13oC Αθήνα

Νίκησε, αλλά έχασε τον Λάσμε ο Παναθηναϊκός

Ανεβάζοντας στροφές μετά το δεύτερο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας με 90-65 του Πανιωνίου. Αγωνία για τον Λάσμε που αποχώρησε τραυματίας στο 23΄.

Διπρόσωπος ήταν ο Παναθηναϊκός στην επιστροφή του στις εγχώριες διοργανώσεις μετά την ήττα από την Μακάμπι στο Τελ Αβίβ. Οι “πράσινοι” είχαν προβληματική εικόνα στο πρώτο ημίχρονο και ο Πανιώνιος ήταν κοντά στο σκορ, ωστόσο στη συνέχεια οι παίκτες του Πεδουλάκη έβαλαν το… πόδι στο γκάζι και “καθάρισαν” εύκολα το ματς έχοντας επιμέρους σκορ στο δεύτερο ημίχρονο 50-29.

Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Τζέιμς Γκιστ ο οποίος σε λιγότερο από 21 λεπτά συμμετοχής, πέτυχε 17 πόντους, μάζεψε 3 ριμπάουντ και κέρδισε 5 φάουλ.

Το δυσάρεστο για τον Παναθηναϊκό ήταν ότι στο 23ο λεπτό του αγώνα ο Στεφάν Λάσμε τραυματίστηκε στο γόνατο κι ενώ έδειχνε αρχικά να σφαδάζει, το ιατρικό τιμ ανέφερε πως απέφυγε τα χειρότερα. Ωστόσο, περισσότερα θα φανούν από την μαγνητική τομογραφία που θα υποβληθεί ο Αφρικανός σέντερ την Δευτέρα.

Τα δεκάλεπτα:
22-16, 40-36, 66-46, 90-65

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Μπράμος 3 (1), Κάρι 10 (2), Φώτσης 4, Ούκιτς 6, Λάσμε 13, Μαυροκεφαλίδης 10 (5 ριμπάουντ), Διαμαντίδης 5 (9 ασίστ), Γκιστ 17, Παππάς 4, Γιάνκοβιτς 4, Σανγκ, Ματσιούλις 14 (5 ριμπάουντ)

Πανιώνιος (Σφαιρόπουλος):
ΜακΚόλουμ 16 (1), Σταμάτης, Μοτσενίγος, Ντούβνιακ 3 (1), Κάρτερ 12, Μίλμπουρν 8 (2), Σκορδίλης 6, Καββαδάς 2, Λάνγκφορντ 3, Σίμτσακ, Κυρίτσης 6, Σαλούστρος 9 (3)