ΑΕΚ – Απόλλων Σμύρνης 1-0: Ανεπίσημο ντεμπούτο Σιντιμπέ, επέστρεψε με γκολ ο Μαχαίρας

Την ευκαιρία να τεστάρει την ετοιμότητα των παικτών του είχε ο Ματίας Αλμέιδα στο φιλικό της ΑΕΚ με τον Απόλλωνα Σμύρνης στο Σεραφείδειο γήπεδο των Σπάτων.

Η ΑΕΚ επικράτησε με 1-0 του Απόλλωνα Σμύρνης σε φιλικό προπονητικού χαρακτήρα στο Σεραφείδειο.

Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση πέτυχε στο 50′ ο Θεοδόσης Μαχαίρας, έπειτα από ωραία ενέργεια και σέντρα – σουτ από αριστερά.

Συμμετοχή στη φάση είχε και ο Μιγιάτ Γκατσίνοβιτς, ο οποίος προσπάθησε να κάνει την κεφαλιά, αλλά δεν βρήκε την μπάλα, μπερδεύοντας τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Να σημειωθεί ότι το ανεπίσημο ντεμπούτο του με την ΑΕΚ έκανε ο Γάλλος αμυντικός Σιντιμπέ, ο οποίος αγωνίστηκε για 72 λεπτά.

Από την πλευρά του, ο Άμραμπατ αποχώρησε στο 29ο λεπτό με πρόβλημα τραυματισμού και μένει να φανεί το μέγεθος του.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΑΕΚ: Αθανασιάδης, Ραντόνια, Μουκουντί, Μήτογλου, Σιντιμπέ (72’ Μουστακόπουλος), Γιόνσον (58’ Σιμάνσκι), Φράνσον, Μουστακόπουλος (58’ Ελίασον), Άμραμπατ (29’ Γκατσίνοβιτς), Μαχαίρας (58’ Αραούχο), Χριστόπουλος Απ..

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜ.: Σόρτσαν, Κοροβέσης (29’ Οντόνε), Παπαγεωργίου, Τσαμούρης, Φατιόν, Ντομίνγκες, Λούχινγκερ, Λούι, Σίγκνεβιτς, Εσπάνια, Τσελεπίδης. Αγωνίστηκαν και οι Χαλίμι, Κρητικός, Ερέρα, Μωραΐτης.