Μαρσελίνιο όπως… Μέσι, Ξάνθη – Πανσερραϊκός 2-0

Ο Βραζιλιάνος μέσοεπιθετικός με ένα “μαγικό” γκολ ξεκλείδωσε τη νίκη που υπέγραψε αργότερα ο Έλινγκτον και η Ξάνθη πανηγύρισε τη πρώτη της νίκη μετά την 4η αγωνιστική.

Το LIVE του αγώνα

Μετά από ένα κάκιστο ματς αυτό που μίλησε στο τέλος ήταν το πάθος και η επιθυμία των παικτών των γηπεδούχων να πάρουν τους τρεις βαθμούς και να ξεκολλήσουν από τις τελευταίες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα. Χάιλαϊτς όχι μόνο της αναμέτρησης στα Πηγάδια αλλά και του πρωταθλήματος μέχρι τώρα το γκολ με το οποίο ο Μαρσελίνιο άνοιξε το γκολ. Ο Βραζιλιάνος διέσχισε σχεδόν όλο το γήπεδο, πέρασε πέντε αντιπάλους και με υποδειγματικό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα στο 69ο λεπτό. Το τελικό 2-0 διαμόρφωσε δέκα λεπτά αργότερα ο Έλινγκτον μετά από σύγχυση στην άμυνα των φιλοξενούμενων.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

SKODA ΞΑΝΘΗ (Νίκος Παπαδόπουλος): Λυμπερόπουλος, Φλίσκας (55′ Μαρσελίνιο), Κομεσίδης (74′ Μπέρτος), Κωστούλας, Βάλλας, Μπόατενγκ, Κιντάνα, Τζάγκι, Βασιλακάκης (66′ Σουάνης), Έλινγκτον, Κατόνγκο

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Ντράγκαν Κοκότοβιτς): Ράντμαν, Άμο, Κάστρο, Γεωργιάδης, Μπέλιτς, Παντελιάδης (83′ Γαλανόπουλος), Νταλέ (83′ Τάντιτς), Μαβενέ, Σουμπίνο (74′ Ανάκογλου), Λεοζίνιο, Αλβάρεζ