Τρίτη, 23 Απρ.

ΑΕΚ – ΟΦΗ 2-0 ΤΕΛΙΚΟ: Επαγγελματική νίκη και… ξέφυγε για τα αστέρια

Intime.gr

Η ΑΕΚ νίκησε τον ΟΦΗ με 2-0 στο ΟΑΚΑ, για την 7η αγωνιστική των Play Off της Superleague, και αποσπάστηκε 4 βαθμούς από τον ΠΑΟΚ στη “μάχη” της δεύτερης θέσης που οδηγεί στα προκριματικά Champions League.

Σε ένα ματς χωρίς πολλές συγκινήσεις, η ΑΕΚ ευτύχησε να έχει έναν παίκτη της ποιότητας του Ολιβέιρα, ο οποίος άνοιξε νωρίς το σκορ στο 19′ και έδιωξε το άγχος που πήγε να δημιουργηθεί, καθώς μέχρι εκείνο το σημείο η άμυνα των Κρητικών έμοιαζε αδιαπέραστη.

Το γκολ του Σβάρνα στο 45’+1′ έβαλε ισχυρές βάσεις νίκης από το πρώτο ημίχρονο και διαμόρφωσε το τελικό 2-0, αφού ο ΟΦΗ δεν κατάφερε ποτέ να απειλήσει ουσιαστικά, ενώ η Ένωση έχασε σωρεία ευκαιριών στα τελευταία 15 λεπτά του αγώνα, για να ανεβάσει το δείκτη του σκορ δε πολύ μεγάλα επίπεδα.