Εθνική Ελλάδας: Ήττα στον πόντο και αποκλεισμός για τους Παίδες! – video

ΦΩΤΟ ΕΟΚ

Με τον Οικονομόπουλο να δέχεται τάπα στην τελευταία φάση του αγώνα, η Εθνική Ελλάδας ηττήθηκε με 64-63 από την Ιταλία στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κάτω των 16 ετών και αποκλείστηκε στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Η Εθνική Ελλάδας “λύγισε” από την Ιταλία με 64-63 στους προημιτελικούς του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U16 στο Ούντινε και έμεινε εκτός ημιτελικών.

Κι όμως η ελληνική ομάδα έκανε ιδανικό ξεκίνημα και ξεκίνησε το ματς με το εντυπωσιακό 17-0  (5’), δεχόμενη το πρώτο καλάθι στο 5’15’’,  με τη διαφορά να φτάνει και στο +21 (2-23) αμέσως μετά.

Ένα αντιαθλητικό φάουλ έβαλε ξανά τους οικοδεσπότες στο ματς και στο δεύτερο δεκάλεπτο μετέτρεψαν ξανά το ματς σε ντέρμπι, μειώνοντας στο 33-38.

Η ομάδα του Παπαδόπουλου συνέχισε όμως να έχει το προβάδισμα και στην τρίτη περίοδο, μένοντας για πρώτη φορά πίσω στο σκορ στο τέταρτο δεκάλεπτο (48-47). Στη συνέχεια το ματς είχε διαρκή προσπεράσματα στο σκορ και από τις δύο ομάδες, με τον Σπανιόλο να πετυχαίνει στο τέλος δύο συνεχόμενα καλάθια για το 64-63.

Η Εθνική Ελλάδας είχε την τελευταία επίθεση, όμως ο Οικονομόπουλος δέχθηκε τάπα από τον Ονογιάιφε σε διείσδυση και κάπως έτσι ήρθε η ήττα και ο αποκλεισμός. Πλέον οι Έλληνες διεθνείς θα αντιμετωπίσουν την Κροατία για τις θέσεις 5-8 (16/08, 17.30).

Δεκάλεπτα: 10-25, 33-38, 46-47, 64-63

Τα στατιστικά των παικτών

Ελλάδα (Παπαδόπουλος): Μπαζίνας 8, Κολιός 2, Μαντζούκας 14, Οικονομόπουλος 18, Πετανίδης 5, Ευσταθιάδης, Γκίκας, Μερμίγκης 5, Ναυπλιώτης 6, Θεογιάννης, Τσολάκης 5