15oC Αθήνα

Προβάδισμα πρόκρισης για τον Αστέρα Τρίπολης

Το γκολ Καλαντζή στο 70ο λεπτό έδωσε στον Αστέρα Τρίπολης προβάδισμα πρόκρισης για τα προημιτελικά του κυπέλλου, μετά το 1-1 με τον Ολυμπιακό Βόλου στο Πανθεσσαλικό.

Οι γηπεδούχοι έκαναν πολύ καλή εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο και κατάφεραν να προηγηθούν στο 15΄ με το πέναλτι που κέρδισε ο Μπακαγιόκο από τον Πιπίνη και εκτέλεσε εύστοχα ο Γένγκα. Στο δεύτερο ημίχρονο οι Αρκάδες ανέβασαν την απόδοση τους και κατάφεραν να πετύχουν το πολυπόθητο εκτός έδρας γκολ με τον Καλαντζή στο 70ο λεπτό.

Ολυμπιακός Βόλου: Γκίτκος, Στουρνάρας, Γουσούλης (69′ Καρράς), Γόγολος, Γκότοβος, Πινδώνης, Μπολάτι, Γενγκά (83′ Γαλάνης), Ανιέτε, Μπακαγιόκο, Ογιαρμπίντε (58′ Τσιάτσιος)

Αστέρας Τρίπολης: Μπαντής, Τσαμπούρης, Μπαρτολίνι, Πιπίνης, Κουρμπέλης, Αλβάρεζ, Ντε Μπλάσις (82′ Φορμίκα), Φραγκουλάκης (46′ Καλαντζής), Ναβάρο (90′ Έγκον), Ράγιος, Περόνε