Δευτέρα, 29 Απρ.

Buzzer… φωνές! Κρίμα για την προσπάθεια του Άρη

ΦΩΤΟ Eurokinissi (Aρχείο)

Οι Θεσσαλονικείς “λύγισαν” στην παράταση της αναμέτρησης με την Μπάνβιτ στην Τουρκία (95-94) από το… buzzer του Όρελικ και γνώρισαν έτσι την 4η ήττα τους στον Α’ όμιλο του Basketball Champions League. Φωνάζουν οι “κίτρινοι” για τη φάση που έστειλε το ματς στον εξτρα χρόνο.

Ο Άρης έδωσε μεγάλη “μάχη” στην έδρα της Μπάνβιτ, άγγιξε τη νίκη, αλλά τελικά ηττήθηκε μέσα στην Τουρκία με 95-94, σε ματς για την 11η αγωνιστική του Basketball Champions League.

Δήμιος για τους Θεσσαλονικείς ο Γκεντιμίνας Όρελικ! Ο Λιθουανός φόργουορντ διαμόρφωσε το 80-80 που έστειλε το ματς στην παράταση, ενώ στο φινάλε έσωσε με δίποντο τη νίκη στην ομάδα του με buzzer beater. Άξιο αναφοράς, πως με ένα σερί 0-10 η ομάδα του Πρίφτη προηγήθηκε με 93-94 με το τρίποντο του Ντραγκίσεβιτς, αλλά κατάφερε να ηττηθεί.

Η ελληνική ομάδα πάντως φωνάζει για τη διαιτησία. Οι παίκτες του Πρίφτη πέρασαν μπροστά με 5 πόντους (73-78) στα 53’’ για το φινάλε της κανονικής διάρκειας του αγώνα. Οι γηπεδούχοι πήγαν στη γραμμή των βολών στα 6’’ με τον Θίοντορ (σκορ 77-80), με τον Αμερικανό να βάζει την πρώτη και να αστοχεί επίτηδες στη δεύτερη. Στη διεκδίκηση του ριμπάουντ η μπάλα βγήκε εκτός παρκέ, με τους Τούρκους να κάνουν φάουλ σε δυο παίκτες του Άρη και τους διαιτητές να δίνουν κατοχή στη Μπάνβιτ!

Με την επαναφορά και πάνω στη λήξη ο Όρελικ σκόραρε, ενώ αστόχησε στη βολή που του δόθηκε (80-80) και έστειλε το ματς σε παράταση! Το αποτέλεσμα αυτό απομάκρυνε την ομάδα της Θεσσαλονίκης από τη 1η θέση του ομίλου. Ο Άρης έμεινε στις 7 νίκες μετά από 11 αγωνιστικές και μόνος στη 4η θέση της βαθμολογίας. Κορυφαίοι για τους “κίτρινους” οι Ντραγκίσεβιτς (20π), Κάμινγκς (19π) και Τζένκινς (18π).

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 45-38, 62-57, 80-80(κ.δ.), 95-94(α΄ παρ.).

ΜΠΑΝΒΙΤ (Φιλιπόφσκι): Μούριτς, Κούλιγκ 15(3/4β., 6/7διπ., 0/1τρ.), Γκετσίμ 3(1), Γκεκάλπ, Όρελικ 17(4/7β., 2/2διπ., 3/8τρ.), Βίντμαρ 9, Τσάπελ 9, Κορκμάζ 20(2/2β., 3/5διπ., 4/5τρ.), Θίοντορ 22(13/15β., 3/10διπ., 1/5τρ., 6ριμπ., 13ασ.).

ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Ξανθόπουλος 2(6ασ.), Τσαϊρέλης 2, Τζένκινς 18(4/4β., 4/6διπ., 2/7τρ.), Κάμινγκς 19(2/3β., 4/7διπ., 3/6τρ.), Ζάρας 12(2/2β., 2/5διπ., 2/6τρ.), Μούρτος, Σίμτσακ 6, Μπάκνερ, Γιάνκοβιτς 5(1), Καββαδάς 10(2/2β., 4/6διπ.), Ντραγκίσεβιτς 20(1/2β., 5/8διπ., 3/3τρ.).