Τρίτη, 23 Απρ.

“Κανονιά” τίτλου

Ο Ντιαμπί πανηγυρίζει το γκολ με το οποίο έδωσε το τρίποντο στην ομάδα του
Ο Ντιαμπί πανηγυρίζει το γκολ με το οποίο έδωσε το τρίποντο στην ομάδα του, ΦΩΤΟ REUTERS

Η Άρσεναλ με γκολ του Ντιαμπί νίκησε την Λίβερπουλ με 1-0 και εκμεταλλεύτηκε τις απώλειες της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και της Τσέλσι.

Παιχνίδι για γερά νεύρα έγινε στο Εμιρέιτς για την 26η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ. Η Άρσεναλ παρέμεινε αήττητη για δέκατο σερί ματς υποδεχόμενη την Λίβερπουλ, παίρνοντας τη νίκη με τον Ντιαμπί στο 72ο λεπτό. Οι “κόκκινοι” πίεσαν και είχαν δοκάρι με τον Μπάμπελ στο 84ο λεπτό αλλά δεν κατάφεραν να πάρουν έστω την ισοπαλία.

Με αυτή τη νίκη η Άρσεναλ ξαναμπήκε στην διεκδίκηση του τίτλου πλησιάζοντας Μάνστεστερ και Τσέλσι, ενώ η Λίβερπουλ έχασε πολύτιμο έδαφος για την είσοδο στην τετράδα.

Η Γιουνάιτεντ δοκιμάστηκε στο Βίλα Παρκ και έμεινε πίσω στο σκορ από το τέρμα του Κουεγιάρ στο 19ο λεπτό. Η ομάδα του Σερ Άλεξ Φέργκιουσαν απάντησε 4 λεπτά αργότερα με το αυτογκόλ του Κόλινς, όμως δεν μπόρεσε να διεκδικήσει τίποτα παραπάνω παίζοντας και με δέκα παίκτες από το 29΄ λόγω της αποβολής του Νάνι.

Παρά την απώλεια οι “κόκκινοι διάβολοι” μείωσαν την διαφορά τους από την πρωτοπόρο Τσέλσι στον πόντο, αφού οι Λονδρέζοι ηττήθηκαν από την Έβερτον, στο Λίβερπουλ, με 2-1. Η ομάδα του Κάρλο Ανσελότι προηγήθηκε με τον Μαλουντά στο 17΄ όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη και τα “ζαχαρωτά” κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή με δύο τέρματα του Λουίς Σαχά στο 33΄ και το 75΄.