεμιστοκλής Σοφούλης 22 Νοεμβρίου 1945 – 4 Απριλίου 1946 Κόμμα των Φιλελευθέρων
Παναγιώτης Πουλίτσας  4 Απριλίου 1946 – 18 Απριλίου 1946 Ανώτατος δικαστικός
Κωνσταντίνος Τσαλδάρης  18 Απριλίου 1946 – 2 Οκτωβρίου 1946 Λαϊκό Κόμμα
Κωνσταντίνος Τσαλδάρης  2 Οκτωβρίου 1946 – 24 Ιανουαρίου 1947 Λαϊκό Κόμμα
Δημήτριος Μάξιμος  24 Ιανουαρίου 1947 – 29 Αυγούστου 1947 Λαϊκό Κόμμα
Κωνσταντίνος Τσαλδάρης  29 Αυγούστου 1947 – 7 Σεπτεμβρίου 1947 Λαϊκό Κόμμα
Θεμιστοκλής Σοφούλης  7 Σεπτεμβρίου 1947 – 18 Νοεμβρίου 1948 Ο πρωθυπουργός από το Κόμμα των ΦιλελευθέρωνΚέντρου και η κυβέρνηση συνασπισμός Φιλελευθέρων, Λαϊκών και άλλων μικρότερων κομμάτων του και της Δεξιάς.
Θεμιστοκλής Σοφούλης  18 Νοεμβρίου 1948 – 20 Ιανουαρίου 1949 Ο πρωθυπουργός από το Κόμμα των ΦιλελευθέρωνΚέντρου και η κυβέρνηση συνασπισμός Φιλελευθέρων, Λαϊκών και άλλων μικρότερων κομμάτων του και της Δεξιάς.
Θεμιστοκλής Σοφούλης  20 Ιανουαρίου 1949 – 14 Απριλίου 1949 Ο πρωθυπουργός από το Κόμμα των ΦιλελευθέρωνΚέντρου και η κυβέρνηση συνασπισμός Φιλελευθέρων, Λαϊκών και άλλων μικρότερων κομμάτων του και της Δεξιάς.
Θεμιστοκλής Σοφούλης  14 Απριλίου 1949 – 24 Ιουνίου 1949 Ο πρωθυπουργός από το Κόμμα των ΦιλελευθέρωνΚέντρου και η κυβέρνηση συνασπισμός Φιλελευθέρων, Λαϊκών και άλλων μικρότερων κομμάτων του και της Δεξιάς.
Αλέξανδρος Διομήδης  30 Ιουνίου 1949 – 6 Ιανουαρίου 1950 Η κυβέρνηση είναι ο ίδιος συνασπισμός Φιλελευθέρων, Λαϊκών και άλλων μικρότερων κομμάτων του Κέντρου και της Δεξιάς
Ιωάννης Θεοτόκης  6 Ιανουαρίου 1950 – 23 Μαρτίου 1950 Προερχόμενος από το Λαϊκό κόμμα
Σοφοκλής Βενιζέλος  23 Μαρτίου 1950 – 15 Απριλίου 1950 Κόμμα Φιλελευθέρων
Νικόλαος Πλαστήρας 15 Απριλίου 1950 – 21 Αυγούστου 1950 ΕΠΕΚ, συνασπισμός του Κέντρου
Σοφοκλής Βενιζέλος  21 Αυγούστου 1950 – 13 Σεπτεμβρίου 1950 Κόμμα Φιλελευθέρων
Σοφοκλής Βενιζέλος  13 Σεπτεμβρίου 1950 – 3 Νοεμβρίου 1950 Κόμμα Φιλελευθέρων, Συνασπισμός Κέντρου, Δεξιάς
Σοφοκλής Βενιζέλος  3 Νοεμβρίου 1950 – 27 Οκτωβρίου 1951 Κόμμα Φιλελευθέρων
Νικόλαος Πλαστήρας  27 Οκτωβρίου 1951 – 11 Οκτωβρίου 1952 ΕΠΕΚ, Κόμμα Φιλελευθέρων
Δημήτριος Κιουσόπουλος  11 Οκτωβρίου 1952 – 19 Νοεμβρίου 1952 Ανώτατος δικαστικός
Αλέξανδρος Παπάγος  19 Νοεμβρίου 1952 – 4 Οκτωβρίου 1955 Αρχιστράτηγος στον ελληνοϊταλικό πόλεμο και τον Εμφύλιο, τιμητικά Στρατάρχης
Κωνσταντίνος Γ. Καραμανλής  6 Οκτωβρίου 1955 – 29 Φεβρουαρίου 1956 Προερχόμενος από τον Ελληνικό Συναγερμό, ίδρυσε την ΕΡΕ
Κωνσταντίνος Γ. Καραμανλής  29 Φεβρουαρίου 1956 – 5 Μαρτίου 1958 ΕΡΕ
Κωνσταντίνος Γεωργακόπουλος  5 Μαρτίου 1958 – 17 Μαΐου 1958 Πρόεδρος του Ερυθρού Σταυρού, υπουργός του Μεταξά
Κωνσταντίνος Γ. Καραμανλής 17 Μαΐου 1958 – 20 Σεπτεμβρίου 1961 ΕΡΕ
Κωνσταντίνος Δόβας  20 Σεπτεμβρίου 1961 – 4 Νοεμβρίου 1961 Αντιστράτηγος, υπηρετούσε στην Αυλή του Βασιλιά
Κωνσταντίνος Γ. Καραμανλής  4 Νοεμβρίου 1961 – 17 Ιουνίου 1963 ΕΡΕ
Παναγιώτης Πιπινέλης 17 Ιουνίου 1963 – 29 Σεπτεμβρίου 1963
Στυλιανός Μαυρομιχάλης  29 Σεπτεμβρίου 1963 – 8 Νοεμβρίου 1963 Ανώτατος δικαστικός
Γεώργιος Παπανδρέου 8 Νοεμβρίου 1963 – 30 Δεκεμβρίου 1963 Ένωσις Κέντρου
Ιωάννης Παρασκευόπουλος 30 Δεκεμβρίου 1963 – 18 Φεβρουαρίου 1964 Υποδιοικητής της Εθνικής Τράπεζας
Γεώργιος Παπανδρέου 18 Φεβρουαρίου 1964 – 15 Ιουλίου 1965 Ένωσις Κέντρου
Γεώργιος Αθανασιάδης-Νόβας 15 Ιουλίου 1965 – 20 Αυγούστου 1965 Προερχόμενος από την ΕΚ, "Αποστάτης"
Ηλίας Τσιριμώκος  20 Αυγούστου 1965 – 17 Σεπτεμβρίου 1965 Προερχόμενος από την ΕΚ, "Αποστάτης"
Στέφανος Στεφανόπουλος  17 Σεπτεμβρίου 1965 – 22 Δεκεμβρίου 1966 Προερχόμενος από την ΕΚ, "Αποστάτης"
Ιωάννης Παρασκευόπουλος  22 Δεκεμβρίου 1966 – 3 Απριλίου 1967 Υποδιοικητής της Εθνικής Τράπεζας
Παναγιώτης Κανελλόπουλος  3 Απριλίου 1967 – 21 Απριλίου 1967 ΕΡΕ

