Τρίτη, 19 Μαρ.
13oC Αθήνα

Παναθηναϊκός – Ούνικς Καζάν: Το χέρι του… Θεού Τζέιμς! Θεότρελο buzzer beater

Ο Παναθηναϊκός μετά από ένα θρίλερ και ένα δραματικό φινάλε νίκησε την Ούνικς Καζάν 83-82 με το buzzer beater τρίποντο του -εξαφανισμένου- Τζέιμς. Η άμυνα του “τριφυλλιού” ήταν πολύ κακή, παρόλα αυτά η 23η αγωνιστική της Euroleague είχε θετικό πρόσιμο και το γιόρτασε το ΟΑΚΑ.

Το live

Ο Παναθηναϊκός με αυτή την νίκη του έχει πλέον ρεκόρ 14-9 και βρίσκεται στην 5η θέση της βαθμολογίας. Πρώτος σκόρερ για τους «πράσινους» ήταν ο Μπουρούσης με 15 πόντους, ενώ για τους Ρώσους ο Λανγκφορντ έβαλε 21 πόντους.

Το “τριφύλλι” από την αρχή της αναμέτρησης είχε σοβαρά προβλήματα στην άμυνά του, δεν μπορούσε να εμποδίσει τον Λάνγκφορντ και δεν αντιδρούσε ως το τελευταίο δεκάλεπτο. Ο Μπορούσης και ο Παππάς με τις αυτοθυσίες τους κρατούσαν στο παιχνίδι τον Παναθηναϊκό και στα τελευταία λεπτά το παιχνίδι καθόρισαν τα τρία τρίποντα των Ρίβερς, Σίνγκλετον, Τζέιμς…  Οι «πράσινοι» δικαιώθηκαν απόψε από έναν τομέα που… πόνεσαν για 30 λεπτά, τα τρίποντα, και μετρώντας 6/8 στην τέταρτη περίοδο πέτυχαν την ανατροπή.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός έπαιρνε… αναπνοές από τον Τζεντίλε (8π. στο α΄δεκ.). Προηγήθηκε με 11-7 και 15-11 στο 6΄, αλλά η αμυντική του αδυναμία τον έφερε πίσω στο σκορ (24-25 στο 10΄).

Ο Παναθηναϊκός παρέμενε άστοχος από τα 6.75 μ. (2/10 μέχρι το ημίχρονο) και με σοβαρό αμυντικό κενό. Αντιθέτως, οι Ρώσοι με τον Λάνγφορντ, Αντίποφ και Παρακχούσκι άρχισαν να οικοδομούν διαφορά (28-36 στο 16΄).

Ο Μπουρούσης βοήθησε να μειώσει η ελληνική ομάδα (37-40 στο 17΄), αλλά τα πολλά φάουλ των “πράσινων” που είχαν ως αποτέλεσμα την τεχνική ποινή στον Παππά και την έντονη αντίδραση ακόμη και του Θανάση Γιαννακόπουλου έβαλαν την Ούνικς μπροστά με +7 (39-46 στο 20΄).

Η ίδια ιστορία συνεχίστηκε και στην τρίτη περίοδο και με το ρεσιτάλ των Λάνγκφορντ και Κόλομ η Ούνιξ μπήκε στην τελευταία περίοδο στο +9 (52-61 στο 30΄).

Ο Παναθηναϊκός τότε άρχισε να παίζει σοβαρή άμυνα… Μπήκε αποφασισμένος για την ανατροπή στην τελευταία περίοδο και βρήκε λύσεις από τα 6.75! Οι «πράσινοι» με επιμέρους σκορ 13-4 ισοφάρισαν στο 35΄ σε 65-65.

Ο Κολόμ απάντησε με 8 σερί πόντους για το 67-73 στο 36΄! Οι Σίνγκλετον και Μπουρούσης ροκάνισαν τη διαφορά (73-76 στο 38΄) και ο Αντουσιτς με τρίποντο στο 39΄ έγραψε το 73-79.
Ο Ρίβερς μείωσε άμεσα σε 76-79, μία καλή άμυνα του Παναθηναϊκού και η μία βολή του Σίνγκλετον έφεραν το 80-80 στα 14΄΄!

Ο Πασκουάλ ζήτησε φάουλ στον Ουίλιαμς στα 7΄΄ (80-82 με 2/2 βολές) και στην τελευταία επίθεση ο Τζέιμς μπήκε στο πνεύμα του αγώνα και με το τρελό του τρίποντο στην εκπνοή πέτυχε την ανατροπή (83-82) και απέτρεψε μία απρόσμενη ήττα στο ΟΑΚΑ…

Τα δεκάλεπτα: 24-25, 39-46, 52-61, 83-82

Παναθηναϊκός: Σίνγκλετον 14 (3), Νίκολς, Ρίβερς 13 (3), Τζέιμς 8 (2), Παππάς 4, Φελντέιν 4, Γκάμπριελ 10 (2), Τζεντίλε 10, Μπουρούσης 15 (1), Καλάθης 5 (1).
Ούνικς Καζάν: Αντίποφ 11 (3), Κλαρκ 6 (1), Λάνγκφορντ 21 (1), Στολ, Παραχούσκι 6, Κόλομ 17, Μπάνιτς, Βορόνοφ, Πανίν, Γουίλιαμς 13, Άντουσιτς 8.