Τετάρτη, 17 Απρ.

Πρώτη νίκη για τον Πανιώνιο! Από ήττα σε ήττα ο Άρης

Την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα πανηγύρισε ο Πανιώνιος. Η ομάδα του Κρις Χουγκάζ επικράτησε εντός έδρας του Άρη με 70-66, για την τρίτη αγωνιστική της Basket League.

“Σεφτέ” στις νίκες τη φετινή σεζόν έκανε ο Πανιώνιος. Βασιζόμενος στην τριάδα των Αμερικανών Μπέρι, Χάρις και Τέιλορ, ο Ιστορικός επικράτησε του Άρη με 70-66 στη Νέα Σμύρνη, για την τρίτη αγωνιστική της Basket League.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 24-22 στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ ξέφυγαν ακόμα και 16 πόντους (45-29) στη δεύτερη περίοδο. Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Θεσσαλονικείς προσπάθησαν, μέσα από την άμυνα τους, να επιστρέψουν στο παιχνίδι και το κατάφεραν, μιας και πλησίασαν σε απόσταση βολής (65-64) στο 37′, αλλά ο Πανιώνιος άντεξε στην πίεση κι έφτασε στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 24-22, 45-32, 58-49, 70-66.