Ολυμπιακός – ΤΣΣΚΑ Μόσχας: Για αυτό είναι… Θρύλος! “Υπέταξε” τους Ρώσους χωρίς Σπανούλη και Πρίντεζη (videos)

ΦΩΤΟ intime

Τι έκανε ο Ολυμπιακός! Η “τσακισμένη” από τραυματισμούς ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα “σάρωσε” την τρίτη της κατάταξης, ΤΣΣΚΑ Μόσχας στο ΣΕΦ με 72-59, κάνοντας τους οπαδούς της να παραληρούν στην κερκίδα.

Δείτε εδώ το LIVE του αγώνα

Οι Πειραιώτες εμφανίστηκαν πιο… ψυχωμένοι από ποτέ και “πνίγοντας” τους Ρώσους με την εκπληκτική άμυνά τους (14 κλεψίματα), πέτυχαν μία απίθανη νίκη, μένοντας “ζωντανοί” και στη “μάχη” για την πρώτη 8άδα της Euroleague.

“Μυθικό” παιχνίδι από τον Κώστα Παπανικολάου με 19 πόντους, 7 ριμπάουντ και 5 κλεψίματα, ενώ double double είχε ο Νίκολα Μιλουτίνοφ με 11 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε τον αγώνα με πεντάδα Μπόλντγουιν, Πολ, Παπανικολάου, Ρούμπιτ και Μιλουτίνοφ, εξαιτίας των σημαντικών του απουσιών, αλλά “επένδυσε” κατευθείαν στην άμυνα και είδε αποτελέσματα. Οι Πειραιώτες κατάφεραν να “κρατήσουν” την ΤΣΣΚΑ Μόσχας στους 10 πόντους για 9 λεπτά και με τον “Παπ” να είναι εξαιρετικός και στις δύο πλευρές του παρκέ, φθάνοντας τους 9 πόντους, προηγήθηκαν με 20-10. Οι δύο καλάθια στα τελευταία δευτερόλεπτα όμως, το πρώτο δεκάλεπτο “έκλεισε” στο 20-15.

Οι Ρώσοι “απάντησαν” με ένα σερί 7-0 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου και πέρασαν μπροστά στο σκορ, αφού η ομάδα του Μπαρτζώκα “κόλλησε” στην επίθεση. Είναι χαρακτηριστικό ότι σε όλο αυτό το δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι σκόραραν μόλις 13 πόντους. Με την άμυνά τους όμως σταθερά καλή, το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 33-34.

Στο τρίτο δεκάλεπτο όμως, ο Ολυμπιακός “κυριάρχησε” πλήρως, αφού βρήκε λύσεις στην επίθεση με Ρούμπιτ και Πολ, την ώρα που ο Μιλουτίνοφ έδινε συνεχώς δεύτερες επιθέσεις με επιθετικά ριμπάουντ (είχε 7 στο ματς). Την ίδια ώρα η ΤΣΣΚΑ έσπαγε κάθε αρνητικό ρεκόρ, πετυχαίνοντας μόλις 4 πόντους σε αυτά τα 10 λεπτά, με τους 2 εξ αυτών να είναι από βολές.

Η διαφορά “εκτοξεύτηκε” έτσι στο +16 (54-38) στο 30′, με την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα να κάνει… συντήρηση στο τελευταίο δεκάλεπτο και τον Αντώνη Κόνιαρη με μεγάλο τρίποντο να βάζει τέλος στα όποια “όνειρα” ανατροπής των φιλοξενούμενων, μετά από ένα σερί 10-0 που έφερε τη διαφορά στο +9. Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας έμεινε μάλιστα κάτω από τους 60 πόντους, με το τελικό 72-59 να δείχνει απόλυτα και την εικόνα του αγώνα.

Τα στατιστικά των παικτών

Ολυμπιακός: Μπάλντγουιν 8 (2/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/4 βολές, 4 ασίστ, 5 λάθη), Πολ 11 (1/5 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Νικολαΐδης, Κόνιαρης 5 (1/5 τρίποντα), Μιλουτίνοβ 11 (2/7 δίποντα, 7/8 βολές, 12 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 2 (1/5 σουτ), Παπανικολάου 19 (4/9 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 5/6 βολές, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 5 κλεψίματα, 4 λάθη, 3 μπλοκ), Ρούμπιτ 13 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ), Έλις 3 (7 ριμπάουντ).

ΤΣΣΚΑ Μόσχας: Μπολομπόι 7 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Τζέιμς 20 (5/9 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 4/5 βολές, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 6 λάθη), Στρέλνιεκς 3, Φόγκτμαν 3 (1), Χάκετ (0/4 σουτ), Σαντ-Ρος 2 (1/4 σουτ), Κουφός 4, Χίλιαρντ 11 (1), Κουρμπάνοφ 3 (1), Χάινς 3, Μπέικερ 3 (1/4 τρίποντα, 3 ασίστ).