15oC Αθήνα

Διέλυσε την Κύμη η ΑΕΚ

ΦΩΤΟ intime.gr

Επίδειξη δύναμης πραγματοποίησε η ΑΕΚ στο κλειστό «Τάσος Καμπούρης», απέναντι στην Κύμη (55-81), για την 3η αγωνιστική της Α1 Ανδρών. Η Ένωση συνέτριψε με 81-55 την αντίπαλό της

Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Μάικλ Ντίξον με 18 πόντους, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ από τους γηπεδούχους προσπάθησε ο μοναδικός… διψήφιος, Τζόρνταν Μόργκαν, με 11 πόντους.

Ένα ημίχρονο καθηλωτικής άμυνας, διάστημα κατά το οποίο περιόρισε την Κύμη σε 6 πόντους στο α’ δεκάλεπτο και 8 στο β’, ήταν αρκετό για την ΑΕΚ, προκειμένου να εξασφαλίσει γρήγορα μία διαφορά ασφαλείας. Η Ένωση προηγήθηκε με +23 (6-29) στην πρώτη περίοδο, ενώ πήρε το δρόμο προς τα αποδυτήρια με τη διαφορά σε μη αναστρέψιμα επίπεδα (+32, 14-46). Ριμπάουντ, έλεγχος του ρυθμού και αξιοποίηση των αιφνιδιασμών από πλευράς ΑΕΚ, σε συνδυασμό με την εκνευριστική αστοχία των παικτών της Κύμης, ήταν τα στοιχεία που ξεχώρισαν στο πρώτο ημίχρονο, κάνοντας άνετη τη ζωή των «κιτρινόμαυρων» στο υπόλοιπο της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα: 6-29, 14-46, 31-65, 55-81

Κύμη (Μπρατσιάκος): Τουντζιαράκης 7 (6 ριμπ.), Τσούπκοβιτς 9, Σταμάτης 6, Πάμπλαντ, Ελ Αμίν 9 (6 ριμπ.), Σχίζας 9 (1),. Σιγκούνας 2, Κατράνας, Τζόλος 2, Κωνσταντακόπουλος, Μόργκαν 11 (7 ριμπ.).
ΑΕΚ (Ζντοβτς): Ούκιτς 4, Βασιλειάδης 11 (2), Λαρεντζάκης 3 (1), Μαυροειδής 7 (6 ριμπ.), Ουίλιαμς 3 (1), Σάκοτα 9 (1),

Σε αναμετρήσεις για την 3η αγωνιστική της Α1 ανδρών, σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα: