Η Γαλικία “ανήκει” στην Θέλτα! Με… πεντάρα την Ντεπορτίβο

ΦΩΤΟ ΑΠΕ
ΦΩΤΟ ΑΠΕ

Το ντέρμπι της Γαλικίας αποδείχθηκε… περίπατος για την Θέλτα! Η αντίπαλος του Παναθηναϊκού στο Europa League κέρδισε με εμφατικό τρόπο την Ντεπορτίβο λα Κορούνια (4-1), “ξεσπώντας” έτσι μετά την πεντάρα που δέχθηκε από την Βιγιαρεάλ και φτάνοντας στην τέταρτη νίκη της στα τελευταία πέντε ματς.

Η Θέλτα είχε κέφια απέναντι στη Λα Κορούνια, την οποία νίκησε 4-1 στο «Μπαλαΐδος» του Βίγκο, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Primera Division.

Η ομάδα της Γαλικίας άντεξε στο πρώτο ημίχρονο (1-1), αλλά στην επανάληψη οι παίκτες του Εντουάρντο Μπερίσο ήταν ανώτεροι και μετουσίωσαν την υπεροχή τους σε ακόμη τρία γκολ, με τον Ιάγκο Άσπας να σκοράρει τα δύο από αυτά.

Η Θέλτα, που μετέχει στον 7ο όμιλο του Γιουρόπα Λιγκ μαζί με τον Παναθηναϊκό και ανέβηκε στην έβδομη θέση της βαθμολογίας, αγωνίστηκε με την ακόλουθη σύνθεση: Άλβαρεθ, Μάγιο, Καμπράλ, Ρονκάλια, Τζόνι, Ερνάντεθ, Ραντόγια, Ορεγιάνα (90΄+ Σίστο), Βας, Μπονγκόντα (74΄ Ντίας), Άσπας (88΄ Ρόσι).