Ολυμπιακός – ΑΕΚ: “Ζωντανή” η Ένωση σε φινάλε… θρίλερ!

ΦΩΤΟ eurokinissi

Ολυμπιακός/Όμιλος Ξυνή και ΑΕΚ διαφήμισαν το χάντμπολ στο ντέρμπι κορυφής της Handball Premier και αναδείχθηκαν ισόπαλες με 23-23, χάρη σε ένα γκολ της Ένωσης στα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα.

Για την 7η αγωνιστική της Handball Premier, Ολυμπιακός/Όμιλος Ξυνή και ΑΕΚ έδωσαν μία απίστευτη “παράσταση” στο “Μελίνα Μερκούρη” και κατέληξαν ισόπαλοι 23-23, παραμένοντας “συγκάτοικοι” στην κορυφή της βαθμολογίας.

Οι “ερυθρόλευκοι” ήταν μπροστά στο σκορ στα πρώτα πεντάλεπτα, αλλά η Ένωση αντέδρασε στο δεύτερο ημίχρονο και με τον Γιάκομπσεν να είναι εξαιρετικός, έκανε ντέρμπι το ματς στο τέλος.

Με 4 δευτερόλεπτα να απομένουν για τη λήξη,  οι γηπεδούχοι έκαναν το 23-22 και έφθασαν “αγκαλιά” με τη νίκη, όμως ο Δανός ίντερ κέρδισε πέναλτι στην εκπνοή και το εκτέλεσε εύστοχα, για να χαρίσει στην ομάδα του την ισοπαλία, με το τελικό 23-23.

Τα πεντάλεπτα: 2-0, 5-2, 8-4, 8-5, 11-9, 12-10 (ημίχρονο), 14-11, 15-15, 17-17, 20-20, 22-21, 23-23.

Ολυμπιακός: Μάνθος, Κρητικός 2, Τζηράς 7, Καραμπουρνιώτης, Λέμος 3, Ρέινα 5, Στούμπης, Ασβεστάς, Παπαδόπουλος, Κανδύλας, Σανίκης, Μπούμπαλο 1, Τσιλιμπάρης, Άρσιτς, Αραπακόπουλος 2, Τσίλης 3

ΑΕΚ: Γεωργιάδης, Ζαμπούνης 3, Συγγάρης, Μπάλαζ 2, Ραντούλοβιτς, Αλβανός 3, Μπάγιος 2, Γιάκομπσεν 7, Παπαδιονυσίου 1, Δομπρής 3, Μυλωνάς, Αργυρού, Παλεβίτσιους 2, Μαντζόπουλος, Βραζάλιτσα, Μπαλάσκας.