14oC Αθήνα

Με… Χόντα στους “16” η Ιαπωνία

ΦΩΤΟ REUTERS

Με τον Κεϊσουκε Χόντα να κάνει άνω κάτω την άμυνα της Δανίας η Ιαπωνία επικράτησε με 3-1 και προκρίθηκε στην επόμενη φάση όπου θα αντιμετωπίσει την Παραγουάη.

Το LIVE του αγώνα

Η ομάδα του Μόρτεν Όλσεν, πάντως, ξεκίνησε καλύτερα το ματς κλείνοντας στα καρέ της την Ιαπωνία. Η εκπληκτική εκτέλεση φάουλ του Χόντα στο 17΄ άλλαξε τα δεδομένα του ματς και έδωσε το προβάδισμα στους “σαμουράι”. Η Δανία μπλόκαρε και σα να μην έφτανε ήρθε ο Εντό στο 30ο λεπτό και πάλι με απευθείας εκτέλεση φάουλ να παραβιάσει την εστία του Σόρενσεν.

Στη συνέχεια ο Όλσεν προσπάθησε ρίχνοντας ότι επιθετικό έχει στο ματς για να γυρίσει την κατάσταση και κατάφερε να μειώσει με το πέναλτι που κέρδισε ο Άγγερ και εκτέλεσε ο Τόμασον στο 81΄. Οι ελπίδες όμως των Δανών έσβησαν μετά από εφτά λεπτά όταν ο Χόντα αφού χόρεψε όλη την άμυνα πέρασε τον Οκαζάκι., ο οποίος από κοντά έγραψε το τελικό 3-1.