14oC Αθήνα

Έκανε… χαρακίρι – “Τελικός” για Άρη με Ρούντουπις

ΦΩΤΟ NEWSPORTS
Ο Άρης… αυτοκτόνησε στα τελευταία λεπτά του αγώνα, γνώρισε την ήττα στην έδρα της Νίμπουρκ (78-72) και πλέον θα παίξει τα πάντα για την πρόκριση του στην επόμενη φάση του Γιούροκαπ, την ερχόμενη αγωνιστική στο “Αλεξάνδρειο”.
Οι Θεσσαλονικείς, προηγούνταν 72-67 δύο λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης, όμως… έβγαλαν τα μάτια τους με τα ίδια τους τα χέρια, αφού δέχθηκαν σερί 11-0 (!) σε αυτό το διάστημα και έχασαν ένα φαινομενικά εύκολο ματς.

Πλέον για να προκριθεί η ελληνική ομάδα, θέλει νίκη κόντρα στην Ρούντουπις στο “Αλεξάνδρειο” την τελευταία αγωνιστική.

Κορυφαίος, αλλά και μοιραίος για τους “κίτρινους” ο Ντόμινικ Τζέιμς, που είχε συμπαραστάτη τον Μπόγρη.

Αντιθέτως, η Νίμπουρκ με αυτή τη νίκη πέρασε από σήμερα στην επόμενη φάση του EuroCup ως πρώτη μάλιστα του ομίλου.

Τα δεκάλεπτα: 20-16, 34-31, 55-53, 78-72.

Νίμπουργκ: Μπέντα 14, Σοκολόφσκι, Πούμπλα 13, Λόρενς 11, Αμπραμς 7, Κρέμεν, Παλίζα, Νέκας, Σίμονς 22, Ουίλσον 3, Λένζλι, Νέιμικ 8.