Ολυμπιακοί Αγώνες, Μαρία Σάκκαρη – Ελίνα Σβιτολίνα 1-2 ΤΕΛΙΚΟ

Η Μαρία Σάκκαρη εκπροσώπησε για πρώτη φορά την Ελλάδα στους Ολυμπιακούς Αγώνες και έφθασε μέχρι τους “16” του τουρνουά, όπου και αποκλείστηκε με 2-1 σετ (7-5, 3-6, 4-6) από την Ελίνα Σβιτολίνα.

Η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια, Νο 17 του ταμπλό, είχε απέναντί της μία από τις καλύτερες τενίστριες του κόσμου και Νο 6 της παγκόσμια κατάταξης, αλλά κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο ματς με 1-0 σετ. Στη συνέχεια “πάλεψε” μέχρι τέλους με δικά της μπρέικ και μπρέικ πόιντ να την φέρνουν κοντά σε μία ιστορική πρόκριση, αλλά η Ουκρανή κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να πάρει τη νίκη με 2-1 σετ.

Παρακολουθήστε LIVE το Σάκκαρη – Σβιτολίνα από το Newsit.gr

Η Σάκκαρη θα συνεχίσει πλέον στο μικτό των Ολυμπιακών Αγώνων, όπου θα είναι “ζευγάρι” με τον Στέφανο Τσιτσιπά και πρώτο τους “εμπόδιο” θα είναι το “δίδυμο” του Καναδά.