Ιστορική πρόκριση για Γουίγκαν – “Πεντάρα” η Σίτι (VIDEO)

ΦΩΤΟ REUTERS.

Εντυπωσιακή εμφάνιση έκανε η Γουίγκαν στο “Γκούντισον Παρκ”, όπου επικράτησε 3-0 της Έβερτον για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Αγγλίας. Για πρώτη φορά στην ιστορία τους στα ημιτελικά του θεσμού οι “λάτικς”. Με άνεση και μπροστά στο κοινό της, η Σίτι διέλυσε την Μπάρνσλεϊ με 5-0.

Η αναμέτρηση κρίθηκε μέσα σε τέσσερα λεπτά, στα οποία η Γουίγκαν “καθάρισε” την ομάδα του Κέβιν Μιραλάς.

Το σκορ άνοιξε στο 30` ο Φιγκερόα, στο αμέσως επόμενο λεπτό ο ΜακΜάναμαν έκανε το 2-0, ενώ το κρεσέντο της Γουίγκαν ολοκληρώθηκε στο 33` της αναμέτρησης, όταν ο Γκόμεζ έκανε το 3-0.

Την Γουίγκαν στα ημιτελικά ακολούθησε η Μάντσεστερ Σίτι, καθώς νίκησε 5-0 την Μπάρνσλεϊ με χατ-τρικ του Τέβες και από ένα τέρμα των Κολάροβ και Νταβίντ Σίλβα.

Τα αποτελέσματα των προημιτελικών:

Σάββατο
Έβερτον – Γουίγκαν 0-3 (30′ Μέινορ Φιγκερόα, 31′ Κάλουμ ΜακΜάναμαν, 33′ Τζόρντι Γκόμεθ)
Μάντσεστερ Σίτι – Μπάρνσλεϊ 5-0 (11′, 31′ και 50′ Τέβες, 27′ Κολάροβ, 65′ Νταβίντ Σίλβα)