Δέκα λεπτά αρκούσαν στον Ολυμπιακό για να τελειώσει τα Τρίκαλα

Aπογευματινό περίπατο στα Τρίκαλα έκανε ο Ολυμπιακός και πέτυχε το 9/9 στη stoiximan Basket League.  Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν με 81-60 της ομάδας του Γιάννη Καστρίτη.

Μεγάλος πρωταγωνιστής των Πειραιωτών ήταν ο Γιάννης Αθηναίου με 23 πόντους και 4 ασίστ, ενώ καλός ήταν και ο Πάτρικ Γιανγκ με 9 πόντους. Δεύτερος σκόρερ της ομάδας του Γιάννη Σφαιρόπουλου, ο οποίος είχε την ευκαιρία να ξεκουράσει βασικούς παίκτες, ήταν ο Κώστας Παπανικολάου με 10 πόντους.

Οι πρωταθλητές Ελλάδας χρειάστηκαν ένα μόλις δεκάλεπτο πιεστικής άμυνας και καλής παραγωγικότητας για να «καθαρίσουν» το ματς.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο έτρεξαν ένα σερί 11-0 και στο 13′ προηγήθηκαν για πρώτη φορά με +15 (29-14). Με πρωταγωνιστή στην επίθεση τον Γιάννη Αθηναίου, οι φιλοξενούμενοι παρουσιάστηκαν… ασυγκράτητοι σε αυτό το διάστημα (σημείωσαν 30 πόντους στο β’ δεκ.) και πήραν το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +19 (48-29), χωρίς να απειληθούν μέχρι το τέλος της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 29-48, 44-67, 60-81

ΤΡΙΚΑΛΑ (Γιάννης Καστρίτης): Κάφεϊ 12 (2), Μπιρουτα 12 (2), Τσαγκαράκης 2, Μπάρλοου 8 (1), Χότον 7, Μανωλόπουλος 3, Λιπόβι 4, Άτιτς 5 (1), Πουλιανίτης 5 (1), Καλλές 2, Βαρυτιμιάδης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Γιανγκ 9, Σπανούλης 6 (1), Πρίντεζης 4, Παπανικολάου 10 (2), Χάκετ 2, Γκριν 9, Μπιρτς 4, Παπαπέτρου 8, Μιλουτίνοφ 2, Λοτζέσκι 4, Αθηναίου 23 (2).