24oC Αθήνα

ΑΕΚ: Ο σούπερ Χάντερ οδηγεί την Ένωση! Πέμπτη σερί νίκη στην Ευρώπη – videos

Σε ένα πραγματικό ντέρμπι με την Λιετκαμπέλις, για την 6η αγωνιστική του Basketball Champions League, η ΑΕΚ ξεπέρασε και τις απουσίες της και με τον Χάντερ να πραγματοποιεί μία ακόμη τρομερή εμφάνιση στην Ευρώπη, πήρε τη νίκη με 65-59.

Η ΑΕΚ αγωνίστηκε κόντρα στην Λιετκαμπέλις χωρίς τέσσερις παίκτες της και έχασε κατά τη διάρκεια του αγώνα και τον Γκρίφιν, αλλά με τον Βινς Χάντερ να είναι φανταστικός στο ματς, κατάφερε να καταβάλλει την αντίσταση των Λιθουανών με 65-59.

Ο Αμερικανός σέντερ πραγματοποίησε μία ακόμη εκπληκτική εμφάνιση στην Ευρώπη με τη φανέλα της Ένωσης, έχοντας 26 πόντους, 9 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα, ενώ πήρε και ένα κρισιμότατο επιθετικό ριμπάουντ στα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα για να “σφραγίσει” τη νίκη της ομάδας του.

Το ματς στο ΟΑΚΑ ήταν ντέρμπι από την αρχή. Ο Λούκα Μπάνκι δεν είχε στη διάθεσή του τους Ράταν-Μέις, Σάκοτα και Καββαδά, ενώ και ο Ξανθόπουλος ήταν με πρόβλημα στον πάγκο. Έτσι η ομάδα του εμφάνισε αρκετά προβλήματα στην επίθεση, αλλά με εξαιρετική άμυνα “έκλεισε” το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 17-12.

Η αστοχία συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο και οι Λιθουανοί κατάφεραν να ανατρέψουν το σκορ, παίρνοντας προβάδισμα στο σκορ με σερί 11-0 για το 19-24 στο 15′. Τελικά το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με ισοπαλία στο 31-31, αλλά την ΑΕΚ να χάνει και τον Γκρίφιν με τραυματισμό.

Στο δεύτερο ημίχρονο, το ματς πήγαινε χέρι-χέρι πριν ξεφύγει με τους φιλοξενούμενους να ξεφεύγουν με 38-43 στο 26′, για να επιστρέψει και πάλι η ομάδα του Μπάνκι και να “κλείσει” το τρίτο δεκάλεπτο στο 47-51.

Κάπου εκεί ανέλαβε δράση ο Χάντερ και με 12 πόντους στην τελευταία περίοδο, αλλά και ένα κρίσιμο επιθετικό ριμπάουντ 35 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, έφεραν την ανατροπή και την 5η συνεχόμενη νίκη για την ΑΕΚ με 65-59 επί της Λιετκαμπέλις.

Τα δεκάλεπτα:17-13, 31-31, 47-51, 65-59

Οι συνθέσεις στο ΑΕΚ – Λιετκαμπέλις

ΑΕΚ: Τσαλμπούρης, Ματσιούλις 0/6 σουτ, Λαρεντζάκης 12, Μωραΐτης 7, Γκρίφιν 4 (2/8 σουτ), Σαντ-Ρος 5 (7 ριμπάουντ), Ρόμπερσον 4, Γιαννόπουλος 5, Χάντερ 28 (8/11 δίποντα, 12/16 βολές, 9 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα)

Λιετκαμπέλις: Ταρόλις 5 (9 ριμπάουντ), Σίνοβετς 2, Πίλεπιτς, Κουλβιέτις 8 (7 ριμπάουντ), Γιασάιτις 8, Μόρισον 9, Μάβρα 10, Γουίλσον 6, Κούπσας 7, Βαλίνσκας 4, Ρουμπστάβιτσους

Σπουδαία νίκη για τον Προμηθέα

Εξαιρετική εμφάνιση και από τον Προμηθέα Πατρών που “άλωσε” την έδρα της Νεπτούνας στην έτερη ελληνο-λιθουανική “μάχη” για την 6η αγωνιστική του Basketball Champions League.

Η ομάδα του Μανώλη Γιατρά εμφανίστηκε ανώτερη των προσδοκιών και επικράτησε με ανατροπή 83-82 της Νεπτούνας Κλαϊπέντα, φθάνοντας επίσης τις 5 νίκες στη διοργάνωση.

Εξαιρετικός μέσα στη ρακέτα ο Παρκς με 18 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ άξιοι συμπαραστάτες του αναδείχθηκαν οι Μπράουν (16 πόντους), Μέιερ (12 πόντους) και Σαλούστρος (12 πόντους), με τον Γκίκα να έχει 3/3 τρίποντα σε κρίσιμα σημεία του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 16-14, 36-34, 55-57, 82-83

Οι συνθέσεις στο Νεπτούνας – Προμηθέας

Νεπτούνας (Μακσβίτις): Ντελινινκάιτις 23 (5/9 τρίποντα), Γκραντ 18 (16 ριμπάουντ), Ολισεβίτσιους 8, Ουίβερ 9 (1), Ουίλιαμας 7 (1), Νταμβράουσκας 2, Γκαλντίκας 2, Κισιέλιους 3, Μασιούλις 8, Μικαλάουσκας, Σλαβίνσκας 2.

Προμηθέας (Γιατράς): Μπράουν 16 (1), Γκίκας 11 (3), Κασελάκης 5 (1), Λίποβι 2, Σαλούστρος 12, Κατσίβελης 5 (1), Μέιερ 12 (4), Παρκς 18, Τσαϊρέλης 2.