Πέμπτη, 18 Απρ.

Τσιτσιπάς: Ιστορικός τίτλος για το ελληνικό τένις! Το… σήκωσε στη Στοκχόλμη

– Η πρώτη φορά… μένει για πάντα! Ο Στέφανος Τσιτσιπάς κατάφερε να κατακτήσει το “παρθενικό” κύπελλο στην καριέρα του σε τουρνουά της ATP
– Ο Έλληνας τενίστας νίκησε τον Έρνεστς Γκούλμπις με 2-0 σετ στον τελικό του Stockholm Open και κατέκτησε το τρόπαιο

Η 43 του νίκη σε αγώνες ATP ήταν ιστορική! Έχασε δυο τελικούς σε Βαρκελώνη (ATP 500) και Καναδά (ATP 1000), αλλά στη Στοκχόλμη ο Στέφανος Τσιτσιπάς τα κατάφερε και σήκωσε την πρώτη του κούπα!

Ο 20χρονος Έλληνας τενίστας (νο 16 στον κόσμο) επιβλήθηκε με 2-0 (6-4, 6-4) σετ του Έρνεστς Γκούλμπις (νο 109 στον κόσμο) -στην πρώτη τους ever αναμέτρηση- στον τελικό του Stockholm Open που κράτησε μόλις 81 λεπτά και… μας συγκίνησε!

Ο Τσιτσιπάς έγινε έτσι ο πρώτος Έλληνας στην ιστορία που πανηγυρίζει τρόπαιο της ATP, χωρίς μάλιστα να δεχτεί ιδιαίτερη πίεση από τον αντίπαλο του.

Ο Στέφανος κατάφερε να κρατήσει το σερβίς του, με το αντίπαλο του να μην κάνει ούτε ένα “μπρέικ”. Με το σκορ στο 5-4 υπέρ του Τσιτσιπά στο πρώτο σετ, ο Γκούλμπις σέρβιρε για να παραμείνει ζωντανός στο σετ, αλλά ο Έλληνας τενίστας έπαιξε εξαιρετικά το δέκατο γκέιμ κι έκανε το 6-4, κάνοντας το 1-0 στα σετ.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και στο δεύτερο σετ. Οι δύο τενίστες κράτησαν το σερβίς τους μέχρι και στο δέκατο game, όπου ο Στέφανος Τσιτσιπάς έκανε και πάλι το μπρέικ και σήκωσε το τρόπαιο.

Να αναφέρουμε επίσης ότι ο Στέφανος Τσιτσιπάς έχει ήδη εξασφαλίσει τη συμμετοχή του στην τελική φάση του NEXT GEN της ATP το οποίο και θα διεξαχθεί στο Μιλάνο στις 6 με 10 Νοεμβρίου.