Δευτέρα, 29 Απρ.

Για… πλάκα οι ΗΠΑ – “Φρένο” για Λιθουανία

ΦΩΤΟ ΑΠΕ
ΦΩΤΟ ΑΠΕ

Χωρίς να συναντήσουν καμία απολύτως αντίσταση οι ΗΠΑ έκαναν το 3×3, επικρατώντας με 98-71 της Νέας Ζηλανδίας – Μεγάλη νίκη πανηγύρισε η Αυστραλία κόντρα στη Λιθουανία με 82-75

Οι ΗΠΑ επιβλήθηκαν με 98-71 δίχως να φορτσάρουν και εξασφάλισαν και μαθηματικά την πρόκρισή τους από τον τέταρτο όμιλο.

Οι παίκτες του Σιζέφσκι αφού παρακολούθησαν προσηλωμένοι την περίφημη τη χάκα, βρήκαν ανταγωνισμό για ένα δεκάλεπτο και μετά… πάτησαν γκάζι, παίρνοντας μια εύκολη νίκη.

Τα δεκάλεπτα
: 27-20, 57-35, 75-44, 98-71

ΗΠΑ (Σιζέφκσι): 12 (2), Τόμπσον 12 (2), Ρόουζ 3, Φαρίντ 15, Γκέι 2, ΝτεΡόζαν 4, Ίρβινγκ 10 (1), Πλάμλι 1, Κάζινς 4, Χάρντεν 13 (1), Ντέιβις 21, Ντράμοντ 1.

ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ (Βούτσινιτς): Τάιτ 5, Μπάρτλετ 9 (3), Πένεϊ 6, Βούκονα 7, Κένι, Ουέμπστερ 8 (2), Αμπερκόμπρι 4, Άντονι 11 (1), Φότου 8 (2), Φρανκ 6, Λόε 3 (1), Ουέμπστερ 4.

Σε άλλο ματς και για τον 4ο όμιλο, η Αυστραλία πραγματοποίησε σπουδαία εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο, κέρδισε 82-75 τη Λιθουανία και πήρε μια πολύ σημαντική νίκη, που της δίνει το προβάδισμα για πρόκριση στην επόμενη φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Οι παίκτες του Αντρέι Λεμάνις έπαιξαν σπουδαία άμυνα ειδικά στο πρώτο μέρος κρατώντας τους Λιθουανούς στους 28 πόντους. Μάλιστα, οι παίκτες του Καζλάουσκας πέτυχαν 8 πόντους σε ολόκληρη τη δεύτερη περίοδο!

Δεκάλεπτα: 30-20, 47-28, 62-56, 82-75

Αυστραλία (Λεμάνις): Μπρόεκχοφ 8, Γκίμπσον, Ίνγκλς 18, Νιούλεϊ 10, Ντελαβεντόβα 13, Μπέρστοου 2, Έξουμ, Μπέινς 14, Άντερσεν 7, Μοτούμ 6, Τζαγουάι 4

Λιθουανία (Καζλάουσκας): Πότσιους 6, Γιουσκεβίτσιους, Κουζμίνσκας 3, Ντ. Λαβρίνοβιτς 14, Ματσιούλις 4, Σεϊμπούτις 21, Γιασάιτις, Μοτιεγιούνας 2, Κ. Λαβρίνοβιτς 8, Γιανκούνας 9, Βαλαντσιούνας 4, Βασιλιάουσκας 4

Σε αγώνες της 3ης αγωνιστικής, στον Γ΄ και Δ΄ όμιλο, στο Παγκόσμιο Κύπελλο μπάσκετ της Ισπανίας σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα: