“Καθάρισε” ο Μαυροκεφαλίδης για τον Παναθηναϊκό!

Με τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη να πετυχαίνει32 πόντους, ο Παναθηναϊκός έκαμψε δύσκολα την αντίσταση του ΠΑΟΚ μέσα στο ΟΑΚΑ, επικρατώντας με 89-83 και έκανε το 1-0 στα ημιτελικά της Basket League.

Έχοντας εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας, ο ΠΑΟΚ αιφνιδίασε στο πρώτο δεκάλεπτο τον Παναθηναϊκό, που έδειξε έλλειψη συγκέντρωσης τόσο σε άμυνα, όσο και σε επίθεση Οι γηπεδούχοι επέτρεψαν στους Θεσσαλονικείς να πάρουν αρκετά εύκολα ελεύθερα σουτ, Χαραλαμπίδης, Τσαϊρέλης και Κασελάκης «χτύπησαν» από την γραμμή του τρίποντου και το δεκάλεπτο έκλεισε με τον δικέφαλο του Βορρά να προηγείται με 31-21.

Στην δεύτερη περίοδο οι «πράσινοι» βελτιώθηκαν στην άμυνα, πήραν καλάθια από Μαυροκεφαλίδη και Διαμαντίδη, την ώρα που οι Θεσσαλονικείς δεν είχαν τον ίδιο ρυθμό, ενώ έκαναν και αρκετά φάουλ. Η ομάδα του Φραγκίσκου Αλβέρτη κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια μειώνοντας σε 45-49

Ο Παναθηναϊκός έβγαλαν ενέργεια στο παρκέ στην Τρίτη περίοδο, οι παίκτες του Φραγκίσκου Αλβέρτη έτρεξαν στον αιφνιδιασμό έπειτα από καλές άμυνες και για πρώτη φορά στο ματς πήραν κεφάλι στο σκορ (55-53). Οι «πράσινοι» ξέφυγαν ακόμη και με πέντε πόντους (61-56), ωστόσο ο ΠΑΟΚ είχε και πάλι τη λύση στην επίθεση και με μπροστάρηδες τους Μπόγρη και Κούπερ έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο έχοντας ισχνό προβάδισμα (65-66).

Οι δυο ομάδες ήταν πολύ κοντά στην τελευταία περίοδο. Ο Παναθηναϊκός με τον Μαυροκεφαλίδη να κάνει τα πάντα στην επίθεση έμενε κοντά στο σκορ (70-72), ωστόσο δεν έβρισκε τον τρόπο να προσπεράσει. Τελικά, με τη συμβολή του Διαμαντίδη οι «πράσινοι» ξέφυγαν με τρεις πόντους (79-76) δύο λεπτά πριν το φινάλε, όμως ο Κούπερ με τρίποντο στον αιφνιδιασμό έφερε και πάλι απόλυτη ισορροπία στο ματς (79-79).

Στο τελευταίο δίλεπτο ανέλαβε δράση ο Φώτσης, που με τέσσερις σερί πόντους έβαλε τον Παναθηναϊκό μπροστά στο σκορ με 85-81, προτού ο Μαυροκεφαλίδης διαμορφώσει το τελικό 89-83.

Τα δεκάλεπτα: 21-31, 45-49, 65-66, 89-83

Παναθηναϊκός (Αλβέρτης): Μπράμος, Κάρι, Φώτσης 7(1), Ούκιτς 7(1), Λάσμε 6, Μαυροκεφαλίδης 32, Διαμαντίδης 17(2), Γκιστ 10(2), Παππάς, Γιάνκοβιτς, Ματσιούλις 8(2), Ράιτ

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Πέιν 13, Κούπερ 15(1), Χαραλαμπίδης 14(1), Τσόχλας 2, Βουτσίτσεβιτς, Τσιρέλης 14(2), Δέδας, Μαργαρίτης 3, Καλλές, Μπόγρης 16, Κασελάκης 6(2), Λιάπης