“Χάλκινος” ο Καρυπίδης με… χρωστούμενο μετάλλιο από την πρεμιέρα!

Μπορεί η ελληνική ομάδα να μην πανηγύρισε μετάλλιο κατά τη διάρκεια της 2ης ημέρας στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα ΑΜΕΑ “Δουβλίνο 2018”, ωστόσο είχε… χρωστούμενο από την πρεμιέρα της διοργάνωσης. Αποδέκτης του μεταλλίου ο Δημήτρης Καρυπίδης.

Ο Δημήτρης Καρυπίδης, ο οποίος αν και 8ος στα 50μ. ύπτιο S2, θα βρεθεί στη λίστα των μεταλλιούχων, αφού ο τελικός ήταν μικτών κατηγοριών (S1-S2). Έτσι, αν και δεν έχει γίνει ακόμη απονομή του μεταλλίου, ο Καρυπίδης είναι “χάλκινος” πρωταθλητής Ευρώπης στα 50μ. ύπτιο S1 με επίδοση 1:35.11.

Ο Καρυπίδης και τα άλλα παιδιά την 2η ημέρα:

Η Αλεξάνδρα Σταματοπούλου κατέλαβε την 4η θέση στα 50μ. ελεύθερο S4, σημειώνοντας όμως νέο πανελλήνιο ρεκόρ. Η επίδοσή της ήταν 52.77, ενώ το προηγούμενο πανελλήνιο ρεκόρ κατείχε η Μαρία Γουργολίτσα από τις 7 Ιανουαρίου 2017 στην Αθήνα με 1:06.75.

Την 4η θέση στα 50μ. ελεύθερο S3, με επίδοση 54.83 (56.29 είχε στον πρωϊνό προκριματικό), κατέλαβε ο Γιάννης Κωστάκης, ενώ στα 100μ. πρόσθιο SB13, ο Γεράσιμος Λιγνός κατετάγη 5ος. Η επίδοσή του ήταν 1:13.50.

Ακόμη, η Ευθυμία Γκουλή ήταν 7η στα 100μ. ελεύθερο S9, με 1:10.12 (4η στην 2η προκριματική σειρά με 1:10.18).

Εκτός τελικού στα 200μ. μικτής ατομικής SM6 έμεινε η Μαρία Τσάκωνα, η οποία κατέλαβε την 5η θέση στην τρίτη προκριματική σειρά με 4:05.86, όπως και ο Χρήστος Μελέτης στα 50μ. ελεύθερο S3, όπου ήταν 5ος στην 1η προκριματική σειρά με 1:08.85.

Στα ημιτελικά του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος μπότσια ο Πολυχρονίδης

“Φλερτάρει” με το μετάλλιο ο Γρηγόρης Πολυχρονίδης στο ατομικό BC3 του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος που γίνεται στο Λίβερπουλ. Το Νο1 της παγκόσμιας κατάταξης και κάτοχος τεσσάρων μεταλλίων σε Παραολυμπιακούς Αγώνες, με Sport Assistant την Κατερίνα Πατρώνη, προκρίθηκε με πέντε νίκες στον ημιτελικό (15.08.2018) απ` όπου θα διεκδικήσει ένα ακόμη μετάλλιο σε μεγάλη διοργάνωση. Στον αγώνα για την πρόκρισή του στον ημιτελικό, ο Πολυχρονίδης θ` αντιμετωπίσει τον Αυστραλό Ντάνιελ Μίκελ.

Ακόμα από ελληνικής πλευράς: στην κατηγορία BC1, οι Παναγιώτης Σουλάνης και Χρήστος Κυπριώτης έφτασαν έως τον γύρο των “16” όπως και η Άννα Ντέντα στο ατομικό BC3.

πηγή: ΕΘΝΙΚΗ ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ ΑΤΟΜΩΝ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΕΣ