Ουγγαρία – Ελλάδα 9-10: Η Εθνική πόλο Νεανίδων προκρίθηκε στον τελικό του Παγκοσμίου

KOE

Μεγάλες στιγμές! Η Εθνική πόλο νεανίδων προκρίθηκε στον τελικό του παγκοσμίου πρωταθλήματος του Βελιγραδίου, μετά τη νίκη που σημείωσε επί της Ουγγαρίας με 10-9.

Τεράστια νίκη για την Εθνική πόλο των Νεανίδων. Επικράτησε σε αγώνα-θρίλερ 10-9 της Ουγγαρίας στον πρώτο ημιτελικό και αύριο (08/08) στις 21:30 θα διεκδικήσει το χρυσό μετάλλιο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα U18 που διεξάγεται στο Βελιγράδι.

Αντίπαλός της Εθνικής είναι η ομάδα των ΗΠΑ (επικράτησε 18-9 της Ιταλίας στο δεύτερο ημιτελικό). Να θυμίσουμε πως στο πλαίσιο του Β’ Προκριματικού Ομίλου, η Ελλάδα επικράτησε των ΗΠΑ 15-14.

Η ομάδα της Ευτυχίας Καραγιάννη είχε ως μεγάλη πρωταγωνίστρια τη Φωτεινή Τρίχα, η οποία σημείωσε τέσσερα γκολ.

Η Εθνική μας είχε τον έλεγχο του αγώνα στο δεύτερο και το τρίτο οκτάλεπτο. Στη τελευταία κρίσιμη περίοδο, άντεξε στην αντεπίθεση της Ουγγαρίας, που μείωσε σταδιακά στο γκολ (10-9, στα 3:18 από τη λήξη) και τα τελευταία λεπτά ήταν δραματικά. Τίποτα, όμως, δεν άλλαξε και στο τέλος τα κορίτσια με το τεχνικό επιτελείο, πανηγύρισαν έξαλλα την μεγαλειώδη πρόκριση στον τελικό του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος.

Τα οκτάλεπτα: 3-4, 1-2, 1-4, 4-0