Παναθηναϊκός – Ελευθερία Μοσχάτου 66-61: Σήκωσε το Κύπελλο Ελλάδας στο μπάσκετ γυναικών με εκπληκτική Κάρτερ

Intime.gr

Κυπελλούχος Ελλάδας για δεύτερη φορά στην ιστορία του στο μπάσκετ γυναικών ο Παναθηναϊκός. Η Ελευθερία Μοσχάτου έφτασε κοντά στην κούπα (39,5 λεπτά μπροστά στο σκορ), αλλά η Κάρτερ έβαλε “μεγάλο” τρίποντο -με φάουλ- στο φινάλε του τελικού και έδωσε τον τίτλο στις “πράσινες”.

Ο πρώτος τίτλος της χρονιάς στο γυναικείο μπάσκετ “βάφτηκε” πράσινος. Ο Παναθηναϊκός δεν βρέθηκε σε καλή ημέρα, αλλά έστω και στο φινάλε του αγώνα, κατάφερε να επικρατήσει της Ελευθερίας Μοσχάτου (66-61) και να κατακτήσει το Κύπελλο Ελλάδας στο γήπεδο της Ζωφριάς.

Μεγάλη πρωταγωνίστρια για τις “πράσινες” η Κάρτερ με 19 πόντους (4/9 τρίποντα και 7 ασίστ) και ένα “μεγάλο” τρίποντο -με φάουλ- στο φινάλε του αγώνα. Η εύστοχη βολή της, έδωσε το καθοριστικό προβάδισμα στις νικήτριες. Για την Ελευθερία Μοσχάτου η Καρακασίδου είχε 21 πόντους.

Η ομάδα του Γιώργου Σίμου είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού από την αρχή φτάνοντας και στο +9 στο τρίτο (40-49) και στο τέταρτο δεκάλεπτο (43-52). Οι «πράσινες», που είχαν κερδίσει δύο φορές στην κανονική περίοδο, 58-84 και 79-48, πέρασαν μπροστά με τρίποντο της Κάρτερ (58-57) 1:42 πριν το τέλος, αλλά είδαν τις αντιπάλους τους να προσπερνούν και πάλι, 58-61. Όμως ο τελευταίος λόγος ανήκε στην Αρίκα Κάρτερ που με “τετράποντο” (τρίποντο και φάουλ) στα 52’’ ανέτρεψε τα δεδομένα (62-61).

Τα δεκάλεπτα: 10-15, 27-33, 43-49, 66-61

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΌΣ (Καπογιάννη): Κωτούλα, Παυλοπούλου 9 (1), Πότερ 11 (5/20 σουτ, 7 ριμπάουντ), Σωτηρίου 9 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Αλεξανδρή 3, Χριστινάκη 7 (6 ριμπάουντ), Κάρτερ 19 (4/9 τρίποντα, 7 ασίστ), Θεοδωρομανωλάκη 4 (1), Χαιριστανίδου 4

ΕΛ. ΜΟΣΧΑΤΟΥ (Σίμος) Κάλογουεϊ 13 (3/9 τρίποντα), Στούπα 16 (4/7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Καρακασίδου 21 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Σταμάτη 2, Μπρούερ 9 (4/10 σουτ, 13 ριμπάουντ), Ταμπάκου