ΑΕΚ – Μπάγερν 0-4 ΤΕΛΙΚΟ: “Βαριά” ήττα για το Youth League! – video

@FCBayern

Η ομάδα Κ19 της ΑΕΚ δεν τα κατάφερε κόντρα στην αντίστοιχη της Μπάγερν Μονάχου στο γήπεδο της Ριζούπολης, για την 3η αγωνιστική στον 5ο όμιλο του Youth League 2018-19 και όντας εμφανώς κατώτερη από την αντίπαλό της, ηττήθηκε με 4-0.

Μετά τις ήττες από τον Άγιαξ στο Άμστερνταμ και από την Μπενφίκα στην Αθήνα, οι Νέοι της ΑΕΚ ηττήθηκαν και από την Μπάγερν Μονάχου, στο Youth League της UEFA και μάλιστα με το ευρύ 0-4, αφού οι Γερμανοί ήταν εμφανώς καλύτεροι στο γήπεδο της Ριζούπολης.

Με εφτά τελικές προς την εστία έναντι μίας της ΑΕΚ, οι “μικροί” των “Βαυαρών” ήταν ξεκάθαρα πιο “απειλητικοί” από την Ένωση και στο δεύτερο ημίχρονο βρήκαν τα γκολ για μία άνετη επικράτηση.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την Μπάγερν Μονάχου να κάνει το 0-1 στο 42′. Ο Τσίρκζεε σκόραρε με απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον άξονα, λίγο έξω απ’ τη μεγάλη περιοχή. Η ΑΕΚ πάντως είχε πολύ καλή εικόνα στη μεγαλύτερη διάρκεια του 45λεπτου, έχοντας τις παρακάτω… συμπαθητικές στιγμές.

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως, η “κυριαρχία” των Γερμανών επιβραβεύθηκε και με γκολ, καθώς η άμυνα της ΑΕΚ έδειξε να “καταρρέει” μετά το 2-0 του Τσίλα στο 54′. Ακολούθησε έτσι άμεσα το 3-0 με σουτ του Σαμπάνι μετά από το ένα-δύο με τον Τζίρκζεε, ενώ το τελικό 4-0 για τη Μπάγερν στη Ριζούπολη πέτυχε ο Άντερσον στο 81ο λεπτό τους αγώνα.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων

ΑΕΚ (προπονητής Γιώργος Σίμος)

1. Τάφας, 2. Σταμούλης, 4. Τσιβελεκίδης, 12. Μπογκντάνι, 5. Μπούσης, 6. Τάμπας, 8. Μπότος, 7. Σαρδέλης, 30. Γιούσης (αρχηγός), 29. Μαχαίρας, 9. Χριστόπουλος

ΑΝΑΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΟΙ: 15. Καλούδης (τερματοφύλακας) 3. Μαλισσόβας 10. Τσέλιος, 14. Καραβίδας, 23. Πατρινός, 24. Πετούσης, 25. Ποζατζίδης

ΜΠΑΓΕΡΝ (προπονητής Σεμπάστιαν Χένες)

1. Φριχτλ, 16. Στάνισιτς, 5. Μάι, 28. Ρίτσαρντς, 7. Φράνκζε, 15. Πούντιτς, 6. Στίλερ, 13. Λούνγκβιτς, 8. Τσίλα, 20. Σαμπάνι, 9. Τσίρκζεε

ΑΝΑΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΟΙ: 18. Βάγκνερ (τερματοφύλακας) 3. Κελ, 5. Ντανίλιουκ, 12. Ράους, 14. Γιόχανσον, 19. Μπούτλερ, 21. Αντερσον

Διαιτητής: Ντούγιε Στρούκαν (Κροατία)

Βοηθοί: Μάριο Πέπουρ (Κροατία) Αλέν Γιάκσιτς (Κροατία)

4ος: Εμμανουήλ Σκουλάς (Ελλάδα)