“Καθάρισε” τον Κολοσσό… με άμυνα ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός πιέστηκε αρκετά από τον Κολοσσό ως το πρώτο ημίχρονο, αλλά τελικά νίκησε 82-73 στο «Βενετόκλειο».

Η νίκη στη 19η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ προέκυψε από την άμυνά του, η οποία δέχθηκε μόλις εννέα πόντους στην τρίτη περίοδο.

Το «τριφύλλι» απέκτησε διψήφια διαφορά λίγο μετά το 5΄ (17-7), αλλά οι «θαλασσί» με σερί 5-0 μείωσαν σε 19-14 και πλησίασαν στο 9΄ στο -3 (21-18). Οι γηπεδούχοι «μάζεψαν» εκ νέου τη διαφορά και ισοφάρισαν 27-27 στο 12΄ και με τρίποντο του Γεωργαλή πήραν ξανά το προβάδισμα με 32-29.

Ο Παναθηναϊκός ανέκτησε γρήγορα το προβάδισμα (41-36) στο 16΄, αλλά ο Κολοσσός επέστρεψε και πάλι, καθώς με τρίποντο του Αχόνεν ισοφάρισε 44-44, 56” πριν από τη λήξη του πρώτου μέρους.

Το «τριφύλλι» στην τριτη περίοδο μπήκε για να καθαρίσει το ματς. Προηγήθηκε 52-46 και με δύο διαδοχικά τρίποντα του Φελντέιν  έφτασε σε διψήφιο προβάδισμα στο 23΄ (58-48), ενώ δεν επέτρεψε στον Κολοσσό να πλησιάσει στο σκορ μέχρι το 30΄.

Μπήκε στην τελευταία περίοδο με προβάδισμα εννέα πόντων (64-55). Με καλάθι του Τζέιμς οι «πράσινοι» έφτασαν στο +13 (71-58) στο 32΄ και δεν επέτρεψε στον Κολοσσό να πλησιάσει πιο κοντά από τους επτά πόντους (76-69 με τρίποντο του Ρέλεφορντ στο 37΄).

Τα δεκάλεπτα: 22-25, 46-46, 55-64, 73-82.
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Άρης Λυκογιάννης): Ρέντικ 14, Τσούκου, Γεωργαλής 8 (2), Σαλούστρος 12 (1), Ρέλεφορντ 7 (1), Αχόνεν 5 (1), Βασιλόπουλος 3, Παπαδάκης, Γουάτσον 12, Χολ 12.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Τσάβι Πασκουάλ): Σίνγκλετον 12 (2), Ρίβερς 5 (1), Τζέιμς 19 (1), Φώτσης 3, Παππάς 4, Φελντέιν 6 (2), Χαραλαμπόπουλος 3, Γκάμπριελ 12 (2), Τζεντίλε, Μπουρούσης 7, Καλάθης 11 (2).