Πόρτο η… πρώτη

ΦΩΤΟ REUTERS
Διαλύοντας και στην Μόσχα την Σπαρτάκ με 5-2 η πρωταθλήτρια Πορτογαλίας έγινε η πρώτη ομάδα που εξασφάλισε εισιτήριο για τα ημιτελικά του Europa League.

Η αναμέτρηση είχε ούτως ή άλλως διαδικαστικό χαρακτήρα μετά το 5-1 του πρώτου αγώνα, ωστόσο οι παίκτες της Πόρτο μόνο με αδιαφορία δεν την είδαν. Στο 28΄ο Χουλκ άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους, ενώ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Ροντρίγκεζ έκανε το 0-2. Στο 47΄ο Γκουαρίν ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 0-3, με τους γηπεδούχους να μειώνουν με τον Ντζούμπα στο 52΄. Ο Φαλκάο στο 54΄πέτυχε το 4ο γκολ των “δράκων”, ενώ η Σπάρτακ το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει με τον Άρι στο 72΄. Το τελικό 2-5 διαμόρφωσε ο Ρούμπεν στο 89ο λεπτό.

Η Πόρτο θα αντιμετωπίσει στα ημιτελικά τον νικητή του ζευγαριού Τβέντε-Βιγιαρεάλ.