Καμερούν – Βραζιλία 1-0: Πρώτη θέση και πρόκριση παρά την ήττα για τους Βραζιλιάνους στον 7ο όμιλο του Μουντιάλ 2022

Η Βραζιλία αγωνίστηκε με αλλαγές κόντρα στο Καμερούν και γνώρισε απίστευτη ήττα με 1-0 από το Καμερούν, η οποία δεν ήταν όμως αρκετή για να τη… ρίξει από την πρώτη θέση στον 7ο όμιλο του Μουντιάλ 2022.

Παρότι είχε την υπεροχή σε ολόκληρο το παιχνίδι, η Βραζιλία δεν βρήκε λύση απέναντι στον Επασί, αλλά δεν έδειξε και την επιθετικότητα προηγούμενων αγώνων. Το Καμερούν από την πλευρά του είχε ελάχιστες καλές στιγμές, με τον Έντερσον να φωνάζει επίσης “παρών” όποτε χρειάστηκε στο ματς.

Το 0-0 έμεινε έτσι εύκολα μέχρι το τέλος του 90λεπτου, με τους Αφρικανούς όμως να βρίσκουν ένα γκολ με τον Αμπουμπακάρ στις καθυστερήσεις για να πάρουν μία νίκη γοήτρου με 1-0, αποχαιρετώντας με ψηλά το κεφάλι το Μουντιάλ του Κατάρ. Οι Βραζιλιάνοι αντίθετα προκρίθηκαν ως πρώτοι από τον 7ο όμιλο, αφήνοντας πίσω τους την Ελβετία σε ισοβαθμία.