Άνετος ο Ολυμπιακός! 30άρα στον Άρη και… 1-0

Πέρα από κάποια λεπτά στην πρώτη περίοδο, ο Ολυμπιακός δεν βρήκε αντίσταση από τον Άρη! Οι “ερυθρόλευκοι” ήταν σαρωτικοί, λαχτάρησαν με τον Ιωάννη Παπαπέτρου -δεν έχει κάτι σοβαρό- και μπροστά στον Αντετοκούνμπο νίκησαν με 84-54 τους Θεσσαλονικείς και έκαναν το 1-0 στρα πλέι οφ της Stoiximan.gr Basket League.

Ούτε που ίδρωσε! Καθηλωτικός μετά την πρώτη περίοδο ο Ολυμπιακός, νίκησε στο ΣΕΦ με 84-54 τον Άρη κι έκανε το 1-0 στην ημιτελική αυτή σειρά των πλέι οφ.

Κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν ο Παπανικολάου με 17 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 21 λεπτα. Άξιο αναφοράς, πως οι Πειραιώτες τρόμαξαν από το χτύπημα που δέχτηκε ο Ιωάννης Παπαπέτρου. Ο τραυματισμός του όμως δεν αποδείχτηκε σοβαρός και οι πρωταθλητές έφτασαν σε μια εύκολη νίκη μπροστά στον Γιάννη Αντετοκούνμπο.

Ο δεύτερος αγώνας θα φιλοξενηθεί στο «Αλεξάνδρειο» το Σάββατο 13 Μαΐου (17:00), με την πρόκριση να κρίνεται στις τρεις νίκες.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 44-31, 64-38, 84-54

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Μιλουτίνοφ 2, Πρίντεζης 10, Παπανικολάου 17(1), Μάντζαρης 6(2), Σπανούλης 10, Γκριν 11(3), Μπιρτς 4, Γιανγκ 11, Τολιόπουλος 5(1), Παπαπέτρου, Γουότερς 3, Αγραβάνης 5(1).

ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Σκορ 3(1), Κάμινγκς 10, Γιάνκοβιτς 10(1), Καββαδάς 14, Ντραγκίσεβιτς, Ξανθόπουλος, Φλιώνης 2, Τσαϊρέλης 1, Ζάρας 8(2), Χρηστίδης, Τζάκσον, Μούρτος 5.