Τρίτη, 19 Μαρ.
13oC Αθήνα

Ελλάδα – Γαλλία: Ο τελικός χάθηκε, το μετάλλιο υπάρχει

-Η Εθνική μπάσκετ γυναικών ηττήθηκε από την καλύτερή της Γαλλία με 55-77 στο δεύτερο ημιτελικό του Eurobasket γυναικών της Τσεχίας
-Η Ελλάδα κυνηγούσε το σκορ, αλλά περίπου έξι λεπτά πριν από τη λήξη κατέρρευσε
-Η ελληνική ομάδα θα διεκδικήσει σήμερα το χάλκινο μετάλλιο στον «μικρό τελικό» με το Βέλγιο
-Οι «τρικολόρ» θα παίξουν για το χρυσό κόντρα στην Ισπανία.

To live

H Εθνική ομάδα όπως παραδέχθηκε και η Λύμουρα στο τέλος του αγώνα έκανε συντήρηση δυνάμεων, καθώς αύριο θα διεκδικήσει το χάλκινο μετάλλιο κόντρα στο Βέλγιο. Η Ελλάδα κατέρρευσε περίπου έξι λεπτά πριν από τη λήξη της αναμέτρησης, από την καλύτερή της Γαλλία.

Οι Ελληνίδες ήταν κουρασμένες, αλλά κυρίως αγχωμένες γεγονός που τις εμπόδισε να έχουν καθαρό μυαλό και συγκέντρωση. Εκαναν πολλά λάθη που τους κόστισαν.

Μέχρι το τέλος του τρίτου 10λεπτου η «γαλανόλευκη» ήταν μέσα στο παιχνίδι, παρά την κακή βραδιά της Μάλτση (9 πόντους), η οποία όμως μπήκε δυνατά στα πρώτα πέντε λεπτά.

Στην τελευταία περίοδο οι Γαλλίδες με διαδοχικά τρίποντα ξέφυγαν με 10 πόντους και έφτασαν άνετα στη νίκη. Κορυφαία της Ελλάδας ήταν η Καλτσίδου με 15 πόντους, ενώ από τις Γαλλίδες η Μιγιέμ πέτυχε 13 πόντους.

Η ελληνική ομάδα δεν ήταν καλή στο πρώτο 20λεπτο, αλλά η Γαλλία πήγε στ’ αποδυτήρια με μικρή διαφορά (35-30), κυρίως γιατί κατάφερε να βγάλει εκτός ρυθμού τις Μάλτση και Καλτσίδου που πέτυχαν από 5 πόντους η καθεμία.

Η Εθνική δέχτηκε και δύο σερί 8-0 και 9-0 από τις Γαλλίδες που ξέφυγαν ακόμη και με 8 πόντους (23-15). Η «γαλανόλευκη» πλησίασε στο δεύτερο 10λεπτο στο -2, αλλά δεν μπόρεσε να ισοφαρίσει.

Στην αρχή της 4ης περιόδου με δύο τρίποντα οι Γαλλίδες μετέτρεψαν το 50-54 σε 50-60 και το ματς ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα μετά.

Τα δεκάλεπτα: 17-23, 30-35, 47-52, 55-77

ΕΛΛΑΔΑ: Σταμολάμπρου, Λύμουρα, Σπυριδοπούλου 5(1), Μάλτση 9(4/14 σουτ), Νικολοπούλου 5, Σωτηρίου 6(2), Κοσμά, Σπανού 8, Καλτσίδου 15(3), Χριστινάκη 5(1), Φασούλα 2

ΓΑΛΛΙΑ: Επουπά 11(1), Μιγιέμ 13, Σιάκ 7(10ριμπ.), Ντουμέρκ 1, Μισέλ 4, Αγιαγί 2, Σκρελά 2, Μίντ 2, Γιοάν 10(2), Σαρτερό 7(1), Αμάν 6, Τσατσουάνγκ 12(1

Σε αγώνες της ημιτελικής φάση του Eurobasket Γυναικών 2017 και για τις θέσεις 5-8 σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα: