Πέμπτη, 16 Μαΐ

Προμηθέας – Ολυμπιακός: Βαμμένη κόκκινη πρωτιά!

Με γρανιτένια άμυνα και δυνατή επίθεση ο Ολυμπιακός πέρασε νικηφόρα από την Πάτρα! Οι “ερυθρόλευκοι” επικράτησαν με 72-53 του Προμηθέα στην 25η αγωνιστική. Ετσι “κλείδωσαν” την πρώτη θέση και το πλεονέκτημα της έδρας στα πλέι οφ και θα το “σφραγίσουν” την Μ. Πέμπτη, καθώς στην 26η και τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου υποδέχονται την αδιάφορη Κύμη.

Ολυμπιακός: Τρόμαξε με Μπερτς

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Κώστας Παπανικολάου με 14 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ από τον Προμηθέα (10-15) ξεχώρισε ο Λάκι Τζόουνς με 13 πόντους.

Το ανταγωνιστικό πρώτο ημίχρονο βρήκε τον Ολυμπιακό μπροστά στο σκορ με το “εύθραυστο” +4 (32-28 στο 20΄). Ομως, οι “ερυθρόλευκοι” σοβαρεύτηκαν στην τρίτη περίοδο και εκτόξευσαν τη διαφορά σε μη αναστρέψιμα επίπεδα.

Με πρωταγωνιστές της επίθεσης τους Παπανικολάου και Σπανούλη από την περιφέρεια και τον Πρίντεζη έτρεξαν το επιμέρους σκορ 21-8 και στο 27΄ και ξέφυγαν με +17 (53-36). Με συντήρηση δυνάμεων και ξεσπάσματα όποτε χρειαζόταν ο Ολυμπιακός δεν απειλήθηκε στην τέταρτη περίοδο και έφτασε άνετα στο τελικό 72-53.

Τα δεκάλεπτα: 12-18, 28-32, 38-53, 53-72

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΩΝ (Βαγγέλης Αγγέλου): Γκίκας 4, Φαγέ 9 (1), Ντίκερσον 2, Τζόουνς 13 (2), Μουρ 4, Παπαντωνίου 9 (1), Τζάξεν, Γερομίχαλος 4, Τόντιτς 7 (1), Σαρικόπουλος 1.