Τσιτσιπάς: Νίκησε τον “κακό του δαίμονα”! Έβγαλε… κραυγή στο φινάλε – video

Έχοντας πάρει… φόρα από την παρουσία του στο τουρνουά στο Πεκίνο (σ.σ. έφτασε μέχρι τον τελικό), ο Στέφανος Τσιτσιπάς κατάφερε να πάρει την πρώτη του νίκη κόντρα στον Φέλιξ Οζέ Αλιασίμ και να προκριθεί στον γύρο των “16” του ATP Masters 1000 Rolex Shangai. Πανηγύρισε με κραυγή τον τελευταίο του πόντο ο Έλληνας τενίστας.

Την πρώτη του νίκη κόντρα στον Φελίξ Αλιασίμ πανηγύρισε ο Στέφανος Τσιτσιπάς, κάτι που του έδωσε την πρόκριση στη φάση των “16” του TP Masters 1000 Rolex Shangai.

Ο 21χρονος Έλληνας τενίστας (νο 7 στον κόσμο) επικράτησε του Καναδού (νο 19 στην παγκόσμια κατάταξη) με 2-0 σετ (7-6, 7-6) μετά από αγώνα που κράτησε δύο ώρες και δύο λεπτά και θα αντιμετωπίσει στον επόμενο γύρο με τον Πολωνό, Χούμπερτ Χουρκάτς (νο. 34).

Ο Τσιτσιπάς… ξόρκισε έτσι τον “κακό του δαίμονα”, αφού πήρε την πρώτη του νίκη κόντρα στον Αλιασίμ, μετά από τρεις ήττες στα juniors και δύο σε επίπεδο ανδρών. Η λαχτάρα του για τη συγκεκριμένη νίκη φάνηκε με την κατάκτηση του τελευταίου του πόντου, τον οποίο και πανηγύρισε έξαλλα!

Στην περίπτωση που ξεπεράσει το “εμπόδιο” του Χουρκάτς, ο Τσιτσιπάς ενδέχεται να αντιμετωπίσει στα προημιτελικά τον Ντανίλ Μεντβέντεφ, που διανύει περίοδο μεγάλης φόρμας. Αυτή ήταν η 5η νίκη για τον Έλληνα τενίστα στις 6 τελευταίες αναμετρήσεις του, σε Πεκίνο και Σαγκάη.