14oC Αθήνα

Αγκάλιασε τον τίτλο η Τσέλσι με… ασίστ του Τζέραρντ!

ΦΩΤΟ REUTERS

Ο αρχηγός της Λίβερπουλ άνοιξε τον δρόμο για τη νίκη της Τσέλσι στο Άνφιλντ με 2-0 και πλέον οι “μπλε” θα πρέπει να αυτοκτονήσουν για να χάσουν τον τίτλο στην Πρέμιερ Λιγκ.

Πλέον η ομάδα του Κάρλο Ανσελότι έχει τέσσερις βαθμούς περισσότερους από την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, ενώ οι “κόκκινοι διάβολοι” αγωνίζονται στις 18:00 στην έδρα της Σάντερλαντ. Αν η ομάδα του Σερ Άλεξ Φέργκιουσον δεν κερδίσει η Τσέλσι μπορεί να πανηγυρίζει από σήμερα το πρωτάθλημα, ενώ σε αντίθετη περίπτωση θα χρειαστεί να περιμένει μία εβδομάδα αρκεί να επικρατήσει της Γουίγκαν στο Στάμφορντ Μπριτζ.

Ο Ακουιλάνι παραλίγο να προκαλέσει εμφράγματα στους οπαδούς της Τσέλσι όταν στο 11ο λεπτό σημάδεψε το δοκάρι του Τσεχ. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να προηγηθούν στο 33ο λεπτό όταν ο Τζέραρντ ανενόχλητος έδωσε… πάσα μισό γκολ στον Ντρογκμπά και ο Ιβοριανός επιθετικός προσπέρασε τον Ρέινα και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Στο 54΄ουσιαστικά το ματς τελείωσε με τον Λάμπαρντ να κάνει το 0-2 μετά από σέντρα του Ανελκά.

Ο Σωτήρης Κυργιάκος αγωνίστηκε σε όλο το ματς.

Τα υπόλοιπα ματς της Κυριακής στην Πρέμιερ Λιγκ

Φούλαμ-Γουέστ Χαμ 3-2 45’ Ντέμπσεϊ, 58’ αυτ. Κόουλ, 80’ Οκάκα-61’ Κόουλ, 90+2’ Φράνκο)

Σάντερλαντ-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-1 (28’ Νάνι)