Δικτατορία 1967-1974

Πρωθυπουργός

Κωνσταντίνος Κόλλιας 21 Απριλίου 1967 – 13 Δεκεμβρίου 1967 Εισαγγελέας του Αρείου Πάγου
Γεώργιος Παπαδόπουλος  13 Δεκεμβρίου 1967 – 8 Οκτωβρίου 1973 Συνταγματάρχης
Σπύρος Μαρκεζίνης 8 Οκτωβρίου 1973 – 25 Νοεμβρίου 1973 Προερχόμενος από το προδικτατορικό Κόμμα Προοδευτικών
Αδαμάντιος Ανδρουτσόπουλος  25 Νοεμβρίου 1973 – 23 Ιουλίου 1974

Γ' Ελληνική Δημοκρατία

Πρωθυπουργός

Κωνσταντίνος Γ. Καραμανλής  24 Ιουλίου 1974 – 21 Νοεμβρίου 1974 Κυβέρνηση από στελέχη των προδικτατορικών κομμάτων (ΕΡΕ και Ένωση Κέντρου) και μερικά στελέχη του αντιδικτατορικού αγώνα.
Κωνσταντίνος Γ. Καραμανλής  21 Νοεμβρίου 1974 – 28 Νοεμβρίου 1977 Νέα Δημοκρατία
Κωνσταντίνος Γ. Καραμανλής  28 Νοεμβρίου 1977 – 10 Μαΐου 1980 Νέα Δημοκρατία
Γεώργιος Ράλλης  10 Μαΐου 1980 – 21 Οκτωβρίου 1981 Νέα Δημοκρατία
Ανδρέας Παπανδρέου  21 Οκτωβρίου 1981 – 5 Ιουνίου 1985 ΠΑΣΟΚ
Ανδρέας Παπανδρέου  5 Ιουνίου 1985 – 2 Ιουλίου 1989 ΠΑΣΟΚ
Τζανής Τζαννετάκης  2 Ιουλίου 1989 – 11 Οκτωβρίου 1989 Νέα Δημοκρατία, Συνασπισμός
Ιωάννης Γρίβας  11 Οκτωβρίου 1989 – 23 Νοεμβρίου 1989 Πρόεδρος του Αρείου Πάγου
Ξενοφών Ζολώτας  23 Νοεμβρίου 1989 – 11 Απριλίου 1990 Ακαδημαϊκός, διαπρεπής οικονομολόγος
Κωνσταντίνος Μητσοτάκης 11 Απριλίου 1990 – 13 Οκτωβρίου 1993 Νέα Δημοκρατία
Ανδρέας Παπανδρέου 1996 13 Οκτωβρίου 1993 – 22 Ιανουαρίου 1996 ΠΑΣΟΚ
Κωνσταντίνος Σημίτης  22 Ιανουαρίου 1996 – 25 Σεπτεμβρίου 1996 ΠΑΣΟΚ
Κωνσταντίνος Σημίτης  25 Σεπτεμβρίου 1996 – 13 Απριλίου 2000 ΠΑΣΟΚ
Κωνσταντίνος Σημίτης  13 Απριλίου 2000 – 10 Μαρτίου 2004 ΠΑΣΟΚ
Κωνσταντίνος Α. Καραμανλής  10 Μαρτίου 2004 – 17 Σεπτεμβρίου 2007 Νέα Δημοκρατία
Κωνσταντίνος Α. Καραμανλής  19 Σεπτεμβρίου 2007– 5 Οκτωβρίου 2009 Νέα Δημοκρατία
Γεώργιος Α. Παπανδρέου  6 Οκτωβρίου 2009 ΠΑΣΟΚ
Λουκάς Παπαδήμος 11 Νοεμβρίου 2011 Συγκυβέρνηση ΠΑΣΟΚ - ΝΔ



   Διαδώστε αυτό το άρθρο
close button

Κάντε Like: Newsit.gr στο Facebook