Παρασκευή, 29 Μαρ.

Λαύριο – Περιστέρι 79-85: Τέταρτη σερί νίκη στη Basket League

intime

Τις τέσσερις συνεχόμενες νίκες και τις πέντε συνολικά στο πρωτάθλημα έφτασε το Περιστέρι, καθώς επικράτησε με 85-79 του Λαυρίου για την έβδομη αγωνιστική της Basket League.

Το Περιστέρι «πάτησε γκάζι» μετά την πρώτη περίοδο και πέρασε το εμπόδιο του Λαυρίου εκτός έδρας με 85-79, υποχρεώνοντας την ομάδα του Χρήστου Σερέλη στην 7η συνεχόμενη ήττα της σε ισάριθμες αγωνιστικές από την έναρξη της περιόδου της Basket League.

Μπορεί το Περιστέρι να μην ξεκίνησε καλά το ματς, ωστόσο, μετά το δεύτερο δεκάλεπτο βρήκε ρυθμό, πέρασε μπροστά στο σκορ κι άντεξε στην πίεση των γηπεδούχων στο β΄ μέρος. Έφτασε έτσι στην 5η του νίκη (4η συνεχόμενη) σε 7 αγώνες και να παραμείνει στις ψηλές θέσεις της βαθμολογίας της Α1.

Από τους 10 παίκτες που χρησιμοποποίησε ο Βασίλης Σπανούλης, οι εννέα βρήκαν το δρόμο προς το καλάθι (σ.σ. μόνο ο Σταυρακόπουλος δεν το έκανε), με κορυφαίους τους Μπίλαν (14π.) και Κασελάκη με 12.

Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη προσπάθησε πολύ στο β΄ μέρος, πλησίασε στο -6 (69-75) περίπου 4 λεπτά πριν τη λήξη, αλλά δεν κατάφερε να φτάσει στην ανατροπή και, πλέον, το έργο της παραμονής δυσκολεύει ακόμη περισσότερο.

Ο Κόουλ με 24 πόντους ήταν ο κορυφαίος σκόρερ των γηπεδούχων, που είχαν τον Αλέξανδρο Νικολαΐδη σε καλή μέρα (14 πόντους), ενώ στους 12 σταμάτησε ο Φλαγκ.

Τα δεκάλεπτα: 26-20, 36-43 (ημ.), 57-64, 79-85

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Γκρέι 9 (1), Φλαγκ 12, Κόουλ 24 (3), Αλ. Νικολαΐδης 14 (3), Γερομίχαλος 2, Πιλάβιος, Ρεμι 7, Ντέιβις 6 (1), Κουζέλογλου 3, Κουρ 2

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Σπανούλης): Μπίλαν 14, Μωραΐτης 12 (2), Ντένμον 10, Κασελάκης 12 (2), Αγραβάνης 9 (1), Τζούιστον 11 (1), Φρανσίσκο 7 (1), Ραντάνοφ 5 (1), Πουλιανίτης 5 (1), Σταυρακόπουλος