Ολλανδία – Κατάρ 2-0: Πρόκριση με πρωτιά στους «16» του Μουντιάλ 2022

Η Ολλανδία δεν είχε κανένα πρόβλημα να νικήσει το Κατάρ με 2-0, σε ματς για την 3η αγωνιστική των ομίλων του Μουντιάλ 2022 και να εξασφαλίσει έτσι…. πρόκριση με πρωτιά στους “16” του Παγκοσμίου Κυπέλλου του Κατάρ.

Το Ολλανδία – Κατάρ είχε την εικόνα που περιμέναμε. Οι “οράνιε” είχαν από τα πρώτα λεπτά τον έλεγχο του αγώνα και έκλεισαν τους οικοδεσπότες του Μουντιάλ 2022 στα καρέ τους. Οι Ευρωπαίοι έχασαν πολλές ευκαιρίες και τελικά έφτασαν στο 1-0 με τον μόνιμο σκόρερ τους στο Μουντιάλ 2022, Χάκπο. Ο επιθετικός της Αϊντχόφεν σκόραρε στο 26′ και… κούνησε δίχτυα και στο τρίτο ματς της ομάδας στους ομίλους στο Παγκόσμιο του Κατάρ.

Η Ολλανδία “καθάρισε” τη νίκη και την πρωτιά στον όμιλο της στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 49′ ο Ντε Γιόνγκ -με κοντινή προβολή- έκανε το 2-0 ενώ στο 68′ ο Μπεργκχάους σκόραρε σε κενή εστία, ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε για χέρι του Χάκπο στην αρχή της φάσης.