Παρασκευή, 29 Μαρ.

Ολυμπιακός-Άρσεναλ 1-0(LIVE)

Ο Λεονάρντο σκοράρει και ο Ολυμπιακός βρίσκεται μία ανάσα από την πρόκριση στους 16 του Τσάμπιονς Λιγκ, ΦΩΤΟ EUROKINISSI

Ζήστε λεπτό προς λεπτό από το NewsIt.gr την προσπάθεια  του Ολυμπιακού να προκριθεί στις 16 καλύτερες ομάδες της Ευρώπης.

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ

92΄Ο Πάντος μπαίνει στη θέση του Όσκαρ.

90΄Πάνω στη γραμμή διώχνει ο Λεονάρντο τη κεφαλιά του Γουόλκοτ.

89΄Σουτ του Ντομί η μπάλα φεύγει άουτ.

88΄Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Ντομί στη θέση του Ντουντού.

87΄Καλό σουτ του Βέλα η μπάλα ελάχιστα άουτ.

86΄Σουτ του Ράμσεϊ η μπάλα κόντραρε και πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Νικοπολίδη.

77΄Τετ α τετ ο Μήτρογλου την βρίσκει ελάχιστα ο Φαμπιάνσκι και την βγάζει κόρνερ.

70΄Ανενόχλητος ο Βέλα απέναντι στον Νικοπολίδη στέλνει την μπάλα άουτ.

65΄Ευκαιρία της Άρσεναλ με τον Μπράβο να προλαβαίνει την τελευταία στιγμή τον Γουόλκοτ.

Ο Ολυμπιακός έχει οπισθοχωρήσει και παίζει με αντεπιθέσεις.

51΄ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γουόλκοτ ελάχιστα άουτ.

50′ Μεγάλη ευκαιρία για την Άρσεναλ. Ο Νικοπολίδης απέκρουσε το σουτ του Βέλα.

48΄ 1-0 Ο Ολυμπιακός ανοίγει το σκο με τον Λεονάρντο να νικάει σε τετατετ τον Φαμπιάνσκι μετά από εξαιρετική πάσα του Ντουντού.

ΩΡΑ 10:45 Έναρξη δεύτερου ημιχρόνου

Η κατοχή της μπάλας είναι απόλυτα μοιρασμένη. 4 σουτ έχει ο Ολυμπιακός, 2 η Άρσεναλ.

ΩΡΑ 22:30 ΛΗΞΗ Α΄ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

45΄Σέντρα του Γκαλίτσιου, σουτ στην κίνηση από τον Ραούλ Μπράβο αουτ.

44΄Πολύ καλό σουτ του Ντουντού η μπάλα λίγο άουτ.

43΄Σουτ του Μήτρογλου στα χέρια του Φαμπιάνσκι.

Η Αλκμάαρ προηγείται της Στάντερ Λιέγης με 1-0. Σκόρερ ο Λανς. Έξαλλοι πανηγυρισμοί στο Καραϊσκάκη.

41΄Κίτρινη κάρτα στον Μερίδα για μαρκάρισμα στον Γκαλέτι.

Ο ρυθμός του παιχνιδιού έχει πέσει.

27′ Σουτ ο Ντουντού η μπάλα φεύγει άουτ.

Ο Ολυμπιακός έχει ισορροπήσει το παιχνίδι

19΄ Κίτρινη κάρτα στον Λεονάρντο.

18΄Ο Νικοπολίδης προλαβαίνει τον Γουόλκοτ που έφευγε μόνος του.

16΄Γυριστό σουτ του Γκαλέτι μετά από σέντρα του Λεονάρντο η μπάλα περνάει λίγο άουτ.

12΄Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό με τον Μήτρογλου να σουτάρει άουτ.

Η κάτοχη της μπάλας στο πρώτο δεκάλεπτο είναι 65% για την Άρσεναλ και 35% για τον Ολυμπιακό.

10΄Καλό σουτ του Γουόλκοτ, ο Νικοπολίδης απομακρύνει.

Η Άρσεναλ ελέγχει το παιχνίδι χωρίς ωστόσο να έχει απειλήσει.

ΩΡΑ 21:45 Έναρξη αγώνα. Εκπληκτική ατμόσφαιρα στο Καραϊσκάκη.

ΩΡΑ 21:15 Ο προπονητής τη Άρσεναλ Άρσεν Βενγκέρ μισή ώρα πριν την έναρξη του αγώνα γευματίζει στο εστιατόριο του Γ. Καραϊσκάκης.

Η ενδεκάδα του Ολυμπιακού

Νικοπολίδης, Γκαλίτσιος, Μέλμπεργκ, Αβραάμ Παπαδόπουλος, Ραούλ Μπράβο, Ντουντού, Μαρέσκα, Λεονάρντο, Γκαλέτι, Όσκαρ, Μήτρογλου.

Η ενδεκάδα της Άρσεναλ

Φαμπιάνσκι, Τζίλμπερτ, Μπάρτλεϊ, Σιλβέστρ, Κρουζ, Σονγκ, Ράμσεϊ, Γουόλκοτ, Μερίδα, Γουίλσιρ, Βέλα.

Διαιτητής: Λουσίλιο Καρντόσο Μπατίστα

Ο Ολυμπιακός προκρίνεται σίγουρα αν πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας. Σε περίπτωση ήττας θα περιμένει δώρο από το άλλο ματς του ομίλου, Σταντάρ Λιέγης – Άλκμααρ. Αν δεν κερδίσουν οι Βέλγοι τότε η ελληνική ομάδα θα προκριθεί στην επόμενη φάση του Τσάμπιονς Λιγκ.