“Λυτρωτής” ο Ρούνεϊ – Νέα… κηδεία για Τσέλσι (VIDEO)

ΦΩΤΟ REUTERS.

Το γκολ του Γουέιν Ρούνεϊ στο 79′ έκαμψε την αντίσταση της Φούλαμ του Γιώργου Καραγκούνη – Ο Μουσά Σισοκό έκανε το καλύτερο ντεμπούτο με την φανέλα της Νιουκαστλ, αφού σκόραρε δις στη νίκη της ομάδας του επί της Τσέλσι (3-2). η Αρσεναλ με γκολ του Λούκας Ποντόλσκι νίκησε με 1-0 την Στόουκ.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επικράτησε με 1-0 της Φούλαμ, εκτός έδρας, για την 25η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ, αποκτώντας -προσωρινά τουλάχιστον- απόσταση 10 βαθμών από τη δεύτερη, Μάντσεστερ Σίτι! Για 68 λεπτά αγωνίστηκε ο Γιώργος Καραγκούνης.

Η Νιούκαστλ προηγήθηκε της Τσέλσι με κεφαλιά του Γιόνας Γκουτιέρες (41′) αλλά η Τσέλσι γύρισε το ματς με “κεραυνό” του Λάμπαρντ (55′) και φαλτσαριστό σουτ του Μάτα (61′). Όμως ο Γάλλος μέσος αρχικά ισοφάρισε για τη Νιούκαστλ στο 68′ με προβολή και πέτυχε το νικητήριο τέρμα για τις “καρακάξες” στις καθυστερήσεις.

Οι μπλε είχαν χάσει βαθμούς με τον ίδιο τρόπο και στο παιχνίδι με τη Ρέντινγκ (από 0-2 σε 2-2).

Νίκη με άγχος για την Αρσεναλ, 1-0 τη σκληροτράχηλη Στόουκ στο Emirates, με λυτρωτή τον Ποντόλσκι.

Εκπληκτικό παιχνίδι στο “Γκούντισον Παρκ” με τις Εβερτον και Αστον Βίλα να αναδεικνύονται ισόπαλες 3-3.