Eurobasket 2022, Ελλάδα – Τσεχία 94-88: Νίκη πρόκριση στους «8» για την Εθνική που «δάγκωσε» στο τέλος τους Τσέχους με τρομερό Γιάννη Αντετοκούνμπο

ΦΩΤΟ intime

Η Ελλάδα έπαιξε με τη… φωτιά αλλά τελικά κατάφερε να νικήσει την Τσεχία με 94-88 στον πρώτο νοκ άουτ αγώνα για το Eurobasket 2022 και πανηγύρισε την πρόκριση στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Ο Νικ Καλάθης “κουβάλησε” την Ελλάδα στην αρχή και μέχρι να έρθει το ξέσπασμα του Γιάννη Αντετοκούνμπο στο τρίτο δεκάλεπτο, όμως ήταν ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης αυτός που με την ενέργειά του, βοήθησε την Εθνική Ομάδα να “λυγίσει” την Τσεχία στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Η “γαλανόλευκη” τα βρήκε… σκούρα στην επίθεση, με το “τείχος” -και το ξύλο- στον Γιάννη Αντετοκούνμπο, αλλά με λύσεις από πολλούς παίκτες στο τέλος και δύο μεγάλα τρίποντα του “Greek Freak” κατάφερε να πάρει τη νίκη και την πρόκριση για την 8άδα, όπου θα αντιμετωπίσει τη Γερμανία.

Η Ελλάδα ξεκίνησε εξαιρετικά το ματς και προηγήθηκε με 16-6, αλλά η Τσεχία “απάντησε” αμέσως με πρωταγωνιστή τον Βέσελι και ένα φοβερό σερί 12-0 πήρε το προβάδισμα για πρώτη φορά στο δεκάλεπτο. Η Εθνική μας βρήκε λύσεις με Παπαπέτρου και Σλούκα και έτσι το σκορ έγινε 20-20 στο 10′.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Ελλάδα είχε τον Νικ Καλάθη να την οδηγεί επιθετικά και να φθάνει τους 11 πόντους, αλλά στην άμυνα τα βρήκε… σκούρα με τους ψηλούς των Τσέχων και το ματς πήγαινε πόντο πόντο. Η Τσεχία ήταν μάλιστα αυτή που πήγε με το προβάδισμα στα αποδυτήρια, αφού το σκορ στο 20′ διαμορφώθηκε σε 41-45.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η Ελλάδα είδε τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να παίρνει… μπροστά και με 12 δικούς του πόντους να φέρνει ξανά το προβάδισμα σε ελληνικά χέρια. Οι Τσέχοι αντέδρασαν όμως και πάλι, έχοντας ως “όπλο” το επιθετικό ριμπάουντ και με κάποια πολλά δύσκολα σουτ, διατήρησαν το προβάδισμά τους για το 67-63 υπέρ τους στο 30′.

Όλα κρίθηκαν έτσι στο τέταρτο δεκάλεπτο, όπου η Ελλάδα μπήκε πολύ δυνατά στην άμυνα και με 6 σερί πόντους του Παπαπέτρου πήρε ξανά το προβάδισμα. H Τσεχία “απάντησε” και πάλι με κάποια μακρινά σουτ, αλλά στη συνέχεια η Εθνική μας Ομάδα “έσφιξε” την άμυνά της. Με τον Λαρεντζάκη να δίνει ενέργεια και τον Γιάννη Αντετοκούνμπο σκορ, η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη κατάφερε να βρεθεί και στο +10, αλλά χρειάστηκε στα τελευταία λεπτά και ένα νέο μεγάλο τρίποντο του “Greek Freak” για να “καθαρίσει” το ματς με 94-88.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 41-45, 63-67, 94-88

Τα στατιστικά των παικτών

Ελλάδα (Ιτούδης): Αγραβάνης, Γιάννης Αντετοκούνμπο 27 (6/9 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 9/12 βολές, 10 ριμπάουντ, 5 ασίστ σε 34 λεπτά), Θανάσης Αντετοκούνμπο, Καλάθης 14 (2/3 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα), Ντόρσεϊ 6 (1/5 τρίποντα, 3/3 βολές), Λαρεντζάκης 8 (2), Παπαγιάννης 8 (4/7 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Παπανικολάου 8 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 13 (2/2 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 3/4 βολές), Σλούκας 10 (1 τρίποντο, 5/5 βολές)

Τσεχία (Γκίνζμπουργκ): Άουντα 12 (5/7 δίποντα, 2/3 βολές), Μπάλβιν 12 (6/10 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Μπόχατσικ 11 (3), Χρούμπαν 17 (3), Κρεϊτσί 3 (1), Κριζ, Κίζλινκ 6 (1), Πέτερκα, Σατοράνσκι 3 (1/5 σουτ, 8 ριμπάουντ, 17 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη), Σενάλ 3 (1), Βέσελι 21 (10/13 δίποντα, 3 ριμπάουντ)