Σάββατο, 11 Μαΐ

Πέρασε από την Ρόδο με.. super Καπόνο ο Παναθηναϊκός

ΦΩΤΟ NEWSPORTS

Ο Παναθηναϊκός δεν έπιασε υψηλά στάνταρ απόδοσης αλλά είχε τον Τζέισον Καπόνο σε εξαιρετική μέρα και πέρασε νικηφόρα από τη Ρόδο επικρατώντας του Κολοσσού με 67-59.

Ο Παναθηναϊκός πέτυχε την 10η νίκη του στο πρωτάθλημα, νικώντας με 67-59 τον Κολοσσό σε ένα κλειστό ματς με πολλά άστοχα σουτ που δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας.

Τα τρίποντα του Καπόνο στο δ’ δεκάλεπτο έδωσαν πνοή στον Παναθηναϊκό ο οποίος ξέφυγε με 13 πόντους διαφορά (48-61), τρέχοντας ένα σερί 13-0. Από εκεί και πέρα, το μόνο που έπρεπε ήταν οι “πράσινοι” να διατηρήσουν την ψυχραιμία τους για να φτάσουν στην τελική επικράτηση κι αυτό έκαναν, νικώντας τελικά με σκορ 67-59.

Στο ντεμπούτο του Φραγκιά, ο Κολοσσός έδειξε ορεξάτος και φάνηκε ανταγωνιστικός κόντρα στον Παναθηναϊκό για περισσότερο από 30 λεπτά, σε ένα ματς που οι γηπεδούχοι στερήθηκαν τις υπηρεσίες των Ντέντι και Τσαλδάρη, ενώ οι “πράσινοι” αγωνίστηκαν χωρίς τον Διαμαντίδη.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Τζέισον Καπόνο ο οποίος τελείωσε το ματς με 17 πόντους και 5/6 τρίποντα, ενώ μοίρασε επίσης 5 ασίστ κι έκανε 2 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 12-17, 30-34, 48-52, 59-67

Κολοσσός (Φραγκιάς): Γεωργαλλής 6(1), Κουμπούρας 8(1), Χάτεν 15(1), Καλαϊτζής, Βουγιούκας 2, Καλαμπόκης 7(1), Νάντζφεϊ 9(1), Λάνγκφορντ 12.

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Σχορτσανίτης 6, Μπράμος 5(1), Ματσιούλις 8(2), Καπόνο 17(5), Ούκιτς 8(2), Λάσμε 8, Τσαρτσαρής 4, Γκιστ 11(1), Μπανκς, Ξανθόπουλος.