Premier League, Γουότφορντ – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 4-1: «Κατάρρευση» στο φινάλε και συντριβή

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ δεν λέει να… σηκώσει κεφάλι. Ηττήθηκε με 4-1 την έδρα της Γουότφορντ και έμεινε με μόλις μια νίκη στις τελευταίες οκτώ αγωνιστικές στην Premier League. Αποβολή για τον Μαγκουάιρ στο δεύτερο ημίχρονο. Δυο γκολ οι γηπεδούχοι στο φινάλε, που έχασαν και πέναλτι στο πρώτο ημίχρονο.

Μεγάλη νίκη επί της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πήρε η Γουότφορντ του Κλαούντιο Ρανιέρι (4-1) μέσα στο “Βίκαρατζ Ρόουντ”, σε ματς για την 12η αγωνιστική της Premier League.

Η ήττα αυτή κράτησε την ομάδα ου Σόλσκιερ στους 17 βαθμούς και εκτός ευρωπαϊκής πεντάδας, ενώ η Γουότφορντ πήρε βαθμολογική ανάσα, φτάνοντας τους 13 βαθμούς.

Μόλις στο 8′ η Γουότφορντ κέρδισε πέναλτι, αλλά ο Ντε Χέα “έβγαλε” την εκτέλεση του Σαρ. Ο Φεμένια σκόραρε στην εξέλιξη της φάσης όμως το τέρμα δεν μέτρησε, καθώς είχε μπει παίκτες στην περιοχή κατά την εκτέλεση. Ο Σαρ λοιπόν σούταρε ξανά, όμως ο Ισπανός απέκρουσε και πάλι τη νέα εκτέλεση πέναλτι!

Οι γηπεδούχοι πήγαν τελικά στα αποδυτήρια για το ημίχρονο, με προβάδισμα δύο τερμάτων. Ο Κινγκ άνοιξε το σκορ στο 28’, ενώ ο Σαρ πέτυχε τελικά γκολ στο 44’, βρίσκοντας την… εξιλέωση για τη διπλή χαμένη εκτέλεση πέναλτι.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ αντέδρασε στο δεύτερο ημίχρονο και μείωσε σε 2-1 με τον Φαν Ντε Μπέικ στο 50’, από κεφαλιά – πάσα του Κριστιάνο Ρονάλντο.

Η αποβολή του Μαγκουάιρ στο 69’ έβαλε… προβλήματα στην προσπάθεια των φιλοξενούμενων. Ο Κριστιάνο Ρονάλντο σκόραρε στη συνέχεια, αλλά το τέρμα ακυρώθηκε. Η… κατάρρευση της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ήρθε στο φινάλε, με τους Ζοάο Πέδρο και Ντένις να σκοράρουν στις καθυστερήσεις.