Τρίτη, 7 Μαΐ

Μαχητής… στις καθυστερήσεις! Τεράστια ανατροπή για Παναθηναϊκό

Με μία εκπληκτική ανατροπή στις καθυστερήσεις, ο Παναθηναϊκός πήρε σπουδαία νίκη με 2-1 επί του Πανιωνίου, κάνοντας έτσι το πρώτο του “τρίποντο” στη Superleague. Ο Μπουμάλ “πάγωσε” τη Λεωφόρο, για να έρθουν οι Ατζαγκούν και Πέτριτς στις καθυστερήσεις και να “λυτρώσουν” το “τριφύλλι” – Κακοί οι “πράσινοι” στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα

Δείτε ΕΔΩ το LIVE του αγώνα

Πέρα από το πρώτο δεκάλεπτο, όπου ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να αιφνιδιάσει τον Πανιώνιο, έχοντας μάλιστα μια καλή στιγμή στο 2′, η συνέχεια του παιχνιδιού δεν εξελίχθηκε ανάλογα. Οι “πράσινοι” είχαν την κατοχή της μπάλας, αλλά κόντρα στην καλά οργανωμένη άμυνα των “κυανέρυθρων” δεν κατάφεραν να βρουν τα κενά και να απειλήσουν την εστία του Γιαννακόπουλου

Μετά το 20′ ο ρυθμός του “τριφυλλιού” έπεσε υπερβολικά, είχε σαφέστατο πρόβλημα στην ανάπτυξη του (Σιώπης, Μητρόπουλος και Μπούζας μάρκαραν πολύ καλά στο κέντρο), με τους φιλοξενούμενους να ισορροπούν το ματς και να προσπαθούν να γίνουν και απειλητικοί μπροστά, χωρίς όμως να φτιάξουν μια φάση σε όλο το 45λεπτο!

Οι αμυντικοί του Πανιώνιου συνέχισαν να έχουν εύκολη… βραδιά και στις αρχές του δεύτερου μέρους. Για το λόγο αυτό ο Γιάννης Αναστασίου πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τον Καρέλη στη θέση του Ντίνα (δεν κατάφερε να διακριθεί και να συνεργαστεί με Νάνο και Κλωναρίδη). Η εικόνα του αγώνα βελτιώθηκε, με τον Παναθηναϊκό να βρίσκεται όλο και πιο συχνά στα καρέ των φιλοξενούμενων.

Στο 63′ η κεφαλιά του Πέτριτς πέρασε μόλις άουτ, στο 65′ ο Σίλντενφελντ δεν πρόλαβε -με προβολή- την μπάλα, ενώ στο 68′ είχαμε την τεράστια ευκαιρία του Μέντες, με τον Γιαννακόπουλο να αποκρούει ενστικτωδώς. Ο Πανιώνιος όμως -σε μια φαρμακερή αντεπίθεση- κατάφερε να παγώσει τη Λεωφόρο, με τον Μπουμάλ να ανοίγει το σκορ στο 85′.

Τα υπόλοιπα λεπτά όμως ήταν του Παναθηναϊκού. Στο 90+1 ο Ατζαγκούν πλάσαρε εύστοχα τον Γιαννακόπουλο για το 1-1 και στο 90+4′ ο Πέτριτς “λύτρωσε” τους “πράσνους”, δίνοντας τους την πρώτη τους νίκη στο φετινό πρωτάθλημα