Site icon NewsIT

Μπακς – Χιτ: Ο Αντετοκούνμπο κι η παρέα του διέλυσαν τα Γεράκια

26.06.2021 | 09:50

Jun 25, 2021; Milwaukee, Wisconsin, USA; Milwaukee Bucks forward Giannis Antetokounmpo (34) shoots the ball over Atlanta Hawks guard Bogdan Bogdanovic (13) in the first quarter during game two of the Eastern Conference Finals for the 2021 NBA Playoffs at Fiserv Forum. Mandatory Credit: Michael McLoone-USA TODAY Sports

Οι Μπακς έβγαλαν αντίδραση μετά την ήττα από τους Χοκς στον πρώτο τελικό της Ανατολής στο NBA και διέλυσαν εντός έδρας τα Γεράκια με 125-91, φέρνοντας τη σειρά στα ίσια (1-1).

Τα Ελάφια βασίστηκαν στην άμυνα τους, περιόρισαν όλα τα επιθετικά ατού των αντιπάλων τους κι έφτασαν δια περιπάτου στη νίκη.

Ο Τρε Γιανγκ, ο οποίος στο πρώτο παιχνίδι είχε βάλει 48 πόντους, έμεινε στους 15 πόντους, με τους Χοκς να χάνουν κάθε επαφή με το σκορ από το ημίχρονο (71-40).

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν ο πρώτος σκόρερ των Μπακς με 25 πόντους (11/15 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 3/4 βολές), 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 λάθος στα 29 λεπτά και 6 δευτερόλεπτα που αγωνίστηκε, ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση ο Τζρου Χόλιντεϊ που πέτυχε 22 πόντους. Από την πλευρά του, ο Θανάσης Αντετοκούνμπο αγωνίστηκε για 9 λεπτά και 57 δευτερόλεπτα με απολογισμό 2 πόντους (1/2 δίποντα), 2 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.